Garantia de 7 ani nu mai este valabila?????????????????

Inclusiv campaniile de rechemări
cocoartistu
Posts: 17
Joined: 02 Mar 2008, 13:03
Auto:

Garantia de 7 ani nu mai este valabila?????????????????

Post by cocoartistu »

Va salut,
Am o Kia Cee'd SW de 1 an de zile, are 13500 km. Cand masinuta avea in jur de 7000 km, dintr-o data a inceput sa se auda un sunet de greieras mai puternic la motor, mi-am dat seama ca este de la ambreiaj, in momentul in care apasai foarte putin ambreiajul nu se mai auzea acel sunet. Am luat nr telefon de pe acest forum al domnului Adrian Stefan, l-am sunat, urmatoarea zi hop in service-ul din incita Autobuzul. Au ridicat masina pe elevator, au dat cu un spray si a disparut sunetul. Mi-au spus ca din cauza mizeriei ( praf, etc ) rulmentul de presiune era putin gripat din cauza mizeriilor si acum totul este ok.
Acum 2 zile pe seara, hop, aceeasi problema : acelasi sunet, aceeiasi simptoma. Ieri l-am sunat din nou pe dnul Stefan, acesta mi-a dat un nr de telefon la care sa fac o programare: sun la acel nr de telefon, imi raspunde un tip ii spun problema, il rog sa-mi faca o programare, ii precizes ca masina este in garantie, iar el imi raspunde " ca daca are timp baiatul de la garantii sa se ocupe de masina bine, daca nu platesc tot : piese, manopera " :shock: . Respectivul individ , cel cu care am vb la telefon nu a avut o atitudine orientata catre client, vorbea cu mine la persoana a-2-a,parca ma certa ca am indraznit sa sun sa fac o programare la service... :lol:
Dupa aceasta convorbire, am sunat la Protectia consumatorului, le-am expus problema si data cand am programarea la service, vor trimite un inspector in momentul cand ii voi suna din nou, daca sunt probleme. Binenteles ca am sa chem si ProTV-ul :lol:
Dupa cum cred ca majoritatea stiti service-ul s-a mutat la intrarea in comuna Jilava.
Deci garantia masinii mele are valabilitate numai daca un FUNCTIONAR dintr-un service are chef si timp ????

Va doresc sa numai succese !

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Garantia de 7 ani nu mai este valabila?????????????????

Post by frantic »

Aici nu e vorba de valabilitatea garantiei, ci, mai degraba, de nesimtirea ce caracterizeaza personalul majoritatii service-urilor din Romania.
Incearca la alt service.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

alecsz99
Posts: 213
Joined: 31 Mar 2008, 21:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Garantia de 7 ani nu mai este valabila?????????????????

Post by alecsz99 »

Cu putin timp in urma am efectuat revizia de 15.000 km la serviceul de care vorbesti. Experienta personala a OK. Ba mai mult, in timp ce asteptam finalizarea reviziei era acolo o doamna care vorbea cu cineva din personalul serviceului despre ceva asemanator...legat de ambreiaj...si ii spunea ca masina trebuie sa ramana la ei cateva zile pentru reparatii...si dansa era foarte suparata (in mod normal) pentru ca masina are numai 3.000 km. Ce nu stiu este daca era vorda de un Cee'd sau altceva, evident nu mi-am permis sa intreb, insa era clar ca este o masina noua. Din cele spuse de angajatul serviceului nu era prima oara cand vad asa ceva...

Bine era daca retineai numele celui cu care ai vorbit...
Dacia Berlina 1310 Li 2003 ODO - 70.000 km (14 ianuarie 2009); 75.000 km (24 septembrie 2009); 80.000 km (aprilie 2010)

Kia Pro Cee'd Black Pearl 1.4 GSL Best 2008
ODO:
- 13.06.2008 - 6 km (la livrare)
- 23.10.2008 - 10.000 km
- 21.02.2009 - 15.000 km
- 22.08.2009 - 20.000 km
- 12.02.2010 - 30.000 km

JURNAL DE BORD
cel mai indepartat punct atins - Saint Tropez (Franta, 2008), 2.302 km fata de Bucuresti

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Garantia de 7 ani nu mai este valabila?????????????????

Post by MosNicolae »

1. Fa o programare la service autorizat Kia.
2. Mergi cu masina la service autorizat Kia.

Nu trebuie sa precizezi ca masina este in garantie ... Ai dat peste un tampit iar tu te-ai aprins imediat.

Vorbeste fata in fata cu cineva, nu te pripi cu concluziile.
Last edited by MosNicolae on 26 Feb 2009, 10:25, edited 1 time in total.
membru al clubului SpiteColorate.ro

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Garantia de 7 ani nu mai este valabila?????????????????

Post by Bogdang »

auzeam ca si in cj a avut cineva probleme cu acel rulment de presiune dupa 5k dar i-a fost schimbat
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

cocoartistu
Posts: 17
Joined: 02 Mar 2008, 13:03
Auto:

Re: Garantia de 7 ani nu mai este valabila?????????????????

Post by cocoartistu »

Precizez ca nr de telefon mi l-a dat chiar seful de service, dl Adrian Stefan ( daca mai e sef acolo ), si am sunat imediat dupa ce am vorbit cu dansul. Pana la urma acel individ mi-a facut programare saptamana viitoare ,(nu va zic ziua ca vreau sa-i iau prin surprindere :) ), cu chiu cu vai , parca imi facea o mare favoare !!

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”