Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by cyrax_val »

Momentan se rezolva cu servetele de bebelusi :)

Primii 500 km, masina aproape merge singura (pe drumurile pe unde exista marcaje de banda :)). Consum 6.1l/suta.

Inca nu am inteles sistemul de comutare intre modul electric, electric + benzina si benzina. Presupun ca are o logica... Bateria se incarca mai mult la drum pe autostrada, prin oras intra mai mult modul electric.

In rest, praful gros pe ea, doar circulam prin Bucuresti & suburbii.

lloby
Posts: 13
Joined: 02 Jan 2017, 20:44
Auto: Sportage 2013

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by lloby »

Sunt pe Aliexpress cateva
RON 202.14 17% Off | For Kia Sportage NQ5 2021 2022 2023 Carbon Fiber Console Gear Shift Box Cover Trim Decoration Frame Accessories Car Styling
https://a.aliexpress.com/_mtDzMKA

RON 59.78 14% Off | LFOTPP Car PET Screen Protector For Sportage NQ5 2022 Air Conditioning Display Auto Interior Protective Sticker Accessories
https://a.aliexpress.com/_mryFtSE

RON 78.83 15% Off | RUIYA For 2022 Sportage NQ5 12 Inch Car Navigation Touch Center Screen Protector Auto Interior Accessories Tempered Glass Film
https://a.aliexpress.com/_mr3ptPc

Cred ca vor ajunge chiar mai repede decat masinuta #-o :D

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by bogdanescu03 »

https://24gsm.ro/protectie-display/foli ... 2-foliata/ Cam scumput dar macar e mai rapida livrarea :D Pentru consola piano black cred ca se poate pune mai usor o folie care imita carbonul sau alt model decat sa schimbi toata piesa din plastic

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by Apache »

Îmi cer scuze…. dar vreau și eu să mă lămuresc…. punem folii pentru consola Piano black sau pentru display-uri… DE CE? Vrem să protejăm acele suprafețe, pentru ce? La un regim de utilizare normal (atenție la pus mâna murdară- excesiv, ștergere, aspirare praf etc.), ar trebui ca acele suprafețe să dureze ani de zile fără probleme…. noi vrem să le protejăm pentru ce? Sau cine? Pentru viitorul cumpărător? Am avut KS QLE, GTLine … m-am bucurat de frumusețea acelor suprafețe Piano black cu o minimă întreținere…. Noul proprietar se bucură și el…. chiar dacă, poate, au apărut urme fine (extrem de fine) de uzură (care sunt normale până la urma urmei). Când cumperi o mașină SH nu te aștepți să arate ca una nouă. Deci, de ce ne agităm să dăm bani pentru a proteja anumite suprafețe, de care se vor bucura următorii proprietari? Doar întreb.
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by bogdanescu03 »

@Apache La modelul 2022, consola cu piano black este mult diferita fata de cea de la modelul 2021. Ai acolo schimbatorul de viteze rotativ si alte butoane care sunt folosite mai des iar riscul de a o zgaria este mult mai mare. Am vazut consola asemanatoare la Mazda 3 care la 2-3 luni de la achizitie avea niste zgarieturi destul de pronuntate in zona unde este butonul rotativ care controleaza sistemul de infotainment. Cand batea soarele, arata oribil. Acum vom vedea cum se comporta plasticul la noul model Sportage. Poate sunt persoane carora nu le place acest finisaj dar sunt nevoiti sa il accepte daca vor GT line sau poate unii vor sa o revanda dupa 2-3 ani si vor sa o pastreze in conditii cat mai bune. Poate exista si folii transparente pentru consola astfel incat sa te bucuri si de piano black si nici sa nu-ti faci probleme ca se zgarie. Pana la urma fiecare e liber sa isi protejeze masina cum vrea. Cat despre folia de pe ecran, nu vad care e problema. Este o protectie in plus si nici nu se baga de seama.E mai usor sa schimbi o folie decat un ecran...

