Discuri frana

Inclusiv campanii de rechemări.
Simiceh
Posts: 2
Joined: 18 Dec 2023, 11:02
Auto: Kia Sportage IV
Location: Brasov, Romania

Discuri frana

Post by Simiceh »

Buna ziua, am cautat pe forum dar nu am gasit, am fost la reprezentanta cu Sportage-ul meu sa schimb placutele de pe spate dupa ce am cumparat masina acum doua saptamani si mi-au spus ca trebuie schimbate si discurile de pe spate cu tot cu placute, i-am intrebat daca pot schimba discurile la alt service si seful de service a zis ca pierd garantia, pe un grup de facebook toti mi-au spus ca nu pierd garantia, ma minte oare seful de service?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri frana

Post by quelloo »

ce scrie in contractul de garantie?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Discuri frana

Post by aqua »

pierzi garantia la ce? banuiesc ca e luata sh si ar mai fi in garantia de 7 ani? chiar daca schimbi singur discurile nu are cum sa te refuze in caz ca apare vreo problema la motor de ex, daca ai facut reviziile la termen si km cum scrie la carte
s-o fi referit ca nu acorda nicio garantie la placute si manopera daca nu schimbi tot la ei discurile, si de ce ai schimba discurile intr-o parte si placutele la reprezentanta? pune le pe toate la un service normal, nu la colt de strada, si garantia nu are de ce sa fie afectata cat timp ai stampilele de revizie
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Discuri frana

Post by Faust »

Am schimbat singur discurile și plăcuțele de pe fața, nici un stres cu garanția , la ei dai mai mult decât dublu pe schimb .
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Simiceh
Posts: 2
Joined: 18 Dec 2023, 11:02
Auto: Kia Sportage IV
Location: Brasov, Romania

Re: Discuri frana

Post by Simiceh »

masina este cumparata SH si mai am 2 ani garantie, seful de service de la reprezentanta mi-a spus claar ca pierd garantia daca nu efectuez reparatiile lasistemul de franare in alta parte decat la reprezentanta.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri frana

Post by BAU »

Ce adica sa pierzi prin garantia la sistemul de franare ???

Daca schimbi discurile de franare , dupa un an de zile vor fi atat de ruginite incat nu se va vedea nimic la ele , nici ce marca au fost nici ca au fost OE sau AfterMarket nici macar ca au fost schimbate. Apoi la placute , la fel . Poti eventual sa vezi ce fabricant scrie pe cele vechi si sa le schimbi cu altele la fel .

Placutele de frana sunt consumabile , nu se schimba pe garantie , discurile se schimba pe garantie doar daca sunt ovalizate si poate in primii km , cu masina foarte noua . Altfel vor da vina pe tine ca ai circulat brutal , ca ai intrat cu masina in apa cu franele incinse .
Altminteri , de adevarata garantie la sistemul de franare ai nevoie pentru pompa de frana , servofrana , etrieri , pistoane . Ori astea nu se defecteaza nici din cauza discurilor nici din cauza placutelor .

Parerea mea este ca se incearca ca de fiecare data sa mai scoata niste bani pe o factura inutila . Cum a spus si Faust , gaseste un service sa le schimbi mai ieftin , iar altceva pe garantie sa rezolvi in alta reprezentanta .

Si eu am schimbat singur si placutele de frana si discurile fata spate . Fara nici o problema .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”