Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
CostynNE
Posts: 55
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by CostynNE »

Merci BlueOne.

Tapiteria este foarte ok. Partea de sezut, pielea intoarsa, este spre gri. Foarte confortabil, nu se incinge asa de rau la soare ca pielea naturala, chiar spre deloc as zice. Insa lateralele de piele ecologica in schimb, sunt ca o plita incinsa :)

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by BlueOne »

Aha. Îmi închipui ca pielea întoarsă nu se încinge asa de tare ca cea ecologica. Plafonul/stâlpii/lateralele cum sunt? E neagra tapițeria sau un gri închis? Cum e senzația?

Am fost de curând intr-un BMW care era la fel, negru peste tot, inclusiv parasolarele, iar asta parca dadea o nota în plus de eleganta. Banuiesc ca asta a foat gandirea si la GT line, fiind echiparea de top.

Practic, se asortează cu bordul, butoane, display-uri.. Unii zic ca ar fi sobru, de aceea întreb.

CostynNE
Posts: 55
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by CostynNE »

Plafonul este negru, stalpii sunt mai spre gri.

Mie mi se par echilibrate culorile in interior. La granita intre eleganta si sport.

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by moguai »

CostynNE wrote:Salut Moguai,

Din cate stiu, nu este ceva ce poti seta tu manual.
Poate la cerere, prin service, merita intrebat.

Cu siguranta se simte diferenta, mai ales daca si anvelopele au presiunea corespunzatoare in functie de situatie.

Personal, pot sa zic ca se simte mult mai bine la denivelari/gropi. Am luat si o groapa mai adanca, din greseala :), si s-a comportat foarte bine.
Sunt multumit!

Update la consum. 7.9 la 300km spre mare, autostrada+pana la 2mai mers 130km constant pe autostrada si de la Constanta stat in trafic vreo 1h30 pana la 2mai.

Drumuri bune!
Ciudat, tocmai asta inseamna suspensie controlata electronica, ca ii poti seta nivele de comfort/duritate manual. Poate se schimba cu modurile de condus…
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

CostynNE
Posts: 55
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by CostynNE »

Posibil moguai. Am doar eco si sport.

CostynNE
Posts: 55
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by CostynNE »

Salutare,

Asa cum am promis, revin cu un update legat de consum si comportamentul la drum lung.

Pe ultimii 330km din aceasta vacanta, am avut un consum de 7,3km. Autostrada + drumuri judetele.

Cum spunea si altcineva pe aici printr-un jurnal, aproape ca se conduce singura 😅. Foarte prompt si ulti cruise control-ul. Ideal si pentru mersul bara la bara.

Drumuri bune!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andrei_i6
Posts: 44
Joined: 28 Jul 2022, 14:22
Auto: Kia Sportage 2019 GDi 1.6 4x2
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by andrei_i6 »

7.3 cu autostrada e foarte frumos!
Sunt curios daca e diferenta in pozitia de condus si cum sunt scaunele fata de cea veche.
Kia Sportage 2019 GDi 1.6 4x2

CostynNE
Posts: 55
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by CostynNE »

Da, e diferenta de la cer la pamant. Pana si lombarul e mult mai ok. Cand il dai la maxim in spate, parca te imbratiseaza scaunul iar cand il folosesti pare mult mai confortabil, nu mai simti asa ca o “sula” in coaste😂.

Pozitia e putin ridicata, de aceea ma simt nevoit sa il las maxim jos si aproape maxim in fata(1.72cm)😅

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by BlueOne »

Multumim, CostynNE!

Vad ca ai abia un total de 824km - se mai lasa inca motorul, cum se spune. Mai ai inca pana la 1000km (rodajul oficial). Eu din experientele trecute am observat ca abia dupa 10k - 20k km a inceput sa se mai stabilizele consumul cu scaderi ulterioare de 0,1-0,3 l/km pe la 50-60k.. Daca mergi frumos, rezonabil, dupa 50k motorul incepe sa dea tot ce e mai bun din el, suna frumos, trage liniar...etc.. Se spune ca la un momentdat masina intra in rezonanta cu soferul, e o chestie acolo mai profunda (deci si starea de spirit + modul de exploatare conteaza..pune suflet, fii deschis, zambeste, nu judeca! :) ).

CostynNE
Posts: 55
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by CostynNE »

Urmeaza un drum de 2600km. :) poate formam acea legatura.


Drumuri bune!

gabi_mihai
Posts: 45
Joined: 10 Aug 2022, 11:58
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by gabi_mihai »

@CostynNE cand a fost plasata comanda pt masina ? Eu am plasat o comanda pt un GT-LINE HEV 4x4 la final de februarie si nu am nicio veste de la dealer despre cand ar putea fi livrata. Multumesc!

CostynNE
Posts: 55
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by CostynNE »

Salut Gabi,

Era pe stoc. 10zile a durat de la avans pana la livrare.

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by Alx03 »

salutare si felicitari pentru alegere!

Sunt curios legat de proiectoarele alea LED, cum arata mai exact. Poti pune niste poze cu ele montate pe portiera? Sunt din acelea care se prind cu dublu-adeziva de fata usii? Mersi!

CostynNE
Posts: 55
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by CostynNE »

Salut Alx03,

Da, din acelea sunt. Nu le-am montat sincer pentru ca mi s-a parut usor cocalaresc mai ales pentru Romania.Astept sa ajung acasa in Franta si promit ca le montez. Intr-o saptamana maxim pun si poze :p

Drumuri bune!

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT Line 4x2

Post by Alx03 »

Si eu mi-am comandat si stau cu ele nemontate, ca nu gasesc o solutie ca sa nu fie vizibile :) La cum arata ale mele, ar fi ca nuca in perete. Si parca n-as vrea sa gauresc usi, cum prevad alte modele. Desi ar fi o solutie mai eleganta. Dar poate ma trezesc ca pierd garantia :D

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”