Garantie - Toleranta 0 pentru depasire interval revizii

Inclusiv campanii de rechemări.
fircea
Posts: 2
Joined: 29 Aug 2017, 22:51
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Garantie - Toleranta 0 pentru depasire interval revizii

Post by fircea »

Am sa incep cu singura recomandare oficiala a KIA ROMAUTO pe care am reusit sa o primesc in scris:

"Producatorul nu acorda nicio toleranta pentru depasirea intervalului de efectuare a reviziilor"

S-ar putea sa nu fiti nevoiti sa auziti niciodata vestea oribila ca, desi in cele 84 de luni de garantie "din bara in bara" sau cei 150.000 de km, nu mai beneficiati de aceasta incredibila oferta, dar daca veti avea surpriza, aceasta este cea mai probabila cauza: termenul de 12 luni a fost depasit la una din revizii (in cazul in care aveti sub 15.000 km in acest interval).

Pentru orice zi de intarziere cred ca exista un algoritm prin care garantia se reduce cu un numar de zile si pentru anumite componente. Nu am reusit sa obtin un raspuns clar la o intrebare concreta referitoare la masina mea (am fost informat ca am 2 depasiri) asa ca postez opinia oficiala a importatorului "Deteriorari cauzate de neefectuarea operatiilor de intretinere nu vor fi acoperite de garantia producatorului. Aici vorbim de motor, turbina, etc, adica ce poate fi afectat de lubrefierea incorecta."

Este important sa tratati termenul "12 luni" precum cel de ITP. Calendarul se reseteaza la data efectuarii reviziei si nu mai trebuie luata in calcul data achizitiei. Ex: ati achizitionat auto la 1 ianuarie 2023 si programati revizia 1 la 20 dec 2023. Revizia 2 trebuie facuta pana la 20 decembrie 2024.

Mentionez ca referirea la 12 luni sau 15.000 km am facut-o conform motorului meu asa cum e descris in Manualul Utilizatorului (motor pe benzina 1.6L T-GDI, pag.8/15)
Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT 4x4 GT Line MY24

fircea
Posts: 2
Joined: 29 Aug 2017, 22:51
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Garantie - Toleranta 0 pentru depasire interval revizii

Post by fircea »

...si acum, odata cu noul model, negru/alb ceea ce se transmitea doar verbal.

CARNET Garantie si Intretinere

DEPASIREA INTERVALELOR DE INTRETINERE/REVIZIE (DE TIMP SAU DISTANTA PARCURSA), ORICARE APARE PRIMUL, VA ATRAGE AUTOMAT PIERDEREA GARANTIEI GRUPULUI MOTOPROPULSOR.
Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT 4x4 GT Line MY24

razvan2525
Posts: 1
Joined: 03 Mar 2024, 15:31
Auto: hyundai
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantie - Toleranta 0 pentru depasire interval revizii

Post by razvan2525 »

Cred ca abia te asteapta la cotitura

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”