Dealer Kia Baia Mare

Baia Mare
mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by mikey_VS »

Mi-am facut si eu revizia (prima) la Autodox BM. Cu totul cumparat de la ei, cu discount aplicat, am avut de plata 545 de lei. Ma asteptam la mai putin, daca tot avem discount, dar asta e.
S-au comportat mai mult decat frumos, sunt politicosi si respectuosi, deci respectabili!
Din pacate, am semnalat si io problema cu geamul soferului: daca e pe automat (sau pe impuls, cum vreti) se ridica, se ridica, apoi se aude ca si cum motorasul ar incepe sa oboseasca, apoi, pe la 3/4 din cursa se opreste brusc si o ia voiniceste la vale. Credeti-ma, in timpul mersului asa ceva nu e placut deloc. La un moment dat am fost chemat in spate sa vad ca geamul merge: il incercasera ei de cateva ori si mergea, bata-l sa-l bata de geam, sindromul medicului stomatolog! Cum am ajuns eu langa masina, au mai incercat ei o data - de doua ori, si... surpriza! iarasi a inceput sa faca urat! Zice un baiat:"stiti cum e, masina e inca noua, inca strange si de aia!" Ei asta nu mi-a placut, nici mie si nici sefului de service care m-a intrebat de cat timp am observat problema. Cand i-am spus ca la inceput mergea perfect normal, si ca doar in ultimul timp a aparut, si ca eu cred ca e de la sistemul de siguranta (ala care deschide geamul daca "simte" un obstacol), poate din cauza prafului s-a decalibrat vreun senzor, ceva, ce stiu eu cum e pe acolo, a bagat inapoi masina in service. Au desfacut usa, i-am vazut cu spray-uri si vaseline, au motat inapoi totul, totul mergea bine! Desi, parca inca putin se mai simtea ca motorasul este obosit.
A doua zi insa, problema a reaparut :x ! Acum, la o saptamana dupa "operatie", geamul meu e numai figuri: nu s-a ridicat odata fara sa dea inapoi de tot.
M-am suparat putin, pentru ca, vorba aia, cu un spray si o vaselina pot si eu sa dau, nu trebe sa merg 140 de km pentru asta. Nu de alta, dar cu timpul stam cam prost, si nu stiu cand o sa mai pot ajunge in service degraba.
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by marinero »

Imi pare rau de cele intimplate, eu nu am avut probleme cu cei de la Autodox, da vorba lui Badea "traim in Romania si asta ne preocupa tot timpul" .
In viitor daca mai aud de rau cred ca ma orientez spre Ungaria, da daca vor fi mai seriosi .
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

andrei bn
Posts: 30
Joined: 18 Jun 2008, 07:28
Auto:

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by andrei bn »

sal`tare natiune. Ieri am facut prima revizie. La BM, Autodox. 5 sute si ceva, cu reducere. Am pus si scut de otel. Ala a fost 450 cu tot cu manopera. Comportament exemplar> cafea, bunavointa si aplecare spre client. Si, piesa de rezistenta, spalat masina...si..spalat motor fratilor.... E ca noua Chivuta mea. Tot respectul pentru baimarenii de la Autodox. A..... , sa nu uit, verificat lichide si jocuri. Astea nu intra in revizie. Moca. Asa ca....de acum..la BM merge chiva la doftor.. Hai pa si drumuri lejere.
kia cee`d sw black pearl, 1,4 best....BN 07 CRS...chivuta negruta...

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by mikey_VS »

