kia sportage 1995 cm3

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by av.radu »

Puffy wrote:am vrut sa-mi pun si eu optiunea cu 184 cp dar am renuntat, dealerul de la kia mi-a zis ca cica scade si consumul daca imi pun optiunea asta...dar sincer nujt ce sa zic...oricum motorul e acelasi, nu este altul



salut,

o sa-ti placa masina
eu iti recomand cutia automata
si daca poti negocia cu dealerul sa-ti incalte masina cu alte anvelope decat hankook, care sunt un pic mai bune decat o porcarie;
cand iti soseste ?

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by av.radu »

salut,

dupa 5 luni de condus la volanul micii tanchete ma declar multumit de functionarea ei;
am condus-o atat pe asfalt, cu gropile lui, cat si pe munte, prin apa sau pe campuri la peste;
pe strada masina merge impecabil, pozitia la volan este inalta, vezi bine fata, insa atentie la stalpii fata, iti iau ceva din vizibilitate, insa cu timpul te obisnuiesti
in ciuda inaltimii masina sta bine si in curbe, amortizoarele sau cum s-or numii ele sunt tari, pe gustul meu, nu va imaginati ca in timp se mai lasa, e un lucru bun;
motorul, trage bine desi masina se apropie de 1700 kg, turbina, spre deosebire de tdi ul de la wv, intra mai tarziu, insa are cuplu oricat ai accelera; la wv intra mai repede insa la un moment dat nu mai vrea;
consumul in oras cu aerul conditionat dat drumul este de 9.5 l, cred ca rezonabil;
in teren accidentat se descurca foarte bine, fie ca mergi pe drumuri forestiere, vaduri de apa, nisip sau camp;
te cam zgaltaie, insa nu trebuie sa va faceti griji daca nu sunteti prea simandicosi;
aveti totusi grija cu garda la sol, nu e prea inalta, insa cu ceva indemanare reusiti sa treceti fara sa o loviti pe dedesupt.
nu-mi plac fetele usilor care sunt dintr-un plastic care rivalizeaza cu plasticul din masinile chinezesti;
deasemenea anvelopele hankook sunt o porcarie, sau zgarcit la tarata;
de retinut, taxa de prima inmatriculare a fost cam 150 euro;
in rest daca nu aveti ce face cu banii, cam cat o garsoniera intr-o zona medie, merita sa-i dati pe jucarie;
o sa va ofere multa placere in condus, si daca va mai raman ceva bani de drumetii;
rca ma costa cam 500 lei pe 6 luni, iar casco cam 9000 euro pe an;
la bcr asigurari;
in motor intra cam 8 l de ulei, asa ca faceti calculul de la inceput .

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by Puffy »

av radu: casco 9000 euro pe an?? wtf...nu cumva 900 euro pe an?
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by av.radu »

Puffy wrote:av radu: casco 9000 euro pe an?? wtf...nu cumva 900 euro pe an?


900



User avatar
Ammadeus
Posts: 60
Joined: 15 Sep 2011, 10:46
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by Ammadeus »

Salut tuturor!

Astazi e o zi neagra ...... neagra
Dealerul m-a anuntat ca trebuie sa astept 4 (PATRU) luni !?!

Cu parere de rau spun, daca nu apucam sa platesc avansul ma lasam pagubas.....

Of, of.....
KIA Sportage 2012 Black Pearl 2.0 DSL 217 CP Stage 2

User avatar
Ammadeus
Posts: 60
Joined: 15 Sep 2011, 10:46
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by Ammadeus »

