un nou sportage pe drumurile patriei...

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
zil
Posts: 23
Joined: 20 Sep 2008, 21:29
Auto:

un nou sportage pe drumurile patriei...

Post by zil »

Buna!

Azi mi-am ridicat si eu masina de la dealerul Kia din Baneasa.

M-am oprit la acestia pentru ca au fost singurii care mi-au dat din prima 3% reducere, urmand apoi gratuitati de genul covorase, kit legislativ, senzori de parcare, etc. Ceilalti dealeri imi ofereau doar covorase. Voiam si cauciucuri de iarna dar neavand curent electric de vreo saptamana, nu au putut sa dea comanda sa aduca cauciucurile si nici nu aveau cum sa le monteze, nemergand aparatele de vulcanizare. La senzori de parcare am renuntat, deoarece nu mi-a placut modelul (unul chinezesc ieftin), eu avand pe masina actuala un kit mult mai performant (cu detectie la 20 cm minimum si afisare pe fiecare senzor in parte). Oricum, vreau sa-mi montez o alarma Viper cu pager si o sa-mi montez un set de senzori de la ei, ca sa-mi desfac masina doar o data.

Sper sa fie intr-un ceas bun cu masina. La prima vedere se conduce ok, vizibilitatea este marita din cauza pozitiei inaltate la volan, scaunele sunt confortabile (sunt cele de la ceed) si nu ca cele de la sportage-ul din test-drive unde am crezut ca ma urc intr-un Aro. Ce m-a frapat in sens negativ e faptul ca nu am ceas de temperatura, doar un bec amarat care poate sa fie si ars si eu sa nu-mi dau seama. Radio-cd-ul e ok, recunoaste ipodul si stickurile, sonorul se modifica in functie de viteza. Probabil ulterior voi alege si eu modelul de dvd cu navigatie de la Witson prezentat aici pe site. Din cauza rotii de aliaj din portbagaj a mai scazut spatiul de depozitare, dar asta se poate rezolva cu o cutie de portbagaj.

Ca masina am ales un Style 4x4 benzina, 2.0 cu 150 CP (modelul nou vine cu 2 evacuari separate de unde si marirea de putere de la 143 la 150 de cai) cu dotari suplimentare (cruise-control, 6 airbaguri, volan si schimbator din piele, niste insertii metalice la interior, scaune incalzite, roata de rezerva din aliaj (modelul nou venea cu kit de depanare), sistem automat de lumini). Nu am ales rotile pe 17" deoarece nu prea mi-au placut si vreau sa-mi pun pe astea de 16" cauciucuri de iarna si la primavara sa-mi iau jenti de 17" cu cauciucuri de vara. Mi-au promis ca o sa o rezolvam la primavara cu cauciurile astea cu care a venit masina, cand o sa mi le iau pe cele de 17" (un buyback).

Am observat ca nu prea sunt probleme mari cu Sportage-ul, asa ca o sa-l tin vreo 5-6 ani. Acum sunt la a patra masina noua, pe celelalte tinandu-le intre 2 si 3 ani (de fapt masina veche inca nu am vandut-o, am dat anunt pe net). Aici m-a castigat si faptul ca am 7 ani garantie si 5 ani de asistenta rutiera gratuita (am avut o problema cu o masina odata si am beneficiat din plin de aceasta asistenta).

Am de facut un drum in nord, si cu ocazia asta o sa-i fac rodajul.

Va multumesc pentru timpul acordat cu citirea acestui mesaj, si sper sa auzim de bine in continuare.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: un nou sportage pe drumurile patriei...

Post by SeKAh »

S-o stapanesti sanatos si fara nici o problema! :D
zil wrote: ...Ce m-a frapat in sens negativ e faptul ca nu am ceas de temperatura, doar un bec amarat care poate sa fie si ars si eu sa nu-mi dau seama...
Cum sa nu aiba indicator temperatura a motorului? :shock:
N-am mai pomenit asa ceva!
Poti pune o poza cu ceasurile de bord?

bi7
Posts: 10
Joined: 11 Aug 2008, 17:17
Auto:

Re: un nou sportage pe drumurile patriei...

Post by bi7 »

