Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Brasov
User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Post by octav_ceo »

Salutare domnilor
Am sa va povestesc patania mea cu Martax Brasov. In urma cu o luna de zile am trimis un mail catre mai multe service-uri cu privire la acceptarea la prima mea revizie cu consumabilele achizitonate in regim propriu (consumabile de origine kia, mai putin filtru de habitaclu pe care kia nu il face cu carbon si pe care eu l-am vrut de carbon).
Raspunsurile de la diferitele service-uri din Bucuresti, Ploiesti, Brasov, Pitesti au fost impartite, unii accepta, altii “v-or vedea cum arata consumabilele” etc. Raspunsul celor de la Martax Brasov prin vocea sefului de service, D-nul Iuliu Szabo a fost afirmativ, cata vreme consumabilele sunt de origine.
In urma cu cateva zile revin cu un telefon la D-nul Szabo pentru o programare la service in conditiile discutate. Imi confirma telefonic ca ma poate primi cu consumabile mele sambata la prima ora.
Ma prezint la service, ii arat consumabilele din portbagaj, imi da acceptul ca sunt OK si atunci facem foaia de “internare”. Masina este luata la un mic test in imprejurimile service-ului pentru confirmarea unui zgomot la un amortizor si apoi este bagata in service pentru revizie. Masina este ridicata pe un elevator de un mecanic, scos uleiul, filtrul de ulei, verificata pe la roti, etc. Totul decurgea ok pana cand s-a vazut mai cu atentie ca filtrul de habitaclu nu este brand kia. D-nul Szabo imi comunica ca acel tip de filtru nu imi poate monta si ca trebuie unul de origine pe care ei il pot monta contra unei sume de 120 ron + TVA. Ii explic ca pretul este cam mare, dar in final pot accepta acel filtru.
In timpul discutiei apare un oarecare domn, patron, finantator al service-ului care cu samanta de scandal imi urla ca el nu accepta “unii ca noi astia care venim cu consumabilele noastre”, ca el trebuie sa cumpere piese de la kia de 100.000 euro pe an, ca altfel i se retrage licenta de service kia.
Trivialitatea domnului patron nu s-a terminat aici. “Io ma F..t in cei 110 ron care ii iau de la cei ca tine pe manopera!!” am ramas blocat de limbajul de mahala al acestui domn, care nu s-a prezentat si ulterior am aflat ca este unul din actionarii de la service.
Ma simteam incoltit…masina era pe elevator ridicata, uleiul scos, rotile demontate. Nu stiam ce sa fac. D-nul Szabo imi comunica ca o vom rezolva cumva. Revine patronul sef si-mi zica ca imi poate face manopera cu toate consumabilele lui, cu 540 ron toata revizia. Mi s-a parut o decizie nedreapta. Eu venisem pregatit pentru o plata de 110 ron. Incerc sa-i explic ca nu am venit fara sa discut in prealabil cu cineva, dar era hotarat sa nu ma lase sa vorbesc si ca e compromisul pe care el il poate face in conditiile acelea. Imi dau seama ca nu am cum sa comunic cu astfel de oamenii si cer sa renunt complet la revizie. Astfel, Domnul Szabo, seful service-ului, pentru care am un mare respect (nu stiu cum poate munci intr-un mediu trivial ca acela) imi propune sa-mi puna filtru de ulei si ulei din parte service-ului fara nici un cost astfel sa pot pleca. Probabil ca acele produse le va plati din buzunarul dumnealui pentru a putea stinge conflictul amiabil.
Am plecat cu un gust amar de la Martax Brasov, gust lasat de oamenii care alearga dupa bani si uita ca ei trebuie sa aiba orientare catre utilizatorii de KIA.
O mica observatie as mai avea, in momentul in care am intrat in service am avut impresia ca intru intr-un service de la Dacia. Toate standurile erau “pline” cu Logane de taxi de la Martax. Doar intr-o parte era o KIA lovita de care nu se lega nimeni.
As dori sa stiu si eu daca astfel de oameni precum “patronii de la Martax Brasov” fac cinste brandului KIA si daca cei ce autorizeaza functionarea unui service KIA tolereaza astfel de abordari cu clientii KIA?
De asemenea, eu sunt un simplu utilizator de KIA care posteaza o parere pe un forum. Multumirea mea ar fi daca cineva din staful KIA va putea fi informat de astfel de probleme si s-ar schimba ceva.
Pe aceasta cale, rog reprezentantii Martax Brasov sa-si expuna propria lor parere pe acest forum, ca poate am fost eu prea suparat si am expus situatia partinitor.
Inca odata, vreau sa multumesc Domnului Szabo, seful de service, pentru suportul dat in a iesi din penibilul creat.

