Revizii in garantie la non reprezentanță

Inclusiv campanii de rechemări.
kIA S01
Posts: 5
Joined: 05 Jul 2020, 22:15
Auto: KIA SPORTAGE STYLE & OPTIONALE
Location: SUCEAVA

Revizii in garantie la non reprezentanță

Post by kIA S01 »

Deschid topicul acesta pentru că, atât în ceea ce privește marca KIA, cât și celelalte, nu am găsit în mediul on line informații despre efectuarea reviziilor in garantie la alte service-uri, altele decât reprezentanțele.
Sunt interesat de:
- legislația care menționează aspectele menționate, daca exista;
- experientele utilizatorilor pe subiect.
Mulțumesc.

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Revizii in garantie la non reprezentanță

Post by Flavius18 »

In teorie se poate face si la alt service daca acel service are trecut la reparatii si marca Kia si este autorizat RAR, iti trebuie facturile de la piese si de la montaj, piesele trebuie sa fie originale Kia si/sau sa fie certificat Kia. Asta in teorie, in practica iti spune in fata ca ai pierdut garantia facand la alt service altul decat reprezentanta, si acu te poti lupta prin tribunale, alergatura,birocratie...prostie multa si mai bine te lipsesti.
Eu asa stiu, daca alti colegi stiu diferit de mine sa isi spuna parerea

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Revizii in garantie la non reprezentanță

Post by zaboss »

Din punct de vedere legal poți face revizia în orice service autorizat RAR pentru marca KIA. Restul e folclor, c-o fi, c-o păți.
Spre deosebire de alte mărci, prețul manoperei la reprezentanță este decent și financiar nu merită. Cu piesele este altceva, dar te primesc la revizie și cu piesele cumpărate de tine. Avantajul principal al reprezentanțelor este softul de diagnoză și trainingul angajaților pe mașinile respective. Că nu sunt toți străluciți, că mai sunt și superficiali, asta e altceva. Recent am plecat cu Ecosportul din reprezentanță cu radiatorul fisurat și după 2 kilometri scotea fum. Shit happends.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Revizii in garantie la non reprezentanță

Post by ionutp »

Eu nu am avut niciodata discutii in reprezentanta legat de schimbarea pieselor pe garantie. Cred ca e si in interesul lor. De asememea, nu am platit nimic nici pentru manopera.
Cat despre profesionalism, @zaboos are dreptate, mai tine si de noroc. Dar in principiu, din moment ce lucreaza numai cu o marca de masini, le este mult mai usor sa isi faca treaba si sa isi dea seama de cauza reala a unei probleme (e.g. au mai venit 7 insi cu aceleasi simptome la masini).
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”