Sportage 1.6 GDI Plus

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Salutare! Am încheiat contractul cu Martax Brașov pentru o Kia 1.6 GDI la oferta celebră de pe net. Vine cheală, albă. Știu că mulți vor spune că puteam să mai dau 2.000 euro și luam un Classic, dar atâta a fost bugetul. Întrebarea de baraj ar fi: pot să-i pun proiectoare de ceață după?
2. Mai e cineva cu varianta aceasta pe forum?
Movement that inspires

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by ionutp »

Salut, nu am idee daca se pot pune proiectoare de ceata dar nu stiu daca merita. Cel putin la mine, am mers pe ceata de cateva ori si nu mi se parea ca proiectoarele fac vreo diferenta. Poate nu am dat de o ceata mai urata, nu stiu.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Eh, sunt bune acolo si dau si alt aspect masinii. La drum lung pe intuneric niciodata nu ai destula lumina, mai ales pe ceață :D
Movement that inspires

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by ionutp »

Mie mi se pare ca bat putin la ochi noaptea luminile de ceata. As recomanda sa pui LED aftermarket, sunt niste discutii pe forum, nu stiu exact costurile, nu sunt mici, dar nici exagerate. A, da, nu sunt nici legale, dar eu am LED aftermarket de cand am luat masina si nu am avut probleme, nici la ITP. Si nu cred ca verifica Politia daca masina le are din fabrica sau nu, mai ales ca nu bat urat (daca sunt reglate corespunzator).
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

O să iau în calcul și asta. Vreau întâi să văd dacă nu cumva levierul de lumini e diferit și dacă pot pune. Apoi caut opțiunile.
Movement that inspires

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by akeem »

Exact in Brasov oprea Politia pentru led-uri aftermarket acum vreo 2 luni :) . In dreptul RAR-ului, in caz de faceai mofturi, te invitau un pic in curte la o verificare oficiala.
Evident, nu Sportage 2018 ca stiau ei ca s-au pus incepand cu 2019 ci cazane de 20 de ani pe care n-aveau ce sa caute ledurile.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
MoshPuiu
Posts: 45
Joined: 15 Dec 2011, 22:11
Auto: Sportage GenII + GenIV GDI
Location: Calarasi

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by MoshPuiu »

Eu as intreba intai la martax Brasov daca pot/vor sa le monteze ei si la ce pret, ca sa nu ai probleme cu garantia masinii pe parte electrica daca le pui la tine in curte.... Nu ma pricep, dar din ce stiu, orice modificare neautorizata, duce la pierderea garantiei, asa ca atat cat timp masina este in garantie cred ca in primul rand trebuie sa intrebi cum faci modificari/adaugiri masinii fara sa afecteze garantia. La faruri suplimentare (fata de cum vine din fabrica), pe langa cablajul care cred ca exista deja, mai trebuie oarece alte piese gen releu, siguranta, accesorii fixare...

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

MoshPuiu wrote:Eu as intreba intai la martax Brasov daca pot/vor sa le monteze ei si la ce pret, ca sa nu ai probleme cu garantia masinii pe parte electrica daca le pui la tine in curte.... Nu ma pricep, dar din ce stiu, orice modificare neautorizata, duce la pierderea garantiei, asa ca atat cat timp masina este in garantie cred ca in primul rand trebuie sa intrebi cum faci modificari/adaugiri masinii fara sa afecteze garantia. La faruri suplimentare (fata de cum vine din fabrica), pe langa cablajul care cred ca exista deja, mai trebuie oarece alte piese gen releu, siguranta, accesorii fixare...
De principiu vor, și as lua și prin ei sa fie totul ok, dar sa vedem cum e cu levierul de lumini


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
MoshPuiu
Posts: 45
Joined: 15 Dec 2011, 22:11
Auto: Sportage GenII + GenIV GDI
Location: Calarasi

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by MoshPuiu »

Daca vor si pot, atunci ti-o da "la cheie", nu trebuie sa te mai intereseze detaliile, ma tem insa ca s-ar putea sa te "orbeasca" pretul!

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Da, ea nu vine din fabrica, dar e posibil sa le fac la ei. Normal ca nu ma duc după “chinezării”


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by Nesta3 »

RON 545.73 31%OFF | OEM Fog Lamp Assembly Car LED Daytime Running Light Bumper Driving for Accessories KX5 KIA Sportage 2020 US Russia Type
https://a.aliexpress.com/_mttvDIZ
Mergi la reprezentanta, arată-le produsul asta din link și întreabă dacă se baga la montaj.
Eu cel mai simplu așa.Plus că sunt și ieftine.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Nesta3 wrote:RON 545.73 31%OFF | OEM Fog Lamp Assembly Car LED Daytime Running Light Bumper Driving for Accessories KX5 KIA Sportage 2020 US Russia Type
https://a.aliexpress.com/_mttvDIZ
Mergi la reprezentanta, arată-le produsul asta din link și întreabă dacă se baga la montaj.
Eu cel mai simplu așa.Plus că sunt și ieftine.
Nu știu dacă să aleg US Model sau Asia Model. Cred ca alea de USA sunt diferite. Mașina aia și motoare are diferite, are un 2.4


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by ionutp »

E POSIBIL sa fie ASIA model. Eu imi aduc aminte cand am schimbat bateria la masina mea ca e model Asia deoarece are bornele inverse :D Dar trebuie verificat, poate iti poti da seama in functie de acele cleme.
Dar mi se pare tare ca exista asa ceva (sunt si LED), o sa imi petrec si eu putin timp pe ali sa vad ce gasesc interesant. Sunt curios insa cum se conecteaza la partea electrica. Pe maneta de semnalizare oare exista acea rotita pentru ele?
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

ionutp wrote:E POSIBIL sa fie ASIA model. Eu imi aduc aminte cand am schimbat bateria la masina mea ca e model Asia deoarece are bornele inverse :D Dar trebuie verificat, poate iti poti da seama in functie de acele cleme.
Dar mi se pare tare ca exista asa ceva (sunt si LED), o sa imi petrec si eu putin timp pe ali sa vad ce gasesc interesant. Sunt curios insa cum se conecteaza la partea electrica. Pe maneta de semnalizare oare exista acea rotita pentru ele?
Aia cu maneta e cheia. Dacă nu exista, nu pot face operațiunea fiindcă ar însemna sa schimb și maneta și nu se baga nimeni la așa ceva fără sa pierd garanția


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

UPDATE: pe 27 mi se produce mașina, până pe 10 iunie deja va fi la mine.
Movement that inspires

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”