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by Apache »

Așa este … e mai ușor să schimbi o folie decât un ecran…. dar… acel ecran nu este atât de expus ca ecranul unui telefon, de exemplu, … de ce să-mi fac atâtea griji și să nu mă bucur de el, așa cum este? Nu am nimic împotriva protecțiilor, dar nu exagerăm? Nu dăm bani pentru “chestii” care protejează, dar care ar putea fi substituite de “un pic de atenție” din partea utilizatorului?
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by bogdanescu03 »

@Apache - Poti sa te bucuri de ecran si daca ii pui protectie. Protectia este in special pentru momentul cand nu esti atent . Sau poate pasagerul nu e atent. Sau se joaca un copil pe acolo... Ne putem gandi la multe situatii. Oricum, cel mai des poti sa il zgarii cu unghia sau pur si simplu stergandu-l des de praf si amprente. Cu timpul se formeaza niste zgarieturi fine oricat de atent ai fi. In concluzie - intram pe forum sa cautam sau sa oferim solutii pentru diverse situatii. Nu cred ca e asa important motivul pentru care cineva doreste sa-si puna una, doua sau zece protectii. FIecare isi ingrijeste masina asa cum crede de cuviinta.

User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by cyrax_val »

@moderatori, rugamintea mea este sa infiintati un topic pe tema noului pianoblack si sa mutam posturile pe aceasta tema acolo :)
Multumesc pentru intelegere :)

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by BlueOne »

Multumim Cyrax pentru relatarile si interventiile tale!
Piano black este clar un subiect diferit si e o idee buna sa se creeze un topic doar pentru asta - am si eu cate ceva de zis la acest subiect.

In rest, te rugam sa ne tii la curent cu ultimele experiente cu Sportage-ul tau. Se pare ca HEV-ul este combinatia care raspunde necesitatii multora in contextul general actual: apusul motoarelor diesel, diferenta destul de mare intre pretul benzinei si motorinei (aproape 1ron de ceva timp in detrimentul motorinei), consum drumuri combinate - urban/extraurban, etc.

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by akeem »

Am deschis eu topic la Tips&Tricks, puneți acolo tot ce găsiți interesant.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by cyrax_val »

A trecut si prima mie de km. Consum 6.4l (am fost ghidat de waze spre casa mai mult pe autostrada )

Adaptive cruise control merge de minune pe autostrada, chiar daca cateodata tine o distanta prea mare fata de masina din fata... =P~

Singura problema este in continuare cu usile din spate, care necesita mai multa convingere sa se inchida.

AdriCa
Posts: 50
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by AdriCa »

Eu cu a mea 1.6 T-GDI am ajuns la 5000 km (din care 3000 autostrada) si un consum mediu afisat de 6.9 l. Ultimul plin, la aprinderea becului de benzina, a inghitit 49 de litri si ceva, adica fix 400 de lei. O nimica toata, la cum duduie economia in cifre.

Si la mine inchiderea portierelor din spate necesita uneori mai mult "patos", poate se mai lasa chederul in timp. In rest, fff. multumit.

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by BlueOne »

Deci usile din spate trebuie trantite mai bine 😂 ..

AdriCa, Cyrax - cum ati facut/faceti rodajul motorului? Din cate am inteles primii 1000km sunt cruciali (recomandare - sa nu se depaseasca 3000 de turatii) iar pana la 6000km se aseaza motorul. Asa zice prin cartea tehnica..

Apropo de Cruise Control - varianta pusa pe primele Hyundai-uri avea cateva manifestari ciudate: frana uneori brusc desi distanta era destul de mare, accelera rapid (schimband si 2 trepte in jos cu un anumit delay) cand disparea o masina din fata..si alte cateva bug-uri. Sper ca l-au mai imbunatatit intre timp.

User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by cyrax_val »

la mine e simplu, e setata pe modul eco, condus cuminte, la economie (vezi pretul la benzina) :D :D :D :D :D

Cat priveste Cruise Control, nu am observat vreo problema mare, merge super ok, poate distanta fata de vehiculul din fata e cam mare, nu stiu daca se regleaza de sofer sau nu...

AdriCa
Posts: 50
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT HP 4x2 GT Line

Post by AdriCa »

@BlueOne Pentru rodaj pur si simplu nu am depasit 3000 de turatii si am alternat toate treptele de viteza in primii cam 1500 km. CC am doar clasic, nu e adaptiv.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”