Distributie Kia Sportage 2014 2.0 Diesel AWD

Inclusiv campanii de rechemări.
User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Distributie Kia Sportage 2014 2.0 Diesel AWD

Post by bwo »

Salut, am tot cautat pe forum ce implica schimbarea de distributie la Kia Sportage 2014 2.0 diesel AWD si nu am gasit, de aceea am nevoie de ajutorul vostru. Masina este a cumnatului meu si trebuie schimbata distributia (are deja 200.000 km). Vreau sa stiu ce piese se schimba (asa cum am procedat si la Proceed-ul meu voi schimba cam tot ce tine de distributie si doar piese originale), eventual si costuri ca sa stiu cum negociez la service cand voi merge. Multumesc anticipat pentru ajutor.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Distributie Kia Sportage 2014 2.0 Diesel AWD

Post by bwo »

Chiar nimeni nu a schimbat distributia la Sportage 2014 pana acum ?
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Distributie Kia Sportage 2014 2.0 Diesel AWD

Post by ionutp »

Salut, eu am chiar 2014 dar am doar 110.000 km si nu ma gandesc la schimbarea distributiei (pe la 150.000 m-as gandi).
Are vreo problema? Ca ma gandeam ca masina e inca in garantie. Cei de la reprezentanta cat zic ca ar costa?
Distributia fiind pe lant... Cred ca multi nu o schimba niciodata. Desi ar trebui, pe la 150-200k.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Distributie Kia Sportage 2014 2.0 Diesel AWD

Post by bwo »

Masina a fost cumparata in 2017 si avea 90.000 km, era adusa din Franta si cei care au adus-o nu stiau ca se poate transfera garantia, asa ca nu mai are garantie. Masina nu are nici o problema, dar are acum 200.000 km si eu zic ca ar trebui schimbata distributia avand in vedere ca merge destul de mult cu ea. Am primit o oferta de la service-ul de unde am schimbat distributia la Proceed si este in valoare de 4900 lei (include in plus fata de piesele care se schimba la distributie si pompa de apa si ulei, filtre, filtru carburant, curea accesorii si manopera). Toate piesele sunt originale si sunt 3800 lei, manopera pentru distributie este 950 lei iar manopera pentru revizie este 150 lei. O sa cer oferta si la Mit.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Distributie Kia Sportage 2014 2.0 Diesel AWD

Post by ionutp »

Pare ca acopera cam tot ce trebuie. Pretul e insa mare, din cauza componentelor originale. Cred ca ar fi o reducere semnificative cu piese aftermarket dar e si un risc in plus.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
georgepopoiu
Posts: 31
Joined: 12 Jan 2019, 17:56
Auto: Sportage 2.0 CRDI AWD 184 CP
Location: Romania

Re: Distributie Kia Sportage 2014 2.0 Diesel AWD

Post by georgepopoiu »

Daca nu sunt zgomote ciudate in zona distributiei sau mers intrerupt/sacadat, nu cred ca trebuie schimbata inca! https://www.turbineauto.ro/blog/cand-tr ... utoturism/
Kia Sportage 2.0 CRDI MT AWD 184 CP 2013

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Distributie Kia Sportage 2014 2.0 Diesel AWD

Post by bwo »

Pretul e mare pentru ca sunt doua lanturi, unul superior si unul inferior, sunt doua intinzatoare, sunt vreo 4 role, sunt vreo 3 patine ghidaj, etc. Avand in vedere ca este vorba de distributie nu o sa renunt la piesele originale chiar daca sunt costuri mai mari. La Proceed a fost simplu, un lant, un intinzator, 2 patine gidaj si o fulie pe langa alte piese pe care am ales eu sa le schimb daca tot se umbla acolo.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Distributie Kia Sportage 2014 2.0 Diesel AWD

Post by bwo »

@georgepopoiu
Sunt de acord cu tine, dar eu sunt genul de persoana care mai bine previne decat sa stea dupa sa repare.
La Proceed am schimbat distributia la 95.000 km, intradevar la Ceed au fost probleme cu distributia sarita mai ales la motoarele de 1.4. Dupa ce au desfacut-o cei de la service am vazut ca intinzatorul era la ultimul dinte si lantul era deja mai lung fata de cel cu care a fost inlocuit, iar lantul nou si intinzatorul nou la Ceed sunt pe alt cod fata de cele din fabrica deoarece si-au dat seama cei de la Kia ca au o problema si au refacut cele doua piese mai rezistente. La Ceed nu te avertiza deloc inainte sa sara, era dupa cum iti este norocul. Sunt unii care au trecut si de 200.000 si nu au schimbat distributia si sunt si unii care le-a sarit la 70.000 km (prieten de al meu la 70.000 km), norocul lui ca sa zic asa ca mai era masina in garantie si au facut-o cei de la Mit.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Distributie Kia Sportage 2014 2.0 Diesel AWD

Post by bwo »

Pentru cei care se intreaba cat costa sa schimbi distributia la Sportage la reprezentanta Kia, am primit oferta de la ei care este in valoare de 6800 lei, manopera este 3700 lei si piesele sunt 3100 lei. Dupa cum se vede diferenta mare este la manopera fata de service multimarca.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”