dgabri's

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
dgabri
Posts: 8
Joined: 24 Jul 2007, 17:22
Auto:

Sportage 2.0 GSL

Post by dgabri »

Pentru ca vad ca se incinge treaba pe topicul Sportage va prezint si masinuta mea, printre putinele pe benzina, din cate stiu eu. E fabricata 2006, are 28.000 km, absolut impecabila, fara probleme de nici o natura (chiar ma amuzam ca la topicul "probleme" sunt 0 (zero) postari :D ).

Altfel, daca va intereseaza diferentele intre diesel si benzina la acest model, povestesc cu drag. Masina a fost testata si pe on si pe off road, se comporta mai mult decat satisfacator. In rest, e echipata full (evident fara navigatie, pt ca nu exista in oferta).

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

In primul rand felicitari , sa o stapanesti sanatos si fara incidente!
In al 2 lea rand atre trapa?2 litri sau V6 le?(ba a mea e full ca e si automata:P :twisted: --glumesc).Da asa e, nici eu nu am avut nici o pb cu ea. E o masinuta care si a/isi merita banutii.Cum se comporta, cred ca e manuala(cate trepte-cred ca 5 :) ) Viteza maxima?
Bine ca mi am gasit si eu p cineva cu Sportage cu care pot sa ma mai consult si t astept sa ne intal;nim
Seara buna! :D
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

dgabri
Posts: 8
Joined: 24 Jul 2007, 17:22
Auto:

Post by dgabri »

Sorry ca nu ti-am raspuns... viata asta agitata nu ne lasa deloc sa respiram. Sa-ti raspund la intrebari: da, are trapa si mi se pare o chestie f.utila (mai ales la viteze mari, cand geamul nu mai poate fi lasat - fumatorii stiu mai bine :) ); cutia e manuala in 5 (pe benzina nu au in 6), iar motorul e 2.0 GSL 142 CP. Viteza maxima reusita de mine e 190 km/h pe bord, deci cred ca e mai putin in realitate. Teoretic, motorul asta ar putea mai mult, dar cred ca greutatea masinii si rapoartele cutiei (setata sa scoata mai mult cuplu in defavoarea vitezei) o limiteaza oarecum. Altfel, mi se pare geniala la pretul ei. Nu degeaba a fost declarata de o revista 4x4 din UK cel mai bun SUV la categoria "best value". Recent am testat-o din nou in conditii grele, zapada, panta + noroi si s-a comportat excelent. Cu niste cauciucuri "mud" cred ca ar surprinde pe multi (recunosc ca pe off-road ar fi mai bun dieselul, dar benzina are avantajul sportivitatii pe asfalt). Astept si alte opinii, poate facem un mini club Sportage.

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by -A L E X- »

Sportage a fost intotdeauna o masina care mi-a placut si care inca imi place.....si motorul de 2.0 i nu e cam gurmand ...oricum asteptam niste poze edificatoare... :D
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

bi7
Posts: 10
Joined: 11 Aug 2008, 17:17
Auto:

Re: dgabri's

Post by bi7 »

ce consum ai la ea? si eu am un Sportage benzinar, recent achizitonat, 3200km si as fi curios cam pe unde se stabileste consumul.

gabikia
Posts: 145
Joined: 14 Jul 2008, 23:34
Auto:
Location: Otopeni-ilfov
Contact:

Re: dgabri's

Post by gabikia »

2.0crdi cu 5trepte consum8.5litri in afara si 10 in mandra capitala
-vezi poze cu masina la semnatura profil.
Merci,si bine ati venit posesorilor de sportage....am inbatranit de cand va astept :)
Kia Sportage 2005/mai/albastru/full option
http://cutiacupoze.ro/album/?a=1246

dgabri
Posts: 8
Joined: 24 Jul 2007, 17:22
Auto:

Noutati la 40.000

Post by dgabri »

