Schimbare distributie kia sportage

Inclusiv campanii de rechemări.
shogun
Posts: 9
Joined: 21 Jul 2013, 14:09
Auto: kia sportage
Location: Rm. Valcea

Schimbare distributie kia sportage

Post by shogun »

Am o Kia Sportage din 2006, motor 2000 diesel, tractiune integrala care are 140000 km. Conform cartii ei tehnice inlocuirea distributiei se face la 150000 km (sau 120 luni), motiv pentru care intentionez sa fac acest lucru. Mecanicul de la service insista sa schimb si pompa de apa insa, in manualul masinii nu este mentionata si pompa de apa la schimbarea distributiei. Am rugamintea ca in varianta in care este cineva care cunoaste problema, sa ma sfatuiasca care este solutia corecta din punct de vedere tehnic. Singurul lucru de care imi este frica, este sa nu inlocuiesc o pompa de apa pusa de fabrica si care functioneaza foarte bine, cu alta care in mod sigur nu va fi ca cea originala.
Va multumesc anticipat.
C. Sirbu

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Schimbare distributie kia sportage

Post by Nesta3 »

De obicei,cand se schimba distributia,se schimba tot,inclusiv pompa de apa.Chiar daca a ta e functionala,poti avea sau nu,probleme ulterior.Asa ca de ce sa nu o schimbi?Oricum,la o cautare scurta,e undeva la 230 lei.Deci nu e un capat de tara.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Schimbare distributie kia sportage

Post by quelloo »

Kit distributie (Pompa apa+garnitura pompa apa+Rola distributie+intinzator+curea distributie) = 880lei
Manopera distributie = 400lei (era 500 dar am primit reducere 20%)

am acelasi motor ca tine pe proceed si astea sunt costurile pentru inlocuire distributie pe care le-am platit anul trecut la IMG totul luat de la ei, OE
si la mine pompa de apa era ca noua dar tot am schimbato (o tin si pe cea veche in caz de ceva in viitor)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

shogun
Posts: 9
Joined: 21 Jul 2013, 14:09
Auto: kia sportage
Location: Rm. Valcea

Re: Schimbare distributie kia sportage

Post by shogun »

Saptamana urmatoare m-am hotarat sa schimb distributia. Am rugamintea de a-mi recomanda ce marca de kit distributie si pompa de apa sa cumpar. Oferta este foarte mare si parerile impartite.
Va multumesc anticipat.

nicuB
Posts: 22
Joined: 24 Feb 2010, 11:51
Auto:

Schimbare distribuite Kia Sportage benzina 2008

Post by nicuB »

salut,

Am masina din titlu, cumparata de noua in 2008. Toate service-urile facute in Ungaria. Are 91.000 km, fara niciun fel de problema majora (in 8 ani am schimbat un tampon de cauciuc care scartia pe timp de iarna si un contact la pedala de frana. Ambele pe garantie). La unguri mi-au spus ca distribuita se schimba la 120.000km, indiferent de nr de ani. N-am citit ce scrie in manual. Pana ajung la 120.000km probabil vand masina.....
O cunostinta care are atelier auto mi-a spus ca mai bine schimb distribuita, avand deja 8 ani.
Trebuie sa o schimb sau pot astepta pana la 120.000 km?

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”