A schimba sau a nu schimba uleiul de la 6AT?

Inclusiv campanii de rechemări.
User avatar
Smug
Posts: 67
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

A schimba sau a nu schimba uleiul de la 6AT?

Post by Smug »

Salutare,
1. Am un gt line 2l diesel 184cp din 2016 cu 6at (convertizor). Masina a fost adusa la 128k vara trecuta, acum am 142k si urmeaza ultima revizie. Nu ma pot hotari daca atunci cand ma programez pentru revizie sa cer si schimbul uleiului transmisiei. In balanta sunt urmatoarele:
- Nu s-a mai schimbat (nu e trecut in carte), iar cand am schimbat in primavara dpf-ul pe garantie, mecanicul de la electrica mit motors, mi-a recomandat sa fac asta la ultima revizie.
- Nu imi face probleme si nu mi-a facut in mers, singura fiind dimineata la rece cand schimb din Park in Reverse agata putin, ceva normal din ce am citit pe forumul international. Alt aspect ar fi ca odata umblat la ea si schimbat uleiul original, n-o sa mai tina la fel de bine sau mult
Tind spre a nu-l schimba, in ideea de a evita crearea unei probleme daca nu aceasta nu exista.

2. Va rog sa-mi dati sfaturi si in privinta reviziei. Sa cer sa vin eu cu consumabilele sau sa merg pe mana lor si sa le comande ei, pierd prea multi bani asa?
Ce mi-ar trebui? Ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru aer cabina? Mai e ceva?

Multumesc!

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: A schimba sau a nu schimba uleiul de la 6AT?

Post by surfer »

Salut,

Schimba uleiul de la cutie, fara nicio grija. Nu se umbla la cutie pt asta, iar diferenta in comportament o sa o simti imediat.

Mergi pe consumabilele de la ei, nu e mare diferenta daca te duci tu cu ele, si eviti si discutiile in caz de ceva.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: A schimba sau a nu schimba uleiul de la 6AT?

Post by Faust »

Schimbă uleiul din cutia de viteze, mecanicii cu creier recomandă să fie schimbat la maxim 90000km, sunt mașini la care se schimbă uleiul din cutia de viteze cu convertizor la 50...60000km, producătorii de uleiuri de transmisie recomandă să fie schimbat la cinci, opt ani, dacă nu se ajunge la rulajul de 50....90000km.
Cutiile cu convertizor de cuplu sunt cele mai sensibile la calitatea uleiului.
Acum există un banc cu care se face schimbarea uleiului, nu trebuie demontat nimic de pe mașină.

In Bucuresti la nici un service Kia nu mai acceptă să aduci tu piese, ulei, filtre.

"Nu imi face probleme si nu mi-a facut in mers, singura fiind dimineata la rece cand schimb din Park in Reverse agata putin, ceva normal din ce am citit pe forumul international. Alt aspect ar fi ca odata umblat la ea si schimbat uleiul original, n-o sa mai tina la fel de bine sau mult
Tind spre a nu-l schimba, in ideea de a evita crearea unei probleme daca nu aceasta nu exista."

Deja ai o problemă!
Uleiul" original" defapt este un ulei produs de un producător mare de uleiuri, dacă schimbi uleiul o să îți pună tot ulei " original", nu am auzit pe nimeni până acum să se gândească, că dacă schimbă uleiul in cutia de viteze "n-o să țină la fel de bine sau mult", dimpotrivă! Mulți ar schimba uleiul mai des dar așteaptă la limita maximă a rulajului pentru că îi costă 8...1200 lei
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Smug
Posts: 67
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: A schimba sau a nu schimba uleiul de la 6AT?

Post by Smug »

@Faust nu e gandirea mea, de-asta am cerut alte pareri. Am cunostinte cu Tucson si Touareg cu convertizor si mi-au spus ca mai bine nu-l schimb, unu si l-a schimbat la 90k la tucson si imediat au aparut probleme, celalalt la 300k la touareg si la fel, desi se comportau bine pana la schimb. Nu stii ce particule mai intra pe langa ulei, degeaba zici, dar in fabrica sunt alte standarde atunci cand se asambleaza piesele

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: A schimba sau a nu schimba uleiul de la 6AT?

Post by ionutp »

Manualul masinii (mele) recomanda schimbul la 90K, eu am schimbat pe la 110K (am luat masina la 100K) si nu am avut nicio problema.
Schimbul de ulei se poate face in diverse moduri:
- la un service in care "mecanicii" schimba si ei cum considera, nestiind sa faca poate corect acest lucru
- la un service unde mecanicii schimba uleiul prin scurgere si il inlocuiesc cum trebuie, de mentionat ca nu se va scurge chiar tot uleiul dar e de ajuns
- la un service care are un aparat dedicat (nici la reprezentanta nu au) pentru astfel de operatiuni si care goleste complet uleiul inainte de reumplere

Partea cu "ulei pe viata in cutia de viteze" e marketata dar producatorii inteleg "pe viata" = "garantie". Orice ulei isi pierde proprietatile in timp in functie de modul in care e condusa masina.
Nu e obligatoriu ca uleiul sa fie schimbat, daca masina nu a fost condusa in conditii "grele" probabil se mai poate astepta pana la aceasta operatiune. Sau daca pare totul in regula cu ea.

De mentionat ca aici sunt parerile mele, nefiind tocmai expert in domeniu. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: A schimba sau a nu schimba uleiul de la 6AT?

Post by Faust »

Smug
Atunci procedează cum crezi tu că este bine.
Am vrut să îți pun un clip cum a fost schimbat uleiul din cutia de viteze la un Cayenne pe care l-am avut pana în 2019, dar observ că este pierdere de timp pentru amândoi.
Tu nu vrei un sfat, tu deja știi că nu o să schimbi uleiul in cutia de viteze.

O zi bună
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: A schimba sau a nu schimba uleiul de la 6AT?

Post by Faust »




Nu bagă nimeni "particule", pentru că nu au cum.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”