N-am mai scris de multisor despre Sportage-ul meu si, pt ca tot m-am intors din concediu si se apropie de 40.000 km, adica de o noua revizie, sa va spun cum stau la aproape 3 ani de la cumparare. Consumul mediu la acest drum (circa 3000 km), majoritatea pe autostrazi, a fost de 11.0 l/100 km. Conditii de rulare: viteza intre 130 si 160 km/h. Am descoperit ca masina are un usor tremurat care se amplifica pe masura ce creste viteza. Este posibil sa fie de la directie dar astept sa vad ce spun mecanicii. In rest, s-a comportat excelent si de aceasta data, inclusiv pe zapada. Intre timp i-am schimbat stergatoarele pt ca cele originale capotasera, insa nu am gasit dimensiunea pt hayon. Uneori scartaie hayonul (la denivelari), dar nu am zgomote deosebite la rulare. Altfel, la drum afara, cu viteze pana la 130 km/h, consumul sta intre 8 si 9,5, in functie de stilul de mers. In oras, asta vara a ajuns pt prima data la 12,7. Mai multe, dupa revizie, sa vad cat costa si ce mai are.
KIA SPORTAGE 2.0 GSL 2006 EX plus optiuni

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: dgabri's

Post by SeKAh »

dgabri wrote:...masina are un usor tremurat care se amplifica pe masura ce creste viteza...
Simtomul clasic:
1. se poate sa fie o janta foarte usor indoita (sau mai multe jante indoite) -> fa-ti o echilibrare a jantelor.
2. sau poti sa ai o bucata de pamant intarit in spatele unei jante-> mergi la o spalatorie sa curete bine jantele si in interior, nu doar exterior.

Nu e de la directie. :D

gabikia
Posts: 145
Joined: 14 Jul 2008, 23:34
Auto:
Location: Otopeni-ilfov
Contact:

Re: dgabri's

Post by gabikia »

Pe mine revizia de 40.000 ma costat 1.600 lei noi la Mit Motors si a constat in:
-schimbul de ulei+toate filtrele
-set placute fata
-set stergatoare(fata+luneta)
-manopera
Toate piesele au fost de la ei,precizez ca stergatorul de luneta a fost cel mai scump 180 lei(noi) si la fel ca si tine le-am schimbat la trei ani.
Iar in privinta zgomotului la directie...nu stiu eu nu am avut asemenea probleme.
...la scut te-ai uitat?
Iti trage in mers sau mai concrect cum se manifesta?
Asteptam vesti de la tine,numai bine pina atunci :)
Kia Sportage 2005/mai/albastru/full option
http://cutiacupoze.ro/album/?a=1246

dgabri
Posts: 8
Joined: 24 Jul 2007, 17:22
Auto:

Re: dgabri's

Post by dgabri »

Preblema cu tremuratul e mai veche, dar acum se simte mai accentuat. Apare dupa 100km/h si creste in intensitate odata cu viteza. Incepe sa tremure masina ca si cum ar fi asfaltul denivelat si se simte in volan cel mai bine. Nu cred ca e de la jante (desi nu exclud nimic) pt ca am facut echilibrarea cand am pus cauciucuri de iarna. Si oricum facea si inainte. Ma gandeam ca poate este vreo bieleta uzata sau asa ceva. Voi vedea.
KIA SPORTAGE 2.0 GSL 2006 EX plus optiuni

gabikia
Posts: 145
Joined: 14 Jul 2008, 23:34
Auto:
Location: Otopeni-ilfov
Contact:

Re: dgabri's

Post by gabikia »

Merci pentru precizari,iti doresc sa nu fie nimic grav.
Orcum te rog sa ne spui si noua cum sa rezolvat,eu chiar vreau sa aflu deoarece am acelas model.
Numai bine :)
Kia Sportage 2005/mai/albastru/full option
http://cutiacupoze.ro/album/?a=1246

demonu
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2009, 18:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: dgabri's

Post by demonu »

dgabri daca mai intri pe forum sa-mi zici si mie daca ai rezolvat problema cu trepidatiile in volan .... pentru ca a aparut si la mine aceeasi problema
mersi

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”