Sportage 2020

Inclusiv campanii de rechemări.
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2020

Post by zaboss »

Problema este că o Corsa „normală”, motor de 1 litru și 3 pistoane de 100 CP cu cutie automată și dotări banale ca tabletă cu Android auto, cameră marșarier și AC automat e 16500, cu discount de la 18500. Un Clio TCe 1.3 EDC, idem + brizbrizuri 17900. 20.000€ pe o electrică nu mai pare așa de mult. Aceeași Corsa (mă rog, modelul anterior), era în 2018 la același dealer la 13700, aceleași dotări.
Realitatea este că prețurile la toate mașinile cresc. Kodiakul pe crae voiam să-l cumpăr în martie l-am luat în august cu 1000€ mai scump, o combinație între 700€ creșterea tradițională de preț de la un an la altul și adăugarea unor opționale noi.
Autonomia la electrice nu e neapărat pe hârtie. Și la mine la bravissima Macchinna mi-arată 500 când fac plinul și leșină după 300 în București. Nu cred că cine dă atâția bani pe o mașină nu-și face un calcul, că vorbim de sume mari, cu tot cu subvenție.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

tzalu
Posts: 104
Joined: 25 Mar 2018, 18:25
Auto: Sportage
Location: Timisoara

Re: Sportage 2020

Post by tzalu »

Colegul Zaboss zice ca a avut un soc cultural cand a condus o cutie CVT sau eCVT, eu zic mai pe romaneste ca mai ca m-am cacat pe mine cand am vrut un demaraj mai rapid si am vazut ca pedala de acceleratie e la fund, motorul urla si masina mai ca statea pe loc! E cel mai mare dezavantaj al cutiilor CVT si eCVT, nu e nici o corelatie intre apasarea pedalei de acceleratie si felul in care se misca masina, chiar se foloseste termenul de efect de prastie, fiindca timpul dintre inputul pe care-l dai apasand pedala si momentul on care masina face ce vrei tu sa faca e de ordinul secundelor, reactia masinii nu se potriveste deloc cu traficul din orasele romanesti care necesita reactii rapide. In privinta depasirilor pe drumurile din afara localitatilor e si mai rau, e de-a dreptul periculos sa faci o depasire, masina nu-ti da deloc incredere ca e in stare sa faca ce vrei tu!
In privinta electricelor, o sa vorbim la modul serios despre ele peste vreo 10 ani, prin 2030 probabil ca vor merita sa fie cumparate!
Pana atunci trebuie rezolvate problemele autonomiei, timpului de incarcare, statiilor de incarcare si a inevitabilelor erori de proiectare care apar la produsele noi!

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 2020

Post by quelloo »

asta tine de putere. cu un motor foarte potent un CVT ar fi un avantaj. ajunge imediat la turatia maxima si ramane acolo oferind toata puterea cat timp transmisia isi face treaba si creste viteza. dar da, senzatia e f ciudata.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2020

Post by zaboss »

Da, am testat C-RV de 1.5 și 185 de cai, e altceva decât la Juke sau la Micra. E însă o chestie fe obișnuință. Până vine ursul mă dau cu un Juke de la întreprindere și m-am obișnuit.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2020

Post by akeem »

