Dealer Kia Baia Mare

Baia Mare
User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by apachioara »

clapa neclapa... am dat cam 580 ron anu' trecut pe prima revizie... bogdan a lasat acolo 700 ron parca luna trecuta la prima revizie... apoi o sa bata criza si pe la ei in curand la asa scoruri.
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

paullvb
Posts: 16
Joined: 12 Dec 2007, 18:23
Auto:
Location: cluj
Contact:

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by paullvb »

vineri 8 mai am ajuns la Autodox BM pentru inlocuirea celebrei "cuple flexibile" din coloana de directie ce se facea vinovata de niste zgomote de toata frumusetea. De ce eu din Cluj am ajuns la Baia Mare? ei bine, dupa discutia avuta cu cei de la Willy&Co am inteles ca ei nu au mai schimbat pana acum, ca trebuie sa astept vreo 2 saptamani sa aduca piesa de la Bucuresti,...mai pe scurt, am inteles ca nici nu prea erau fericiti ca trebuie sa faca operatiunea aceasta. Cum la Tg Mures imi facusem revizia de 1 an si cum am jurat ca nu mai trec niciodata pe la ei, imi ramasese sa incerc la Baia Mare. Am sunat marti, am vorbit cu un domn (nu i-am retinut atunci numele) foarte amabil si mi-am facut o programare pe vineri dimineata (ca asa puteam lipsi de la serviciu).
Tin sa precizez ca am fost foarte bine primit si sunt multumit de serviciile oferite, ce mai...am ramas foarte placut surprins de ce se intampla la AUTODOX, chiar vreau sa le multumesc pe aceasta cale.
Ca urmare a vizitei mele la Baia Mare am scapat de zgomotele din volan, uleiul dim motor e la un nivel normal (aveam bine peste MAX de la revizie) si am montati si senzori de parcare :D . a.. sa nu uit ca si eu am primit discount la senzori, un breloc, un odorizant auto si la sfarsit mi-au si spalat masina.

De acum inainte toate reviziile le voi face la Baia Mare.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST Machine Silver CJ 47 VVB

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by marinero »

Noa vezi tu ardealu tot ardeal e.
Nu ca, Cluju nu ar fi in Ardeal, da noa la MM tot mai bine-i acolo umblu si eu .
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by par »

Si eu am fost la sf-ul lunii trecute in Baia Mare sa-mi fac revizia de 15.000. Pret total 571 ron.
Am mai platit 200 ron pentru montat modul inchidere centralizata de la cheie briceag.
La Cluj cind am sunat mi s-a spus ca m-ar costa aproximativ 700 pentru revizie.

Radu
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

adimot
Posts: 233
Joined: 18 May 2007, 13:47
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by adimot »

@ pair ai beneficiat de reducerea de 15% la manopera si consumabile? Pentru ca eu anul trecut in iulie am platit tot la Baia Mare 555Ron pentru revizia la 15.000 de km. Sa se fi depreciat asa de tare leul?
Cee'd 1.4 GSL Kompass Blue SM-28-MOT
ODO -->34.000
Image

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by marinero »

par wrote:Si eu am fost la sf-ul lunii trecute in Baia Mare sa-mi fac revizia de 15.000. Pret total 571 ron.
Am mai platit 200 ron pentru montat modul inchidere centralizata de la cheie briceag.
La Cluj cind am sunat mi s-a spus ca m-ar costa aproximativ 700 pentru revizie.

Radu
Salut, ai montata inchidere centralizata si ai schimbat cheia cu una tip briceag ?
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by mikey_VS »

