Sportage 2020

Inclusiv campanii de rechemări.
MariusC.
Posts: 3
Joined: 24 Jun 2020, 02:48
Auto: Kia Sportage GTline
Location: Constanta

Sportage 2020

Post by MariusC. »

Salutare,
Sunt in tratative avansate pt achizitionarea unui Sportage 2020, 1.6DSL DCT7 HP4x2 Gt line, niste pareri va rog!! (legate de consum, asezare la drum, cutia, etc)

Merci! :D

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2020

Post by ionutp »

Din moment ce e ultimul model, probabil te poti uita pe forum sa vezi de ce se plang posesorii si sa te astepti la ceva mai putine probleme.
Pentru consum gasesti multe detalii aici: viewtopic.php?f=93&t=10460&start=210 (vezi pana la ultimele posturi).
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2020

Post by ingerulol »

E misto , e capabila , si fiabila pana acum .
Consumul e 7.4 de cand am luat-o (12000km) , consuma mai mult pe autostrada (viteze mari) decat in oras , deci nu prea sunt probleme . Cutia DCT e super nice , iar cuplul pe modul sport e la locul lui mereu . Nu am regretat decizia . Caut padele (tu poti sa le iei din fabrica) sa le montez pe volan .

Iti recomand mai bine un Style cu optiuni : scaune ventilate, faruri led , daca vrei de efect trapa pentru pasagerii tai si stopurile led arata foarte bine si neaparat sistemul audio JBL (cel stock e mediocru)

MariusC.
Posts: 3
Joined: 24 Jun 2020, 02:48
Auto: Kia Sportage GTline
Location: Constanta

Post by MariusC. »

Merci🍺, a avut oferta la cele de pe stoc si n.am putut sa o modific. Sper sa fie ok si la mine 🙂

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Sportage 2020

Post by Faust »

Mulți se plâng de cutiile DCT, msi ales în traficul aglomerat.
Am condus una cu DCT o săptămână, nu mi-a plăcut, prefer să mestec cu maneta de viteze.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2020

Post by ionutp »

Ai putea te rog sa imi explici si mie cum se comporta de fapt si care e problema? Sau altcineva care are aceasta problema. Am vazut cateva posturi referitoare la acest lucru dar nu am idee cum ar putea sa fie. Sunt doar curios.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2020

Post by akeem »

Tremura, sta pe gânduri, aici da in nas, aici o taie de sub tine.... și toate astea cand tu ai vrea sa faca invers.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2020

Post by aqua »

Momentan 1900km cu DCT, e ok în oraș, bănuiesc ca cei nemulțumiți de ea sunt genul care o calcă, apoi frână, apoi iar calcă, si au un stil.de condus agitat
Am mers și eu în coloana cu ea și nu am făcut decât sa dozez acc și sa plec de pe loc când aveam cat de cat loc în fata, cine are piciorul greu o sa schimbe imediat treapta și ajungi în a 3 chiar deși de abia te tarai
De curiozitate, dsg merge altfel în aceleasi condiții? Dacă nu o pui în niște situații confuze se va comporta ok, dacă ai pretenția sa mergi cu ea ca și cu una manuala și sa reacționeze fix la gândul tău sunt situații când o sa zici ca e proasta cutia, deși principiul de funcționare e cat se poate de logic și corect însă în condiții de drum reale prin oraș va avea și momente din astea
Am.avut cred 2 situații când am.simtit ceva în Neregula dar a fost din "vina" mea, și am învățat din ele cum sa nu mai fac
Oricum avantajele sunt mai evidente decât situațiile astea punctuale și rare, momentan nu as sfătui pe cineva sa nu ia dct, e comoda și dacă nu ai pretenții de croșetat în trafic aglomerat nu vad mari probleme
La drum lung nicio problema sau grija, singurul semn de întrebare e dacă o sa fie urmări pentru discuri în condițiile în care în modul sport Schima destul de violent și se simte socul , în schimb senzația e pe măsură
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Hagiu Sorin
Posts: 27
Joined: 02 Jan 2020, 11:29
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2020

Post by Hagiu Sorin »

Cutia 7 DCT este intr-adevar comoda în general afara orașului, schimba frumos. Problema este în oraș, după 5700 de km parcurși mixt, dar când mergi pe un trafic bara la bara, tremura și da în nas uneori. În rest este ce trebuie eliminând traficul infernal bara la bara. Cu privire la consum, având un DIESEL la 160 km/h 2900 turatii, pana la Timișoara porțiune de 360 km autostrada, consuma cât in oraș 7.7-7,8. Media la cei 5700 km parcurși este 7.5 litri. Din punctul meu de vedere merita investiția mai ales ca vorbim despre un SUV.

