bodyaron's

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

bodyaron's

Post by bodyaron »

se pare ca sunt(deocamdata) cam singurul de p aici care are Sportage
k...
an:2006
ex 2.0CRDI 4WD AT-fullll
masina e dementila, nici o pb pana acum(30.000km), revizie f f ieftina
consum oras:10-11%
viteza maxima 180, dar am prins si 200(la vale si cu motorina din germania)

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

sportage

Post by tcapote »

bine ai venit in randurile noastre... si s-o stapanesti sanatos fara probleme! adevarul e ca vad suficiente Sportage si Sorento in Bucuresti, dar, probabil ca nu stiu de existenta forumului... o sa ne facem cunoscuti cat de curand si prin sticker-ele forumului, si prin alte actiuni in media...
de asemenea, vad multime de Cerato, Rio, Picanto; sunt firme care au flotile intregi... va asteptam pe toti posesorii marcii Kia!

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

ms mult, deocamdata ma uit un pic p site sa l inteleg si eu si poate ma ajutati sa mi spuneti unde pot intra sa vad ultimile posturi(ceva de genul "show unread posts since last visit", cum pot sa mi pun si eu o poza la "avatar si m ar mai interesa si intalnirile
ms mult pt intelegere!
LE: :D am mai descoperit dintre ele pe parcurs

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Eu as vrea un Sportage pentru nevasta-mea care acum da din picior ca dl. Goe ca vrea un SUV4x4...De ce ? Nu ma intreba ca nu stiu de ce vrea asa ceva. Dar mi-au ramas ochii la Sportage.Consumul l-am vazut ...se aseamana cu cel de pe CEEd-ul lui kokolino, un membru care deja si-a primit "saminta", in rest cam cum se comporta la drum?
Ai incercat un off road cu el? Ceva mai subtire evident nu cu catarari pe busteni :)

Aaa si o intrebare mai ..indiscreta ...cat a costat? ca vad ca este full option!
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

pai cam in jur de 28mii, din cat mai tin minte(si asta cred ca cu leasing), in rest da, masina e dementiala in limitele ei, am fost cu ea la un concurs de off road(neoficial) si am urcat p unde au urcat si "tancurile" alea( incepand de la drum forestier urmand cu trecerea prin rauri nu foarte adanci si urcat pe munte), drum destul de accesibil dar cu mult noroi si comutand pe 4WD lock si decupland esp- ul. Recunosc ca m am chinuit destul si am putut merge doar jumatate din distanta. In rest am plecat prin tara cu ea 6 persoane si portbagajul full si n am avut pb., s a comportat ok si am mai fost si in Germania si iara s a comportat bine si la viteze mari si la curbe mai stranse( au scartiat cauciucurile). Per total multumit, masina relativ ieftina si asta si la intretinere, buna la consum.
-de luat in calcul ca modelele fabricate recent au 140hp
- mi se pare mai frumusica decat Tucson(care este cam aceeasi masina) si mai bine finisata la interior
zi buna!

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Mersi mult, deci din ce spui tu este destul de rezistenta si la "stres". Mda o sa ma gandesc la Sportage ca la o alternativa ptr nevasta-mea
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Cum adik ca la o alternativa ptr nevasta? Sportage'ul nu cred ca stie sa faca de mancare, sa spele si nici in alte "privinte" nu te poate satisface :roll:
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

da, mai ales dk este si automata, cum este si a mea

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Pai automata evident!!! Andrei masina nu o sti sa faca alea alea dar stie soferul :wink: si sa vezi atunci cumparaturi si mincaruri bune ... Nu ca m-as plange acum dar dupa ce ii iau SUV o sa am liniste in casa ...cel putin citeva saptamini.Din pacate pentru urechile mele masina nu v-a aparea mai devreme de doi ani. Pina atunci ii dau CEED-ul iar eu cu TICOLINO - saracu' de el nu-i mai dau mai mult de 1,5-2 ani .... e batran.
Revenind la Sportage ... ce optionale crezi ca merita puse pe el?
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

1. tine de portofel;
2. eu ma gandesc mai intai la siguranta activa si pasiva:abs, esp, airbag-uri, dar nu in ultimul rand 4WD(doar este un SUV-nu s ar merita tractiune2WD tinand cont ca totusi este o masina mai maricuta si de ex, dk ai ramas in zapada sau in noroi, acolo intepenesti ) si dupa ma gandesc la aspect(proiectoare etc. si la confort(trapa, piele etc)

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

O gandire buna si sunt de acord cu tine. Imi cer scuze dar recunosc ca nu stiu prea multe despre 2WD sau 4 WD ( recunosc nu stiu nimic :) ). sa inteleg ca trebuie o putere mai mare a motorului ca sa miste micul monstru din zapezi-noroaie? Nu are control al tractiunii?
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Pai nu chiar, poti opta ca tractiunea sa tie pe fata(2WD) sau tractiune integrala 4WD(aici cand rotile din fata pierd aderenta, cuplul motorului este"muta la celelalte roti care au aderenta sau tu ca sofer poti comuta pe modul 4x4 lock-toate rotile trag

p.s. spune mi si mie t rog cum imi pot pune o poza la avatar; ms[/img]

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@bodyaron: ai optiunea sa poti bloca diferentialul ?
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

cred ca e vb de acel buton cu 4WD Lock care comuta p 4x4, da

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

bodyaron wrote: p.s. spune mi si mie t rog cum imi pot pune o poza la avatar; ms[/img]

viewtopic.php?t=113 Aici iti spune Andrei cum sa faci. E simplu.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”