kia sportage 1995 cm3

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

kia sportage 1995 cm3

Post by av.radu »

salut tuturor,

din data de 22.04 sunt posesor de kia sportage 1995 cm3, 100 kw [ 136 cp], cutie automata / dsg, maro.

primul drum l-am facut, chiar in ziua in care am luat - o la tg-jiu; pe autostrada iti ofera o vizibilitate buna datorita pozitiei inalte de condus, desi eu conduc cu scaunul dat la maxim in jos;
desi suspensia e cam rigida[ asa aveam si la seat, sper sa fie pe maini bune ] inghite bine gropile daca nu te sinchisesti prea mult;

pe dealul negru se simte tractiunea integrala, motorul are forta, iar sunetul scos de evacuare iti da impresia unui motor de cilindree mult mai mare;

interiorul e bine lucrat si spatios, totusi portbagajul nu-i chiar asa de mare precum pare din afara;

cutia de viteza, eu am una automata, initial am fost sceptic in achizitionarea ei; in primele doua trepte o penalizeaza la demaraj, motorul trage insa cutia scimba mai greu, sau poate nu sunt eu obisnuit cu dsg-ul; insa dupa 40 - 50 km la ora se schimba situatia, trage ca o turbata; are si varianta manuala, inainte si inapoi, insa eu cred ca schimba vitezele cam cand ii convine ei.

ca dimensiuni pt bucuresti, e cam lata, insa dupa ce te obisnuiesti ceva cu ea se strecoare bine, este foarte manevrabila, directia cam prea asistata, insa te lasa totusi sa te joci.

masina sta bine pe drum, chiar si in curbe, cu seatul meu, fostul, buna masini, obisnuiam sa exagerez in curbe, si am ramas surprins sa constat ca si cu micuta tancheta pot face aproape cam acelasi lucru; zilele trecute in drum spre giurgiu am facut o mica intrevere cu un a 4 20t, si reuseam sa luam curbele umar la umar, totusi in panta a ramas ceva in urma, cred ca m-a ajutat tractiunea integrala;

masina are totusi un unghi mort destul de mare datorita stalpilor fata foarte lati, o problema destul de serioasa, necesita mare atentie, insa acest lucru l-am constatat si la seat leon.

off road, n-am apucat sa fac mare lucru, decat o plimbare scurta prin padure, nimic impresionant ca si dificultate, insa sper ca sambata sa plec la peste si poate o chinui un pic pe dealurile de acolo.

in masura in care exista persoane care sunt interesate de performantele si defectele acestei masini, voi scrie si despre ele, si in masura timpului , voi incerca sa fac un jurnal amanuntit.

User avatar
poter
Posts: 30
Joined: 30 Apr 2011, 08:31
Auto:
Location: Ro

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by poter »

Sa o stapinesti sanatos. Banuiesc ca vorbesti de modelul nou.

Ce offroad? Pai tu te-ai uitat pe jos la diferentialul spate sa vezi ce expuse sint mufele senzoriilor (doua la numar, pe stinga si dreapta). Ai dat in mufele alea cu o craca indoita pe sub masina, aia e, mergi numai 2WD aia. Plus ca nu stiu cit de water tight sint mufele respective.

Eu m-am bagat sub masina (asa sint eu mai curios de felul meu) si am studiat problema. Cu ocazia asta am descoperit zone in care terosonul nu era dat, avea numai grund. Asa ca am mai complectat manual. :P

Deci daca vrei offroad, ai grja sa fie unul light, ca si tigariile. :mrgreen:
[color=#0040BF]Kia Sportage 2011, 2.0 GSL, AWD, M/T[/color]

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by av.radu »

poter wrote:Sa o stapinesti sanatos. Banuiesc ca vorbesti de modelul nou.

Ce offroad? Pai tu te-ai uitat pe jos la diferentialul spate sa vezi ce expuse sint mufele senzoriilor (doua la numar, pe stinga si dreapta). Ai dat in mufele alea cu o craca indoita pe sub masina, aia e, mergi numai 2WD aia. Plus ca nu stiu cit de water tight sint mufele respective.

Eu m-am bagat sub masina (asa sint eu mai curios de felul meu) si am studiat problema. Cu ocazia asta am descoperit zone in care terosonul nu era dat, avea numai grund. Asa ca am mai complectat manual. :P

Deci daca vrei offroad, ai grja sa fie unul light, ca si tigariile. :mrgreen:

salut,


multam de urare,

nu ma pricep la tehnica,nu m-am uitat pe sub ia, oricum daca o faceam ma uitam ca mata in calindar,

sper sa n-ai dreptate cu senzotii aia, ca doar nu - s din mamaliga.

oricum tipul asta de corcitura dintre o berlina si un 4x4, adica suv-ul e suficienta pt un orasan sa se descurce prin tarana.

esti posesor de sportage 2011 ?