@paulvb - stai linistit, poti sa treci cand vrei prin Mures, KIA NU mai are service acolo, de cateva luni bune... cel putin asa spunea dealerul Kia din Bistrita prin august - septembrie 2008. Cei de la MS se pare ca au ramas fara contract cu Kia, si nimeni nu s-a grabit sa-l refaca - probabil din motive pe care le stii si tu, din moment ce nu mai vrei sa-i vezi :lol: Si eu imi faceam planuri ca o sa-mi fac reviziile la MS, dar, pana la urma, tot la Baia Mare ajung, si nu-mi pare rau, din cate aud pe aici. Despre service-ul din Cluj nu am auzit tare multe "bunatati", astfel incat l-am taiat de pe lista din start - si vad ca bine am facut :shock:
In alta ordine de idei, ma pregatesc si eu pentru prima "vizita la doctor" cu wagonul meu. Am emotii de licean la controlul de la recrutare :mrgreen: !
@par - pai bine mai nene Radule, tu-ti montezi cheie "brisca" si nu ne spui nimic :wink: ? Nu ai vazut cate s-au scris despre subiectul acesta? Da-ne si noua ceva detalii: cum iti merge modulul de inchidere centralizata, pe care banuiesc ca l-ai luat odata cu cheia tip briceag? Unde ti-ai facut "operatia" la cheie? Ce au zis oamenii de la Autodox de chestia asta? (intreb pentru ca, daca intreb pe la delaer o sa-ti spuna imediat ca "se pierde garantia, domnu'!").
Haide, nu ne mai tine pe jar, spune-ne ceva! :cry:
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by frantic »

Citesc pe forum ca unii colegi, de prin alte parti ala tarii, platesc la prima revizie cca. 400 lei, iar la Cluj iti cer pt. acelasi lucru 700 lei. WTF!!! :shock:
Apai, in conditiile astea si eu ma gandesc sa fac prima revizie la Baia Mare, chiar daca si aici pretul e un pic mai mare. Totusi nu e 700 lei.

Ps:
Oare la Oradea cum e? Daca e ok, ar fi si aceasta locatie o optiune in cazul meu.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

adimot
Posts: 233
Joined: 18 May 2007, 13:47
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by adimot »

Pretul reviziei e dat in mare masura de tipul de ulei folosit. Cei din Baia Mare folosesc Mobil 1 cu formula ESP. In alte parti probabil e alt tip de ulei care e mai ieftin. De asemenea in unele cazuri cand s-a facut revizia, masina avea putini km. la bord insa implinise anul si s-a considearat ca nu e necesar schimbarea filtrului de aer (deja o diferenta de aprocimativ 100RON). In alte cazuri la revizie te lasa sa duci tu filtrele care sigur le cumperi mai ieftin decat la reprezentanta). Asa ca intotdeauna apar diferente intre pretul cu care se face revizia tehnica.
Cee'd 1.4 GSL Kompass Blue SM-28-MOT
ODO -->34.000
Image

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by mikey_VS »

@frantic: Daca te uiti putin pe la pag a 2-a a acestui topic (parca :lol: ) o sa vezi ca Scubli, care sta in Oradea (pe motiv de studii) merge la Baia Mare pentru revizii. Concluzia, exceptand faptul ca are o cunostinta acolo, este ca sunt mai de incredere cei de la Autodox, nu?
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by scubli »

@mikey_VS: Am mers la prima revizie in Baia Mare pt. ca a fost din partea casei. Nu a spus nimeni cum ca ar fi mai nu stiu cum cei din Oradea. :) La urmatoarea revizie ma voi duce in functie de unde voi fi(ca oras).

Ca si recomandare, eu am incredere si recomand cu placere ambele reprezentante, si cea din Baia Mare(AutoDOX) si cea din Oradea(Auto Forte). Cu ambele am avut numai "intalniri" de care am fost foarte multumit.

Numai bine.

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by mikey_VS »

@scubli: corect, nu ai spus nimic rau de cei de la Oradea... deci, my bad, m-am grabit sa trag concluzii!
Oricum, faptul ca tu ai avut doar experiente pozitive atat la Baia Mare cat si la Oradea nu poate decat sa ne bucure... asta inseamna, pana la urma, normalitate, nu? Fiecare sa-si faca treaba bine, ca de acolo traieste.
Cat despre AutoForte, cred ca m-am pripit sa-i "declasez" si din cauza colegului de forum Razvan_G, care a avut de asteptat rusinos de mult pentru masina (rusinos pentru dealer, evident, nu pentru el). Bun, dealerul e una, service-ul e alta, e adevarat, dar mie mi-a ramas "pe retina" supararea indreptatita (cred eu) a lui Razvan.
Chiar sper din toata inima sa vina si vremea aceea in care sa nu trebuiasca sa cugeti mult inainte de a alege un service autorizat (cu atat mai mult service kia, ca si asa sunt putine!). Cel mai normal ar fi, sa zicem, cam asa: "deci, sapt viitoare trebuie sa ajung in orasul X, sa rezolv problemele "Y"... aaaa, tot se implineste anul de la ultima revizie la cee'd, ia sa vad, nu ma pot programa la service-ul lor de acolo? daca tot sunt pe acolo..." Sa nu ne intereseze daca ii cunoastem matusa sau verisorul, fratele, amanta (...) mecanicului sef sau sefului de service... Hai, gata cu daydreaming-ul, ca deja o dau pe ulei vartos... imediat urmeaza sa vad si iesirea de pe autostrada marcata "Baia Mare sud" :? Apropo de drumuri, am auzit ca s-a aprobat executia unui drum expres intre Debrecen si Satu-Mare, iar drumul intre Baia Mare si Satu Mare este oricum prins in "campania" de reabilitare. Astept cu nerabdare sa plecam in vest fie pe la Baia Mare, fie pe la Oradea... ca doar pe la Cluj-Oradea este cam prea aglomerat! Sorry de off-topic! :wink:
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by par »