Drumuri faine!
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Post by octav_ceo »

Actualmente, sunt in cautarea unui service din jurul Brasovului care accepta efectuarea reviziei cu consumabilele mele. Poate oferii cineva o astfel de informatie?
Multumesc anticipat.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Post by scdvv »

Nasol, imi facusem impresie mai buna cu ei de cand cu Coloana... genul asta de comportament iti confirma inca o data faptul ca garantia este de fapt un mod de a acumula niste bani in plus de la utilizator.
Totusi mi se pare penibil sa incepi o revizie, sa dai jos ulei, roti, etc si apoi sa vina Nea Ghorghe sa-ti urle in fata si sa iti iei masina inapoi... rusine.

PS Vezi ca mai este un service kia in BV pe Calea Bucuresti, incearca acolo. Altfel mai aproape nu ai decat Sibiu, Ploiesti, Bucuresti eventual Pitesti.
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Post by patton »

la faza cu "eu ma f.. in cei 110 ron care ii iau de la cei ca tine", in locul tau, cu greu m-as fi abtinut sa nu-l pocnesc.
oricum, penibil. inca un caz in care tot felul de "tarani" au ajuns mari patroni in Romania.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Post by xp »

Importatorul ce parere are ?
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Post by octav_ceo »

@patton cu greu m-am abtinut sa nu reactionez asa...dar mi-am dat seama ca asa nu rezolv nimic.
@scdvv am mers si la cei de la Iatsa de pe cale Bucuresti...manopera la ei este 250 de ron. ei zic ca accepte consumabilele, dar ma interesez...poate gasesc mai ieftin.
dupa cum am discutat si cu @sender78 am atasat pozele cu consumabilele. va vorbi el cu ceva membrii din staful KIA de la Bucuresti si le va prezenta produsele care mi-au fost refuzate la revizie, astfel ca pe viitor sa se evite astfel probleme.
http://picasaweb.google.com/octavian.ce ... umabileKia#
sa aveti drumuri faine.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Post by cmihai »

si eu sunt curios de ce spune importatorul de acest om ,care se f.... in 110 ron......cand la mijloc este un client care totusi a platit o suma de bani frumusica pt a avea un produs competitiv....pacat de personalul care il are in subordine acest ,,patron''......
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Post by aeon »

acest comportamet arata cat de mult le pasa patronilor de service de potentiali lor clienti...comportament datorat din punctul meu de vedere faptului ca nu sunt mai multe service-uri autorizate kia (intr-o localitate) care sa genereze concurenta in acest segment
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Post by octav_ceo »

aeon wrote:acest comportamet arata cat de mult le pasa patronilor de service de potentiali lor clienti...comportament datorat din punctul meu de vedere faptului ca nu sunt mai multe service-uri autorizate kia (intr-o localitate) care sa genereze concurenta in acest segment
saluare
pe acest segment exista concurenta in brasov...dar la celalalt service exista niste preturi exorbitante. la martax pe manopera cereau 110 ron, iar dincolo 250 ron
drumuri faine.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Post by BUNU »

Conforn spuselor lui @sender 78,
5. Kia RomAuto va publica pe site-ului importatorului http://www.kia.ro urmatoarele informatii ce vin in sprijinul clientilor sai:

- timp normat pentru fiecare revizie (impus contractual fiecarui service), astfel incat sa putem verifica singuri, pe factura, daca un
service a depasit timpul normat sau nu
- pret recomandat pentru piese si consumabile de origine
Dar cand va publica?
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Re: Martax Brasov nu se dezminte, ne calca in picioare

Post by GOvidiu »

Nu imi vine sa cred ce aud.
Anul trecut in vara am fost in concediu la Bran.
Cand am vrut sa ies dintr-un refugiu si sa intru pe sosea pe Transfagarasan, am dat peste un prag de piatra si masina a fost julita pe burta pana la tabla pe aproximativ 30% din lungimea lonjeronului.
A doua zi am fost la Martax Brasov.
Oamenii de acolo s-au comportat exemplar.
Masina a fost ridicata pe elevator, s-a curatat julitura cu peria de sarma, s-a antifonat si s-a schimbat un dop de cauciuc care fusese smuls. Toata lucrarea a durat aproximativ 45 minute.
Surpriza cea mai mare a fost atunci cand m-am dus la receptie si am vrut sa achit lucrarea.
Baiatul de acolo mi-a inmanat talonul si cartea service.
Mi-a urat concediu placut in continuare si a spus ca nu ma costa nimic.

Cred ca tu nu ai dat peste omul potrivit s-au l-ai prins intr-o pasa proasta.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

Post Reply

Return to “Martax Group”