User avatar
poter
Posts: 30
Joined: 30 Apr 2011, 08:31
Auto:
Location: Ro

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by poter »

Da, normal, altfel nu as posta informatii aiurea.
[color=#0040BF]Kia Sportage 2011, 2.0 GSL, AWD, M/T[/color]

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by av.radu »

poter wrote:Da, normal, altfel nu as posta informatii aiurea.

de cand o ai,
ce parere ai despre masina
ai avut surprize neplacute cu ea

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by av.radu »

poter wrote:Da, normal, altfel nu as posta informatii aiurea.
salut,

din lipsa de timp n-am mai avut cum sa ne vedem vineri
sper sa se intample saptamana asta

radu

User avatar
poter
Posts: 30
Joined: 30 Apr 2011, 08:31
Auto:
Location: Ro

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by poter »

Ok, nici o problema. Atunci ramine pe saptamina asta. Sa speram ca si vremea de dupa-amiaza o sa tina cu noi.
[color=#0040BF]Kia Sportage 2011, 2.0 GSL, AWD, M/T[/color]

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by bogdan.citescu »

Pune niste poze, daca se poate cat mai multe.

Si mie imi place foarte mult noul Sportage.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
poter
Posts: 30
Joined: 30 Apr 2011, 08:31
Auto:
Location: Ro

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by poter »

Pentru poze interior/exterior incearca si aici: http://www.motortrend.com/cars/2011/kia ... index.html
[color=#0040BF]Kia Sportage 2011, 2.0 GSL, AWD, M/T[/color]

User avatar
bv86dul
Posts: 142
Joined: 30 Mar 2010, 04:14
Auto:
Location: Codlea, BV

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by bv86dul »

multa sanatate si bine ai venit! sa o stapanesti sanatos!!
Sportage 2.0 crdi
[url=http://www.picz.ro][img]http://www.picz.ro/pictures/747105cce1605f8b044c9ad708e0bb6c.gif[/img][/url]

[url=http://www.picz.ro][img]http://www.picz.ro/pictures/986bf887a23e1463645b17793221ed56.gif[/img][/url]

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by bogdan.citescu »

Eu ma refeream la niste poze cu masina lui, nu cele care se gasesc deja pe net.
Banuiesc ca de aceea si-a deschis un Jurnal de bord, sa ne prezinte masina, nu?

Vad ca volanul arata identic cu al meu de pe Cee'd (Alta culoare doar) :D
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by av.radu »

bv86dul wrote:multa sanatate si bine ai venit! sa o stapanesti sanatos!!

salut,

multam de urare
vin ele si pozele

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by Puffy »

salut. frumoasa masina, ieri am dat si eu comanda de una 2000 cm3 4x4 cu multiple imbunatatiri 8) si trebuie sa ast 140 de zile dupa ea. noroc ca am reusit sa dau comanda la cei din baneasa (Mit Motors) ca pe la toate showroom-urile pe la care am fost in Bucuresti si Pitesti nu se putea da comanda din cauza ca aveau prea multe comenzi pt motorizarile de 2000 cm3. Este cautata rau masina, mai ales din cauza garantiei. Abia o astept si eu. :)
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: kia sportage 1995 cm3

Post by av.radu »

Puffy wrote:salut. frumoasa masina, ieri am dat si eu comanda de una 2000 cm3 4x4 cu multiple imbunatatiri 8) si trebuie sa ast 140 de zile dupa ea. noroc ca am reusit sa dau comanda la cei din baneasa (Mit Motors) ca pe la toate showroom-urile pe la care am fost in Bucuresti si Pitesti nu se putea da comanda din cauza ca aveau prea multe comenzi pt motorizarile de 2000 cm3. Este cautata rau masina, mai ales din cauza garantiei. Abia o astept si eu. :)

salut,

ai facut o buna alegere, e o masina reusita
eu eram adeptul nemtilor in materie de calesti motorizate
insa, aproape ca se ridica la stilul si modul nemtilor de a gandi si realiza o masina
ai ceva timp de asteptat, nu-i usor
eu recomand cutia automata, si cand ma gandesc ca, cu ceva o luna inainte nici nu voiam sa aud de cutiile automate.
plasticele din bord sunt de buna calitate, insa fetele usilor lasa un pic de dorit, nu inteleg de ce nu le-au finisat mai atent,
insa nu asta defineste o masina.
masina are o stabilitate incredibila, motor trage bine, la mine fiind cutie automata o penalizeaza ceva, insa dupa 50-60 km/ora se schimba situatiunea, musca din asfalt .

o singura data am folosit pe manual cutia de viteza, la inceput, insa am impresia ca masina schimba cand ii este ei confortabil si nu cand vrei tu .


Post Reply

Return to “Jurnal de bord”