av.radu wrote:salut,

dupa 5 luni de condus la volanul micii tanchete ma declar multumit de functionarea ei;
am condus-o atat pe asfalt, cu gropile lui, cat si pe munte, prin apa sau pe campuri la peste;
pe strada masina merge impecabil, pozitia la volan este inalta, vezi bine fata, insa atentie la stalpii fata, iti iau ceva din vizibilitate, insa cu timpul te obisnuiesti
in ciuda inaltimii masina sta bine si in curbe, amortizoarele sau cum s-or numii ele sunt tari, pe gustul meu, nu va imaginati ca in timp se mai lasa, e un lucru bun;
motorul, trage bine desi masina se apropie de 1700 kg, turbina, spre deosebire de tdi ul de la wv, intra mai tarziu, insa are cuplu oricat ai accelera; la wv intra mai repede insa la un moment dat nu mai vrea;
consumul in oras cu aerul conditionat dat drumul este de 9.5 l, cred ca rezonabil;
in teren accidentat se descurca foarte bine, fie ca mergi pe drumuri forestiere, vaduri de apa, nisip sau camp;
te cam zgaltaie, insa nu trebuie sa va faceti griji daca nu sunteti prea simandicosi;
aveti totusi grija cu garda la sol, nu e prea inalta, insa cu ceva indemanare reusiti sa treceti fara sa o loviti pe dedesupt.
nu-mi plac fetele usilor care sunt dintr-un plastic care rivalizeaza cu plasticul din masinile chinezesti;
deasemenea anvelopele hankook sunt o porcarie, sau zgarcit la tarata;
de retinut, taxa de prima inmatriculare a fost cam 150 euro;
in rest daca nu aveti ce face cu banii, cam cat o garsoniera intr-o zona medie, merita sa-i dati pe jucarie;
o sa va ofere multa placere in condus, si daca va mai raman ceva bani de drumetii;
rca ma costa cam 500 lei pe 6 luni, iar casco cam 9000 euro pe an;
la bcr asigurari;
in motor intra cam 8 l de ulei, asa ca faceti calculul de la inceput .
Vineri am luat Ceed-ul varului meu, lui i-au montat cauciucuri Michelin.
KIA Sportage 2012 Black Pearl 2.0 DSL 217 CP Stage 2

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by Puffy »

Ammadeus wrote:Salut tuturor!

Astazi e o zi neagra ...... neagra
Dealerul m-a anuntat ca trebuie sa astept 4 (PATRU) luni !?!

Cu parere de rau spun, daca nu apucam sa platesc avansul ma lasam pagubas.....

Of, of.....

ce ti-ai comandat? noul sportage?
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by Puffy »

Ammadeus acum am vzt ca ti-ai comandat noul sportage...ca si mine :D .... vroiam sa te intreb cand ai dat comanda? ca am vazut ca ti-au mai dat 4 luni... eu am dat-o la sf lui mai....si inca astept...nici macar seria masinii nu a iesit :(
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by Puffy »

av.radu wrote:
Puffy wrote:am vrut sa-mi pun si eu optiunea cu 184 cp dar am renuntat, dealerul de la kia mi-a zis ca cica scade si consumul daca imi pun optiunea asta...dar sincer nujt ce sa zic...oricum motorul e acelasi, nu este altul



salut,

o sa-ti placa masina
eu iti recomand cutia automata
si daca poti negocia cu dealerul sa-ti incalte masina cu alte anvelope decat hankook, care sunt un pic mai bune decat o porcarie;
cand iti soseste ?

sincer nujt...inca astept
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by Puffy »

astazi am fost anuntat ca in 2 sapt imi vine masina :) ...a iesit seria masinii...deci este in lucru.... de cand ast lucrul asta
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by av.radu »

Puffy wrote:astazi am fost anuntat ca in 2 sapt imi vine masina :) ...a iesit seria masinii...deci este in lucru.... de cand ast lucrul asta
salut

ce o fo mult o trecut
masina e reusita
asa ca o sa compenseze asteptarea
bafta

User avatar
Ammadeus
Posts: 60
Joined: 15 Sep 2011, 10:46
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by Ammadeus »

Puffy wrote:Ammadeus acum am vzt ca ti-ai comandat noul sportage...ca si mine :D .... vroiam sa te intreb cand ai dat comanda? ca am vazut ca ti-au mai dat 4 luni... eu am dat-o la sf lui mai....si inca astept...nici macar seria masinii nu a iesit :(
Salut, am dat comanda la sfarsitul lui August. Am luat un Ceed care era pe stoc si sportage-ul cu livrare in ca. 4 luni.
KIA Sportage 2012 Black Pearl 2.0 DSL 217 CP Stage 2

User avatar
Ammadeus
Posts: 60
Joined: 15 Sep 2011, 10:46
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by Ammadeus »

Puffy wrote:
Ammadeus wrote:Salut tuturor!

Astazi e o zi neagra ...... neagra
Dealerul m-a anuntat ca trebuie sa astept 4 (PATRU) luni !?!

Cu parere de rau spun, daca nu apucam sa platesc avansul ma lasam pagubas.....

Of, of.....

ce ti-ai comandat? noul sportage?
Da, am luat sportage 2.0 DSL cu tractiune 4x4 si dotarea Style + pachetul de optiuni 3 si 5.
KIA Sportage 2012 Black Pearl 2.0 DSL 217 CP Stage 2

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”