Kia Sportage 1.6 DSL Mild Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Inclusiv campanii de rechemări.
TheSlim
Posts: 4
Joined: 02 Aug 2021, 23:26
Auto: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid
Location: Ilfov

Kia Sportage 1.6 DSL Mild Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by TheSlim »

Salutare tuturor!
M-am decis într-un final sa intru pe acest forum și sa împărtășesc cu voi experienta mea nefericita, dar și în același timp sa va cer o părere, un sfat etc.

Din Februarie 2021 sunt "fericitul?" posesor al unui Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 GT Line. Mașinuța are aproape tot ce se putea pune pe ea, mai puțin panoramic, scaune de piele și opțiunea de parcare automata. Din motive personale am optat sa nu o dotez și cu cele menționate anterior.

Totul frumos și nimic de reproșat pana acum 2 luni, când la aproximativ 4900 km, într-o dimineață am auzit din zona motorului niște sunete ciudate. Am crezut inițial ca am agățat ceva pe dedesubt, dar nu se vedea nimic. După mai multe verificări pe dedesubt, la roti etc., m-am hotărât sa merg direct la reprezentanța care mi-a vândut autoturismul. Am aflat cu stupoare ca este necesar sa las mașina acolo deoarece a intervenit o problema cu întinzătorul care acționează sistemul de regenerare al bateriei, implicit cel care aduce putere suplimentară motorului atunci când este necesar.

Nu am lăsat mașina în momentul respectiv, deoarece în drumul spre reprezentanță, sunetul s-a oprit. Am discutat cu cei de la service și a rămas sa revin cu mașina dacă sunetul o sa apara. Bine-nteles ca sunetul a revenit a doua zi, drept urmare am sunat persoana de contact care s-a ocupat de cazul meu și am stabilit ca voi duce mașina la ei și o voi lăsa acolo.

Ce m-a deranjat cel mai mult, pe lângă faptul ca o mașină nouă pentru care am dat o căruță de bani, s-a stricat atât de rapid, a fost și termenul de livrare a piesei defecte, care nu se afla pe stoc la momentul respectiv, 2 săptămâni...

După ce am lăsat mașina, la aproximativ 2 săptămâni, a sosit și întinzătorul. Cei de la service m-au anunțat ca vor baga mașina la o constatare și vor verifica ce alte probleme s-au mai produs. Veștile nu au fost deloc bune. Pe lângă acel întinzător, am fost anunțat ca va fi necesar sa se înlocuiască vibrochenul și cuzineții.

Ce as vrea sa știu de la voi, ar fi, dacă mai exista și alți membrii, posesori de Sportage tehnologie Hybrid, care s-au lovit de aceasta problema...

De asemenea, as vrea sa știu dacă vi se pare OK, sa aștept de aproape de 2 luni de zile sa sosească toate piesele necesare reparației, ba mai mult decât atât, considerați ca era normal, ca pentru un autoturism cu probleme la motor, la numai 4900 km sa fie reparat, sau mai degrabă sa i se înlocuiască complet motorul?? Am vreo șansă să obțin de la Kia înlocuirea motorului? Cu toate ca deja am așteptat atât timp sa mi se aducă piesele... Timpul de așteptare mi se pare o mare bătaie de joc.

După numeroase emailuri și apeluri către Kia Romauto și către Kia Europa, am fost sunat si anunțat ca mi se va da o mașină la schimb, deoarece inițial, mi s-a spus ca nu exista mașini disponibile și voi primi una când se ca elibera.

Scuze ca am postat o poveste atât de lunga, însă am încercat sa fac tot posibilul sa descriu cât pot de scurt întâmplarea mea nefericită.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by ionutp »

Salut, mai sunt cateva mentiuni pentru astfel de probleme aici pe forum dar cred ca si pe grupul de Facebook. Se pare ca problema e doar la aceasta motorizare iar dupa reparatii ma gandesc ca ar trebui sa fie totul in regula.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

bogdangxg
Posts: 1
Joined: 05 Dec 2020, 14:43
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by bogdangxg »

Salut! Aceeasi situatie am avut si eu la 8000 de km. M-a lasat in drum si a trebuit sa chem platforma. Reparatia a durat 1 luna la service in Baneasa si am primit masina la schimb. De atunci am mai facut aprox. 5000 de km fara nicio problema. Masina mea se pare ca a fost a doua pe Romania cu problema asta, ca nu stiau initial ce are.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by Faust »

Sunt multe cu această problemă, se pare că tot lotul din primele luni ale lui 2021 are probleme.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

TheSlim
Posts: 4
Joined: 02 Aug 2021, 23:26
Auto: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid
Location: Ilfov

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by TheSlim »

Eu stau din 14 iunie cu mașina în service... Ce sa mai zic? :)) m-a convins acest post sa sun la Kia Koreea în aceasta noapte! :)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by Nesta3 »