si eu am exact acelasi model, venit la sfarsitul lui iulie 2008, dar mie nu mi-au spus de 150, te-au pacalit, zic eu, daca ti-au spus asa ceva, cat despre jante de 17" ma mir ca ti-au spus ca ei monteaza asa ceva, in talon marimea maxima permisa este de 16", 215/65 R16 98H, 235/60 R16 100H. cred ca daca ar fi crescut caii s-ar fi laudat cu chestia asta si pe site-ul oficial deoarece, ca si cp, s-ar fi apropiat, s-au ar fi egalat BMW X3 care are 150CP la motorul de 2000cm3. cel mai simplu vezi in talon ca masina are 104kW, inmulteste cu 1.36 cat e un cal putere si iese fix 141,44CP. cat priveste indicatorul de temp doar la modelul nou au modificat ceasul, m-am mirat si eu. modelul vechi avea si indicator de temp si benzina fata de asta nou care are doar de benzina. cat despre cadouri mie mi-au spus ca imi dau covorase si dupa lungi negocieri reducere de 2% si in final am primit doar reducerea, covorasele nici nu ma interesau ca sunt din mocheta. in schimb am iesit mai castigat la dotari in sensul ca eu am comandat modelul vechi de sportage, l-am comandat la inceputul lui martie 2008, dar mi-a intarziat aprox o luna si jumate, mi-au spus ca imi vine pe la sfarsitul lui aprilie jumatatea lui mai cel mai tarziu si mi-a venit la jumatatea lui iulie, in perioada asta am primit un picanto sa ma plimb cu el. mi-au spus ca intarzie atata tocmai ca se face trecerea la noul model si pt asta s-a oprit productia la fabrica din Zilina. varianta 4x4 style, benzina, modelul vechi avea cd player. mp3-ul era ca optiune si costa vreo 500 euro, parca nu avea nici usb, modelul nou mai are si spoilerul fata si farurile schimbate, doua evacuari, per total mi-au spus ca am castigat aproape 1000 euro, ce mai, pot sa spun ca am fost norocos in final ca masina nu a venit la timp, sincer imi place mai mult modelul nou. pot sa iti spun ca am facut 4000km deja si se comporta excelent, per total cred ca vei fi multumit de ea. oricum sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme.

zil
Posts: 23
Joined: 20 Sep 2008, 21:29
Auto:

Re: un nou sportage pe drumurile patriei...

Post by zil »

bi7 wrote:oricum sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme
Multumesc frumos pentru urari; la fel si tie, multi km fara probleme!
bi7 wrote:cred ca daca ar fi crescut caii s-ar fi laudat cu chestia asta si pe site-ul oficial deoarece, ca si cp, s-ar fi apropiat, s-au ar fi egalat BMW X3 care are 150CP la motorul de 2000cm3. cel mai simplu vezi in talon ca masina are 104kW, inmulteste cu 1.36 cat e un cal putere si iese fix 141,44CP
Sincer, cred ca chestia cu caii putere e doar de marketing. Probabil ca aceasta crestere e doar la motorina atunci.
bi7 wrote:cat despre jante de 17" ma mir ca ti-au spus ca ei monteaza asa ceva, in talon marimea maxima permisa este de 16", 215/65 R16 98H, 235/60 R16 100H

Cum se poate atunci sa comanzi roti de 17"? Sa inteleg ca nu pot sa ii pun jenti de 17" cu cauciucuri de vara? Ma gandeam la 245/55/17; am inteles ca e bine ca iarna sa ai cauciucuri cu balonul cat mai mare si latimea cat mai mica iar vara invers.
Voiam sa te intreb daca ti-ai luat cauciucuri de iarna si daca da, ce model?
bi7 wrote:covorasele nici nu ma interesau ca sunt din mocheta
Ale mele au fost din cauciuc si se potrivesc perfect la sportage.
bi7 wrote:mp3-ul era ca optiune si costa vreo 500 euro, parca nu avea nici usb, modelul nou mai are si spoilerul fata si farurile schimbate, doua evacuari, per total mi-au spus ca am castigat aproape 1000 euro
E buna de ceva functia de modificare a volumului in functie de viteza? Ar merita un dvd 2DIN cum au mai vorbit aici pe site? (eu am vazut unul pe un Tucson si mi-a placut). Tu ti-ai monta?
Apropo, cit a costat in final sportage-ul tau?

PS. Cam miroase a plastic si ferodou incins. Dupa cat timp dispare mirosul (sperand ca dispare?).
Multumesc, o zi buna!

PPS. Tu ai primit manual in limba romana?

bi7
Posts: 10
Joined: 11 Aug 2008, 17:17
Auto:

Re: un nou sportage pe drumurile patriei...

Post by bi7 »

la fel si tie, multi km fara probleme!
multumesc
Cum se poate atunci sa comanzi roti de 17"?
eu am vb cu o firma care monteaza roti si mi-au spus ca nu este nici o problema, totusi daca dai de un politai mai nebun si se uita ce dimensiune ai in talon poti avea probleme, cu toate ca ma indoiesc ca politaii pot face diferenta intre o janta de 16" si una de 17". daca pui dimensiuni mai mari de 17" atunci poti avea probleme.
Ale mele au fost din cauciuc si se potrivesc perfect la sportage.
in Tm nu au avut asemenea oferta
E buna de ceva functia de modificare a volumului in functie de viteza?
nici nu stiam ca exista asa ceva
Cam miroase a plastic si ferodou incins. Dupa cat timp dispare mirosul (sperand ca dispare?).
la mine a mirosit a noua, a ferodou incins sigur nu a mirosit, a plastic si a material nou, de scaune, poate si putin a piele, de pe volan, schimbator si usi.
Apropo, cit a costat in final sportage-ul tau?
am platit pretul negociat initial, nu mi-au cerut bani in plus pt dotarile suplimentare, ar fi fost si culmea, doar nu le-am cerut eu.
Tu ai primit manual in limba romana?
nu am primit, mi-au spus ca poate fi descarcat de pe site-ul lor dar nu merge, am incercat, cand dai pe manual se blocheaza si nu iti arata nimic

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: un nou sportage pe drumurile patriei...