flexib@l
Posts: 59
Joined: 16 Sep 2019, 21:00
Auto: Kia Sportage GT Line 7DCT awd
Location: Constanța

Re: Sportage 2020

Post by flexib@l »

Am 10500 km cu DCT. Nici nu tremura, nici nu da in nas. In coloana folosesc autoholdu-ul. Daca vorbesti din auzite, hai sa mai auzi una: sa vezi indecizii pe cutia automata cu convertizor de cuplu de pe Ford (Ecosport). Aia-i "gânditoarea de la Hamangia". Nici nu compari DCT Kia cu Powershift de pe Ford. Si am tot avut automate: 2x VW+ 1x Autotronic Mercedes+ 1x Powershift Ford. Nu-ti fa griji, ai totusi 7 ani sa te inveti cu ea, iar daca crapa...mai e si ceva garantie la ea.
Nu furați! Statul urăște concurența.

Impulsiv
Posts: 46
Joined: 11 Sep 2018, 18:42
Auto: KIA Sportage 1.6 DSL 7DCT
Location: București

Re: Sportage 2020

Post by Impulsiv »

Am 27000 de km cu un Sportage 1.6 DSL 7DCT, 4X2 si urmeaza sa schimb anbreajul pe garantie. Aceeasi problema cu tremuratul la plecarea de pe loc sau la mersul bara la bara. Tipul care se ocupa de garantii mi-a spus ca problema apare din cauza traficului bara la bara si a faptului ca nu trecem in N cand stam la semafor desi nu scrie in carte treaba asta. Eu stiam ca ambreajul se decupleaza complet cand masina stationeaza, chiar daca este in Drive. Se pare ca nu decupleaza complet si discul pentru treptele impare inca mai freaca de volanta. Mi s-a recomadat insistent sa trec in Neutral cand stau la semafor, daca vreau sa nu mai am probleme pe viitor. Nu sunt 100% convins ca doar din aceasta cauza apare tremuratul dar o sa incerc si varianta asta. Cred ca discurile sunt subdimensionate, sau la limita, pentru cuplu dezvoltat de motorul Diesel si variantele mai puternice pe benzina.
Aprobarea pentru inlocuire se da in urma unei diagnoze computerizate, pe o procedura standard. Nu se lasa loc de interpretari subiective. Sper sa nu aveti problema asta. Multa bafta!

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2020

Post by zaboss »

Asta cu mutatul în N este o prostie. Pui o cutie automată în N doar când vrei să tractezi sau să împingi mașina. Nu în trafic. Cred că mai degrabă este o eroare de soft. Cu dublu ambreiaj am condus în București și un Passat cu DSG, 2.0 TDI de 190 și 380 cuplu, și un Captur cu 1.2 TCE, cu 120 de cai și 240 cuplu. Nici una nu a avut ezitări sau probleme, Captur are deja 70.000 km, mai mult de jumătate în traficul din București.
@flexib@l, am cam 1000 de km și cu un Ecosport și nu mi s-a părut deloc gânditoare. Și mai are și start/stop (nefiind mașina mea, conducând-o ocazional, uitam să-l dezactivez).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

MariusC.
Posts: 3
Joined: 24 Jun 2020, 02:48
Auto: Kia Sportage GTline
Location: Constanta

Re: Sportage 2020

Post by MariusC. »

Asa mi-au spus si mie, sa o trec in modul N daca stationarea e mai indelungata. Probabil ca sa treaca garantia si sa nu fie nevoiti sa schimbe ei ambreiajul :)))

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Sportage 2020

Post by Faust »

Pe grupul fb și pe forumul ăsta au cam început să se plângă mulți de cutia DCT, cât de fiabilă poate fi o cutie de viteze dacă pică la 25...40000km? Să nu mai vorbim de alte neplăceri.
Nu vreau să fiu hater, am avut mașini cu AT, dar când am avut de gând să îmi cumpăr Sportage am citit destule despre această cutie de viteze, problemele sesizate de alții, atunci am zis că MT este calea și adevărul.
O avea mașina 7 ani garanție, dar nu este nici o placere să îți faci abonament la service sau să o apuce dracii pe cine știe ce coclauri. Am mai spus asta, cred că cei de la Kia mai au de cercetat, testat, în materie de AT sau au dat cu oistea in gard cu această cutie.

viewtopic.php?f=73&t=24893

viewtopic.php?f=93&t=25120&p=267595#p267595
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

fixpixu
Posts: 44
Joined: 20 Sep 2019, 21:21
Auto: Proceed 1.4 T-GDI DCT7
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage 2020

Post by fixpixu »


Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”