@marinero - ma bucur ca nu ai avut probleme cu cei de la Autodox BM. Practic, ceea ce am patit eu cu ei nu cred ca tine foarte mult de ei. Repet, s-au purtat foarte frumos, mi-au aratat ce fac ei pe acolo, mi-au spus ca pot sa stau si langa masina, daca vreau. Sigur ca nu am vrut,mi-era destul ca puteam sa vad ce-i fac prin geamurile acelea din zona de asteptare. Una peste alta, incep sa cred ca ghinionul meu si-a spus cuvantul si de data asta... adica, poate i-am prins intr-o zi proasta. Cand am sosit in service nu erau prea multi musterii, dar cat timp am stat au tot aparut, ca la un moment dat nici ei nu mai stiau ce se intampla. Alti colegi spun ca lor li s-a adus ce a ramas in urma operatiilor efectuate (cele cateva sute de ml de ulei, cutiile filtrelor, samd). Mie, insa... nimic, dar chiar cred ca a fost din cauza imprejurarilor. Adica, prea se remarca peste tot acea aplecare spre client - cum bine spunea si andrei bn, ca sa-i suspectez de rele intentii.
Eu sunt gata sa ma intorc la ei cu prima ocazie, si fara resentimente. Chiar vreau sa revin la ei pentru ca trebuie sa rezolv cumva treaba asta imputita cu geamul soferului. Atata doar ca, din cauza timpului, nu stiu cand o sa reusesc. In fine, daca e sa te iei dupa tot ce s-a scris aici despre baimarenii de la Autodox, cred ca e prematur sa te gandesti la service in Ungaria... adica, nu cred ca diferentele sa fie atat de mari incat sa justifice un gest destul de drastic, cum ar fi cel de care spui tu. Si, mai ales, judeca-i dupa cum te trateaza pe tine si pe masina ta, si nu dupa cum auzi ca ar fi tratat pe altii. Scuza-ma daca a sunat ca un sfat, dar in orice caz l-am spus cu drag: oamenii aceia chiar merita sa-i intalnesti, cu toate micile lor stangacii.
Succese!
@Andrei bn - astept sa ne vedem in trafic prin Bistrita. Eu, de obicei salut toate ceed-urile pe care le intalnesc - ma distreaza, chiar daca multi sunt, oarecum contrariati (de Pasti am fost pe Valea Oltului si am salutat cee'duri la greu, parte mi-au raspuns, altii s-au uitat ciudat, altii au ras). Asa ca, daca vezi un sw black pearl care te "flashuieste", sa stii ca nu e vorba de radar!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

andrei bn
Posts: 30
Joined: 18 Jun 2008, 07:28
Auto:

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by andrei bn »

@mikey_VS .Esti bistritean? Ma bat in flashuri cu un sw negru prin oras. Poate noi suntem:). E exact cum zici..unii se uita ciudat, altii rad..altii raspund zabind complice. Ce nr ai la Chivuta? eu..BN 07 CRS.
Apropos de Baia Mare..mie mi-au aratat cele scoase din negruta..filtrele vechi. M-au intrebat daca mi le trebuie..Le-am zis ca daca au cos de gunoi..cu cea mai mare placere. Oricum, inca o data..tot respectul pentru ei. Eu acolo voi merge de acum.
Hai pa si drumuri lejere .
kia cee`d sw black pearl, 1,4 best....BN 07 CRS...chivuta negruta...

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by Radoo »

Pai da frate un semn cand mai vii la Baia Mare sa ne intalnim. Mai schimbam si noi o impresie, bem o cafea chestii din astea. Ce zici? Te bagi? :mrgreen:

mirceam
Posts: 3
Joined: 03 Jul 2009, 16:37
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by mirceam »

Salutare! Intr-o saptamana doua am sa-mi fac si eu prima revizie la Autodox BM. Sper sa fiu la fel de multumit de service, cum am fost si cand mi-am cumparat masina de showroom. Din cate am citit aici sunt OK. Am inteles ca mai tine oferta de -15% si luna aceasta, daca stie cineva mai multe sa ne zica si noua ! Merci!
Image

paullvb
Posts: 16
Joined: 12 Dec 2007, 18:23
Auto:
Location: cluj
Contact:

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by paullvb »

dupa cum am mai spus, am avut parte de o foarte buna colaborare cu service-ul din BM, dar acum ma confrunt cu o alta problema, si anume: din dorinta de a vizita obiective turistice din frumoasa si minunata noastra tara, am circulat cu masina cativa KM pe un drum neasfaltat nu foarte rau dar nici bun nu il pot numi. Problema e ca este prea zgomotos si rigid spatele masinii. Am facut coloana de masini dupa mine la cat de incet am mers, de teama sa nu mi se dezmembreze masina :( . Din cate stiu s-a facut chiar o actiune de inlocuire a vechilor amortizoare dar la Bucuresti, si in cateva cazuri s-au inlocuit la Arad. Nu inteleg de ce nu se practica si in restul tarii pentru ca este o problema la vechea serie de amortizoare spate recunoscuta de KIA prin buletine de service prin care se prevede inlocuirea amortizoarelor.

intrebarea mea ar fi: a fost cineva la AUTODOX pentru test sau inlocuire de amortizoare spate? Toate bune!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST Machine Silver CJ 47 VVB

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by serdimi »