Se mai întâmplă.
Răbdare și se va rezolva.Asa e când pui tehnologie noua.Mai da rateuri.Si la Hyundai e aceeași problema, in special pe Kona.
De asta aveți garanție.
Bafta😎
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by Faust »

Un întinzător nu este tehnologie nouă! Este doar o piesă banală, furnizată de un producător care o produce la o calitate extrem de slabă, după cum de vede..... face praf motoarele.
Este extrem de frustrant să dai o căciulă de bani pe o mașină nouă și în 3000...5000km să se facă muci motorul, apoi practic să îți refacă motorul cu alte piese.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by Nesta3 »

Piesa aia face parte dintr-un sistem complex care se ocupa cu regenerarea bateriei și alte treburi pe acolo.Poate piesa in sine nu e tehnologie noua, dar sistemul din care face parte, e.Deci, că e piesa proasta sau nu, trebuie acceptate și situații de genul.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

TheSlim
Posts: 4
Joined: 02 Aug 2021, 23:26
Auto: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid
Location: Ilfov

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by TheSlim »

Nesta, no ofense, da tu astăzi 32.700 EUR pe o mașină, îți vine peste 3 luni, mergi cu ea 3 luni, apoi tine-o 2 luni în service... Nu prea suna bine combinația, nu?

Nu pot sa accept o situație de genul. Nu este un caz izolat, se pare ca majoritatea autoturismelor ieșite la începutul anului pe poarta fabricii au aceasta problemă.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by Faust »

Nesta3

Hai să nu luam tot sistemul ăla la puricat din cauza unei piese banale care este de calitate foarte slabă.
Tot lotul ăla de mașini ar trebui rechemat în service și schimbata rola aia întinzătoare, este mai ieftin decât să repari capital n motoare.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

TheSlim
Posts: 4
Joined: 02 Aug 2021, 23:26
Auto: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid
Location: Ilfov

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by TheSlim »

Am întrebat dacă exista vreo intenție de rechemare în service... Se pare ca nu. Pe cei de la noi, ii doare la banană, service-ul are activitate, ei încasează.

Noi, dam banii și așteptăm să pice piesa.

Chiar sunt curios dacă cineva care are un model ca al meu și afla de problemă, dacă se duce în service sa solicite înlocuirea piesei, preventiv, aceasta va fi oare înlocuită?

gab7321
Posts: 1
Joined: 14 Jun 2021, 11:51
Auto: Sportage MY21 GTL
Location: Ilfov

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by gab7321 »

Pare ca a durat doar o luna si eu cel putin am primit raspunsul la intrebarea "intentie de rechemare in service".
Email de la KIA Romania cu invitatia de a merge in service :
"Buna ziua,

Stimate Client,

Va rugam sa regasiti atasata invitatia din partea Kia Romauto pentru efectuarea unei verificari gratuite a sistemului motor si a intinzatorului HSG.
In situatia in care ati efectuat deja aceasta verificare sau nu mai detineti autovehiculul Kia, va rugam sa ignorati acest mesaj.

Multumim anticipat pentru intelegere si ne cerem scuze pentru orice inconvenient creat."

Din scrisoarea atasata (personalizata cu VIN-ul meu) sunt vizate anumite modele cu motorizarea 1.6 DSL MHEV.

mihai12
Posts: 15
Joined: 15 Jan 2020, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 Style
Location: Focsani

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by mihai12 »

Tocmai ce am facut prima revizie la masina si in service erau 2 Sportage cu motoarele facute praf, ambele cu mai putin de 10000 de km la bord. Din discutiile avute cu mecanicii am aflat ca sunt foarte multe cazuri similare in tara. Nu e de gluma, cei care aveti aceasta motorizare mergeti de urgenta sa va schimbe intinzatorul buclucas.

neagabi
Posts: 13
Joined: 03 Aug 2021, 22:56
Auto: Sportage AWD 7DCT MildHybrid21
Location: Brasov

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by neagabi »

Salutare,
Citesc tot mai mult de problema asta cu intinzatorul...si ma pune pe ganduri
Masina mea (din semnatura) abia are 2500km, data fabricatie din cert. de conformitate: 14.07.2021.
Care este procedura ?
Ma va contacta cineva ? Scriu/sun eu la kia / dealer ?
Este cineva din Brasov care a schimbat respectivul intinzator si unde (martax/kino) ?
Multumesc
KIA SPORTAGE 1.6 DSL HYBRID ELECTRIC 7DCT HP 4x4 STYLE+ MY21

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.6 DSL Hybrid 4x4 - Defecțiune la 4900km

Post by akeem »

Eu nu sunt in situatia asta dar daca as fi as face tot posibilul sa-l schimb cat mai repede posibil, fie si pe banii mei (ma rog, daca e un pret rezonabil, max 1000 ron sa zicem). Stiu ca suna aiurea dar sa pleci tot timpul la drum cu morcovu si sa se intample conform legilor lui Murphy exact noaptea pe un drum pe dealurile din Bulgaria cu doi copii mici in masina.... cred ca merită luxul de a cheltui 1000 ron.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”