CVT e cea mai buna cutie: compacta, simpla, poate asigura turatia optima performante/consum in orice fel de situatie.
Pe hartie. In realitate nu stiu ce se intampla, poate nu sunt ajunse la maturitate, dar prefer una manuala. Curelele nu rezista, din cauza "socului cultural" unii producatori simuleaza rapoarte predefinite (care mai e smecheria atunci), etc. Vad ca asiaticii merg preponderent pe CVT, pentru mine a fost unul din principalele motive pentru care i-am taiat de pe lista la vremea respectiva.
In ceea ce priveste electricele, pentru mine ar fi o optiune ca a doua masina. Chiar daca utilizarea ar fi preponderenta: naveta in oras, drumuri lungi dar catre destinatii cunoscute (gen socrii care au casa la tara sau prieteni la fel, cu casa), sau iesiri de we care n-ar insuma mai mult decat autonomia masinii. Iar Kia sa ramana pentru back-up pentru chestii riscante gen Grecia sau mai stiu eu ce alte destinatii unde n-as sti daca pot sa o incarc. Mi-ar placea o Kona, nu e nici suficient de mare cat sa ma incurce in oras, nici suficient de mica sa nu fie buna pentru we sau cumparaturi la supermarket.
Altfel n-as lua-o ca masina unica, macar ca n-am chef sa stau dupa toti cocalarii care parcheaza la prize doar ca n-au mai gasit ei loc in restul parcarii.
Ca masina unica eu vad un SUV PHEV, mers electric in oras, naveta la munca, alte drumuri scurte (gen de la pensiune pana la nustiu ce manastire sau castel la cativa km distanta), mers termic in rest si peste tot.
Problema e ca oferta e cam (foarte) limitata. Cum nu-i banuiesc pe producatori de intarziere mintala, nu pot sa-mi inchipui decat ca tehnologia e inca in urma. Si vorbesc aici de un echivalent Sportage 4x4 PHEV (ca dimensiuni/performante), nu de cross-uri mititele. Pana acum in afara de Outlander (dupa care nu prea dau gramada cu forma lui de dulap), in rest tot ce gaseai erau cateva versiuni 4x2 ori multe Mild-Hibrid (eventual cu CVT sa fie treaba treaba). Acum vad ca incep sa mai apara (parca RAV4).
Evident, nu discut de BMW, Mercedes, Audi, Volvo.... Porsche Cayenne. Sunt suficient de scumpe ale noastre.
Iar SH... la termice o merge cu oldies but goldies, dar la electrice e ca la telefoane: intr-un an sunt uzate si moral si fizic.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2020

Post by ionutp »

Da, ca tot veni vorba imi place ce a punctat @akeem: "intr-un an sunt uzate si moral si fizic".
Intradevar, la termice te poti astepta sa functioneze "bine" si dupa 20-30 de ani, dar care e durata de viata a acumulatorilor? Adica cat % mai sunt OK dupa sa zicem 5-7 ani? Ma gandesc aici si la faptul ca masina respectiva se va vinde, dar daca ar avea noua autonomie de 300-400km, care ar mai fi autonomia dupa 5-7 ani?

Inca ceva, cred ca e important si CUM se incarca masina. Ma gandesc ca e ca la telefoane (auzisem ca acumultorii auto tot Li-Ion ar fi dar nu stiu sigur) si ma gandesc ca anumite activitati de incarcare nu ii ajuta. De exemplu bateria telefoanelor poate fi afectata daca e lasat la incarcat peste noapte desi e incarcat sau daca nu e "prea golita" si se reincarca. Afectata pe termen lung. Stie cineva mai multe despre asta?
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2020

Post by Nesta3 »

Prius merg 500mii km fara sa fie afectata bateria.
In cazuri de defectare, se inlocuiesc elementii "bolnavi".Nu exista ca toata bateria sa se strice/degradeze dintr-o data.
Tesla Model S, 2014, 190mii km, are 94% viata la baterie.Chiar daca sunt cele mai tari baterii de pe piata, te poti astepta la rezultate apropiate si la bateriile de pe restul competitiei.
Incarcarea rapida e recomandata doar cand ai strict nevoie de asta.Sa o incarci in fiecare zi rapid, adica cu 100kwh, normal ca o prajesti.
Din fericire, exista din soft, programare incarcare, adica o programezi sa se incheie la 80-90-95%.Cand ajunge la valoarea selectata, alimentarea se opreste si poate sta si o saptamana in priza, ca nu ii dauneaza.
A iesit functia asta si la telefoane.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2020

Post by akeem »

Una peste alta, e bine ca sparge cineva gheata. Peste 2-3 ani cand vom vrea sa trecem pe electrice o sa avem istoric la cald :)
Doar sa faci copy-paste la JB de pe Peugeot si aici :)
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Sportage 2020

Post by Flavius18 »

peste 5-6 zic eu

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Sportage 2020

Post by Faust »

ionutp

Telefoanele au o electronică care deconectează încărcătorul, când bateria ajunge la 100% nu o mai încarcă încărcătorul.
Același principiu de încărcare îl au cam toate electronicele care au acumulatori reîncărcabili
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

BogdanMarin
Posts: 1
Joined: 16 Jul 2020, 19:03
Auto: Kia sportage 1,6TGDI 4×2GTLine
Location: Bucharest

Re: Sportage 2020

Post by BogdanMarin »

Și eu folosesc Auto hold-ul în trafic și după 5k km nu ma pot plânge ca DCT smucește sau face alte nebunii. Pentru aglomerație este ceea ce trebuie. Și nu numai... La munte se comporta senzațional... Eu am achiziționat mașina în iulie și diferența între ea și un Duster full a fost de 3500 euro... Nu se compara sub nici o forma.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”