Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Inclusiv campanii de rechemări.
tyut
Posts: 52
Joined: 29 Sep 2018, 16:58
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT
Location: botosani

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by tyut »

Salutare ,da 5 ani are ,e Sportage 4 , eu am facut revizia la 15.000 km, am 94.000 km acum , masina merge bine fara probleme ,pusa pe tester la fiecare revizie fara erori dar la ultimele 2 revizii a inceput sa mai manance din ulei , ulei pus de reprezentanta, si m am gandit sa folosesc eu un ulei mai calitativ , de la ei au pus castrol pana acum

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Faust »

Deci .....mașina mai este în garanție, din ce știu eu nu se acceptă piese , consumabile , aduse din exterior, poate unele service acceptă.....nu știu.
Cât ulei consumă între schimburi ?
Castrol este un ulei HC syntesse, adică un ulei mineral aditivat , in România se vinde ca full sintetic dar ....nu este full sintetic, este un ulei de calitate medie .
Dacă a început să îți consume ulei ....foarte posibil să ai uzură a segmenților .
Cunosc stereotipul "așa zice producătorul " la 15000km , dar un ulei cu cât este folosit mai mult cu atât își pierde din calitățile de ungere , practic se subțiază și este ars , lasă în baia de ulei și prin motor depuneri , toți polimerii din ulei se transformă în microparticule de plastic .
Părerea mea este ca măcar acum să schimbi uleiul mai des , poate ai avut noroc și încă nu sunt afectați segmenții, schimbă uleiul și urmărește periodic nivelul .
Când faci programare pentru revizie , specifică ce ulei dorești, să existe pe stocul lor .
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

tyut
Posts: 52
Joined: 29 Sep 2018, 16:58
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT
Location: botosani

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by tyut »

Ok ,mulțumesc de răspunsuri !

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”