Post by -A L E X- »

VA ROG FRUMOS NU MAI DATI QUOTE LA MESAJELE ANTERIOARE altfel veti primi warning
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

gabikia
Posts: 145
Joined: 14 Jul 2008, 23:34
Auto:
Location: Otopeni-ilfov
Contact:

Re: un nou sportage pe drumurile patriei...

Post by gabikia »

Sa o stapinesti sanatos si sa va bucurati de KM multi inpreuna.
Sunt sigur ca nu o sa ai probleme cu masinuta,dar te asteptam joi.08.01.2009 in parcarea din fata casei poporului la o intalnire a posesorilor marca Kia(clubkia) la o discutie cu si despre masinii.
Kia Sportage 2005/mai/albastru/full option
http://cutiacupoze.ro/album/?a=1246

zil
Posts: 23
Joined: 20 Sep 2008, 21:29
Auto:

Re: un nou sportage pe drumurile patriei...

Post by zil »

Vad ca nu am mai intrat de mult...

Ultimele imbunatatiri:
- set de jante Borbet LV5 negre pe care am montat cauciucurile de vara din fabrica pe 16" (am renuntat sa mai trec masina pe 17" pt. ca pe deoparte erau prea multi bani de investit - nu gasisem cumparator la cauciucurile noi de fabrica ca nimeni nu le voia ca noi ci sh (desi nu am mers deloc cu ele) si pe de alta imi coborau talonul la 55 ceea ce inseamna mai mult disconfort in masina); oricum, masina arata mult mai bine astfel;
- pe jentile de aliaj din fabrica au ramas cauciucurile de iarna Michelin Pilot Alpin - sunt excelente; am urcat asta iarna pe viscol spre babele si pestera si s-au comportat impecabil;
- alarma Viper cu pager cu inchidere automata de geamuri din telecomanda, senzori de geam spart, de antitractare (ca sa stiu daca mi-o ridica :) )
- set de navigatie/dvd/blustut/tv/radio oem pt. kia (s-a potrivit perfect in bord); cu aceasta ocazie am ramas cu radio cd - ul cu mp3 original nou-nout (pe 10 decembrie am observat ca la cd original a aparut o dunga pe ecran, ocazie cu care am fost la kia baneasa si m-au programt pe 15 ianuarie pt diagnoza; atunci mi-au zis ca il vor inlocui in garantie, ulterior mi-au dat telefon sa le pun pe mail niste poze cu displayul iar dupa cateva luni (in aprilie) cand am revenit la ei pt. o problema cu esp-ul mi l-au schimbat, dar deja il inlocuisem cu navigatia asa ca mi l-au inmanat in tipla fara sa-l mai bage in bord);
- camera video de mers inapoi si senzori de parcare fata/spate (le-am procurat, dar inca nu am apucat sa le montez);

Urmeaza:
- set de display de 9" in tetiere;
- detector radar in bara (cel pe care il am Cobra 9950 nu mi se pare prea bun).

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: un nou sportage pe drumurile patriei...

Post by singlecrys »

sa o stapanesti sanatos in continuare!ceva poze nu pui?
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: un nou sportage pe drumurile patriei...

Post by crispisu »

Deja ai masinuta de ceva timp...cati km ai cu ea? esti multumit?

zil
Posts: 23
Joined: 20 Sep 2008, 21:29
Auto:

Re: un nou sportage pe drumurile patriei...

Post by zil »

Sunt destul de multumit.
Am avut doar 3 probleme cu ea: afisajul de la cd/radio, un senzor de esp din volan (mi se aprindea citeodata martorul esp din bord si nu se reseta decat daca stingeam motorul) si un martor de 4x4 care s-a aprins de 2 ori cand am mers vreo 2 ore cu viteza intai pe la pestera ialomitei (au zis ca nu era nici un defect, masina neavand decat un bec de la transmisie a semnalizat prin el ca a derapat o roata si a transmis toata puterea motorului la celelalte, blocand diferentialul haldex).
Singurul lucru care ma deranjeaza este consumul, de 15% care inca "nu s-a asezat" dupa cum mi-au spus cei de la service. Am deja 5100 km dar s-ar parea ca trebuie sa astept pana la 10000.

Am avut pana de curand un pejo 307 din 2006 si sincer era peste kia la materialele din bord, electronica si ergonomie (scaune, manete, etc). Dar la pretul pe care l-am platit e ok.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”