@ marinero, mikey_VS : :)

Am citit si eu pe forum despre cheia briceag. Inca nu am terminat transformarea si nu am postat nimic pe thread-le specifice cheii briceag.
Am sunat la Autodox si am vorbit cu cineva de acolo care mi-a zis ca nu vede de ce nu ar putea monta un modul radio de comanda a inchiderii centralizate. Mi-am comandat modulul cu 2 chei briceag de pe http://www.thunderwebshop.ro ~150 ron cu tot cu transport (Mures->Cluj). Chitul include modulul respectiv, 2 chei briceag si 2 lame pentru kia.
Cind am ajuns la Autodox, domnul Tatar(u) (cred ca asa se numeste) mi-a spus ca ei monteaza doar alarme si nu stie daca se poate monta asa ceva, dar vorbeste cu patronu. L-a sunat pe patron si pana la urma a zis ca se poate dar ma costa 200 ron. A durat peste 3 ore.
Habar n-am ce au facut, pentru ca eu am plecat in oras si m-au sunat sa ma intorc cind au terminat.
Electricianul mi-a explicat ca au avut ceva de furca cu alarmele Thunder si ca nu a putut sa instaleze si functia de deschide a portbagajului (care oricum nu ma interesa).

Inca nu mi-am copiat lamele. In Real in Cluj mi-a cerut 50 ron pe un copiat de lama. Am gasit in centru (Cluj) un nene mai varsta care a zis ca mi-ar face cu vreo 30 ron dar nu are freze pentru asa ceva si ca frezele alea il costa 200 ron. Probabil ca solutia cea mai ok ar fi sa tai cheia orginala, pe care oricum trebuie sa o sacrific pentru CIP.
Acum folosesc cheia briceag pe post de telecomanda :).

Pe devizul cu revizia este trecut si manopera montat modul inchidere centralizata. I-am intrebat daca nu trebuie sa noteze in caietul de garantie si au zis ca nu. Interventiile astea oricum se mentioneaza de catre ei si daca am factura de la ei ii ok. Sper sa fie asa.

Ar mai fi niste aspecte usor deranjabile :
- neavind sirena (de alarma) nu face beep;
- daca am deschisa vreo usor si incerc sa inchid/deschid din telecomanda masina atunci nu mai inchide masina. Trebuie sa inchid si sa deschis usa ca sa pot inchide din telecomanda.

Mi-au spus ca monteaza si scut din metal (cred ca 550 ron).

Radu
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by marinero »

@par
multumesc de informatii .
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by mikey_VS »

@par, multumesc si eu de informatiile detaliate, si te rog sa ne tii la curent cu ce o sa faci in continuare.
Ai discutat despre "distrugerea cheii" simple (pentru cip) pentru a face briceagul "fully-functional" si cu cei de la service? Banuiesc ca da, altfel de ce sa te chinui sa platesti 200 pe montarea unui modul de comanda, care, deocamdata, doar iti adauga un accesoriu la cheia simpla, nu o suplineste. Sunt curios, ce parere au avut ei de treaba asta?
Este oricum laudabil faptul ca au vrut sa-ti monteze acel modul, tinand cont ca nu este o alarma.
Multumesc inca o data si asteptam vesti, nu ne uita :D !
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

Post Reply

Return to “Auto Dox”