Ei da,s-a intamplat,azi am facut revizia la 15000 km,la AutoDox Baia Mare.Ce sa zic,toate cele bune relatate in acest forum despre acest service se confirma.Niste oameni cu microbul Kia implantat adanc de tot in sufletul,comunicativi,dornici sa te informeze.Mi-au aratat cu mandrie doua Kia Cee'd tunate de ei,ce sa zic,faine de tot!!!Rear bumper,front bumper,praguri,eleron,pleoape,toate made in Baia Mare... si faine de tot.Revizia a costat 570 ron,ulei Mobil 1 ESP formula,filtre toate Kia genuine parts.La final,D-l MS mi-a zis ca daca vreau sa vad cat de bine sunt protejat intr-o Kia Cee'd sa merg pana in curte(intr-un colt)si sa ma uit la o Kia Pro Cee'd care s-a izbit de un gard la cel putin 100 km/h.Va dati seama ca nu am ratat ocazia si ce am vazut mi-a intarit (inca o data)parerea ca masina asta merita toti banii.Masina evea lojeroanele deformate,motorul bagat sub podul pedalier,airbagul cortina dreapta deschis,ca si cele doua frontale.Soferul,bine,merci,avand casco,a obtinut paguba totala,urmand sa experimenteze alt autoturism(probabil tot Kia).Colivia destinata pasagerilor NU S-A DEFORMAT DELOC!La semnarea facturii am primit un odorizant de intrior personalizat Kia Cee'd,un breloc de chei si cartile de vizita a sefului de service si a mecanicului care a lucrat la masina.Ce mai poti spune...jos clopu'!!!
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by mikey_VS »

Dragilor - cum ar spune "Pciersic", care ati mai dat pe la AutoDox? Care v-ati mai "revizuit" masina pe acolo? Nu de alta, dar se apropie termenul si pentru kiamia, si m-ar interesa cat mai costa acolo a doua revizie la benzinarul de 1.4, cu cat dau ei uleiul (banuiesc ca e acelasi Mobil 1ESP 5W30 ca si anul trecut) - ca sa vad daca merita sa-mi iau eu uleiul din timp... Oricum, ideea mea nu e ca voi face cine stie ce mare economie (parerea mea este ca service-ul AutoDox are preturi de bun simt, nu "sar calu'" iar in ceea ce priveste calitatea serviciilor...fara retinere ii consider "profi" =D> ) doar ca, in loc sa dau toti banii o data, ii dau "in rate"... Altceva nu ma gandesc sa ma obosesc sa caut - adica filtrele de aer, polen, lichid de frana si/sau alte chestii... e adevarat ca toate aceste "maruntisuri" incarca nota de plata, dar nu cred ca merita efortul.
Astept raspunsurile voastre :wink: !
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

andrei bn
Posts: 30
Joined: 18 Jun 2008, 07:28
Auto:

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by andrei bn »

Mihaiule...si eu trebuie sa merg cat de repede la revizia a doua. Sper sa-mi schimbe una alta pe garantie (am auzi ca o fac), ca deja incep sa bate unele fieratanii pe sub masina. Deh...drumurile minunate ale iubitei noastre tarisoare... Daca ajung inaintea ta, o sa te sun sa-ti spun cat, ce si cum. Daca ajungi inaintea mea, suna-ma sa-mi spui ce si cum, te rog.
Drumuri bune !
kia cee`d sw black pearl, 1,4 best....BN 07 CRS...chivuta negruta...

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by mikey_VS »

Andreiule, sincer, ma gandeam sa-ti dau un "buzz", ca nu ne-am mai conversat de mult! :lol: Eu trebuie sa ajung in mai - iunie la revizie (atunci mi se implineste anul, cu o oarecare toleranta). Daca ar fi sa ma iau dupa nr. de km, eheheiiii... ar mai fi aproape 10000 de facut. Tu, cand te gandesti sa mergi?
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by marinero »

Am facut eu a doua revizie la Autodox in noiembrie, am scris mai sus costuri si etc...
marinero wrote:Am fost la a doua revizie, la Autodox Baia Mare, m-a costat 544.46 Ron, in care a intrat: Inlocuit filtru aer, filtru ulei, filtru habitaclu, consult tehnic, spalare auto .
Foarte multumit de felu in care am fost tratat, intradevar este o echipa buna la MM .
viewtopic.php?f=87&t=745&start=1170
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

andrei bn
Posts: 30
Joined: 18 Jun 2008, 07:28
Auto:

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by andrei bn »

ceva schimbari pe garantie?
kia cee`d sw black pearl, 1,4 best....BN 07 CRS...chivuta negruta...

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Dealer Kia Baia Mare

Post by mikey_VS »

@marinero - am vazut postul tau in urma cu ceva vreme, dar aici am intrebat in ideea in care a mai fost cineva mai recent - din noiembrie s-au mai schimbat multe in tarisoara asta... :cry: .
Oricum, multumesc de interventie!
Salutari si respecte!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

Post Reply

Return to “Auto Dox”