Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Inclusiv campanii de rechemări.
Impulsiv
Posts: 46
Joined: 11 Sep 2018, 18:42
Auto: KIA Sportage 1.6 DSL 7DCT
Location: București

Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Impulsiv »

Salut,

Astazi am luat masina de la service, dupa ce au inlocuit pe garantie kit-ul de ambreiaj DCT. In plus, s-a facut si update la softul ECU. Am 28000 de km la bord. Merge din nou cum era noua :wink: . Daca nu era in garantie, as fi platit 8000 de lei :shock:
Bafta tuturor si drumuri bune!

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Alx03 »

Vreo idee daca kit-ul montat e ceva model revizuit? Sau te cam astepti ca peste inca 28k sa il schimbi din nou? :)

Impulsiv
Posts: 46
Joined: 11 Sep 2018, 18:42
Auto: KIA Sportage 1.6 DSL 7DCT
Location: București

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Impulsiv »

Nu mi-au dat informatii despre model. Doar ca respecta un protocol, fara sa verifice gradul de uzura sau alte caracteristici. Daca la diagnoza apare ca trebuie schimbat, il schimba si atat. Kitul de ambreiaj este capsulat cumva si nu il desfac sa vada uzura. Chiar am insistat sa verifice treaba asta dar mi-au spus ca nu e cazul. Nu au primit indicatori de la producator pentru a verifica ce e in interiorul kit-ului. Singura recomandare insistenta pe care am primit-o a fost sa mut levierul din D in N cat stau la semafor. Desi se spune ca ambreiajele decupleaza automat cand masina stationeaza, se pare ca, cel putin la acest model de cutie, nu se intampla treaba asta. Discurile de ambreiaj nu decupleaza complet cat timp e in D. Si pe control manual se intampla acelasi lucru. Ramane cuplata treapta 1. Chiar daca folosesc permanent functia Start/Stop, nu vreau sa mai risc. Am inteles ca au mai avut inlocuiri ale kit-ului DCT la variantele pe benzina. La Diesel, eu am fost primul. Sper sa raman un caz izolat. Deja m-am obisnuit cu ideea ca trebuie sa trec levierul in N cand stau la semafor.
Bafta!

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Faust »

Nu este nici un caz izolat, indiferent de motorizările benzină sau diesel, ambele motorizări au probleme cu cutiile DCT și ambreiajele, unii care s-au saturat de aceste probleme au vândut mașinile sau intenționează să le vândă.
Se aude că la modelul de Sportage care va fi lansat anul viitor va fi disponibilă și o cutie automată cu convertizor.
Este jenant pentru un producător de mașini să ajungă mașinile în service, chiar și în garanție, la 15....30000km cu ambreiajele defecte sau alte probleme ale cutiei DCT.
Chiar dacă o repară pe garanție, tot este deranjant pentru cei care ajung în service, unii se plângeau că prin diferite locuri au început cutiile să facă figuri, cel mai des nu mai schimbă anumite trepte de viteze, în special cele superioare.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Ciprian Bivol »

Eu n-o mai inteleg p-asta cu trecutul din D in N la semafor.
E destul de enervant. Sa scrie in carte, sa dea instructiuni de folosire.
Mi se pare ca se face treaba dupa ureche.
Eu o las pe D, daca se strica...sa schimbe. Pai ce am facut? Stau ca la manuala sa mestec in mamaliga?

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Alx03 »

Nici eu, sincer, iar genul acesta de recomandari mi se par date asa, dupa ureche, ca sa vada daca nu ajuta in timp, dat in niciun caz nu mi se pare ca vin de la producator.
De altfel, si eu urmeaza sa las masina pentru verificare saptamana viitoare. Iar a mea are 15k. Nici nu ma mira ca aud ca lumea incearca sa le vanda deja - dar sincer, nu stiu cat o sa ii scada valoarea faptul ca incepe sa ajunga pe la urechile a tot mai multor oameni faptul ca e problematica cutia aceasta. Dar acum vorbind in numele meu, probabil ca aceasta o sa fie ultima ce are cutie de tipul DCT uscat. Zic asta pentru ca e plin de Q5-uri (daca tot vorbim de SUV-uri) ce folosesc tot un DCT, dar de tip umed si vorbim de o masina mai grea, dar totusi, nu au astfel de probleme. Problema nici la Kia nu e dct-ul in sine, ci natura ambreiajului folosit.

Impulsiv
Posts: 46
Joined: 11 Sep 2018, 18:42
Auto: KIA Sportage 1.6 DSL 7DCT
Location: București

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Impulsiv »

Nu o sa scrie niciodată în carte sa treci in N cat stai la semafor. Nu mai cumpara nimeni cu varianta DCT. Preferă să schimbe ambreiaje in garantie. Cred ca problema asta apare doar la cei care folosesc masina preponderent în trafic urban, ca mine. Eu merg 80% in București....

Hagiu Sorin
Posts: 27
Joined: 02 Jan 2020, 11:29
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Hagiu Sorin »

Dar auto-hold de ce nu folosiți. Eu in toti 13000 km parcurși numai asa am mers în zonele aglomerate si masina merge impecabil. Intr-adevar când îți deblochează rotile se aude un click uneori, știți voi sunetul acela de deblocare frâne.

Impulsiv
Posts: 46
Joined: 11 Sep 2018, 18:42
Auto: KIA Sportage 1.6 DSL 7DCT
Location: București

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Impulsiv »

Am folosit auto hold tot timpul 😉

Hagiu Sorin
Posts: 27
Joined: 02 Jan 2020, 11:29
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Hagiu Sorin »

Interesant de știut ce simptome avea cutia când a cedat?

Impulsiv
Posts: 46
Joined: 11 Sep 2018, 18:42
Auto: KIA Sportage 1.6 DSL 7DCT
Location: București

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Impulsiv »

E mult spus "a cedat". Problema era ca, la plecarea de pe loc, tremura destul de tare, în special la plecarea in rampă.

Impulsiv
Posts: 46
Joined: 11 Sep 2018, 18:42
Auto: KIA Sportage 1.6 DSL 7DCT
Location: București

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Impulsiv »

Salut!

Am schimbat a doua oara ambreajul DCT, in perioada de garantie, la 58000 de km. A durat doar o zi. Din pacate, trebuie sa ma astept la aceeasi problema peste 30000 de km. E acelasi model de kit folosit de la inceput. Trebuie sa pun bani de-o parte pentru perioada de post garantie sau sa vand masina acum.... #-o

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Faust »

7DCT este un succes tehnic 😀 și lumea încă mai cumpară mașini cu această transmisie.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Impulsiv
Posts: 46
Joined: 11 Sep 2018, 18:42
Auto: KIA Sportage 1.6 DSL 7DCT
Location: București

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Impulsiv »

Pentru cei care circula preponderent în afara orașului, la drum lung, e o variantă bună.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Inlocuire KIT ambreiaj 7DCT - 1.6 DSL 4X2, model 2018

Post by Faust »

Impulsiv

Mașinile nu sunt concepute pentru trafic urban sau extraurban, trebuie să fie fiabile în timp pentru orice fel de trafic.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”