Probleme rezolvate pe garantie

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Ogy »

1. Curata/schimba filtrul de polen.
2. Consulta manualul sau frunzareste forumul si nu te impacienta (5-10 sec tine apasat pe buton atunci cand geamul este inchis -o sa auzi un mic sunet, semn ca s-a resetat ....)
3. Schimba-le cu unele de alta firma, posibil mai bune. Toate fac asa.
4. Idem 3
5. Incearca sa o ti in cuplu, mai ales in depasiri (de la 3000rpm in sus).
6. Mergi in service si spune-le ca iti vibreaza oglinda retrovizoare.
7. Schimba suspensiile cu unele de pe i30 pentru confort. Unora le place stabilitatea in curbe.
8. Toate...
9. Vezi ca ai niste optiuni pe acolo in setari. Dezactiveaza cautarea automata a postului sau apasa pe primul buton de langa volum mijloc/stanga -nu mai stiu acum ce scrie pe el (daca il ai pe asta http://www.kia.at/~/media/Experience%20 ... 300&mh=131).
10. Dimineata pune-te langa un prieten cu un motor similar si vezi care se aude mai tare. La toate masinile se intampla asta.

PS: daca rasfoiai putin forumul asta, nu mai faceai acel post (s-a mai vorbit).

rody
Posts: 33
Joined: 06 Mar 2009, 17:24
Auto:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by rody »

Multumesc Ogy pentru sfaturi . Zgomotul de la bord este de la grila de dezaburire ,care s-a desprins din cleme si trebuie dat bordul jos (asa mi-au spus de la service). Dar nu stiu daca se pot schimba amortizoarele cu cele de i30. Trimite-mi, te rog , mai multe amanunte.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Ogy »

Spune-ne mai intai ce model/an de kia ai. Posibil sa iti remediezi "problema" cu unele de pe modelul prezent pe garantie. Spune-ne si din ce zona esti pentru a ti se recomanda un service unde sa "desfaci bordul".
Si a mea este mai zgomotoasa pe piatra cubica si denivelari, dar sti cum sta pe curbe?
Mergi si cu alte masini (recomandat cu unele mai cunoscute: a3, seria 1 etc) si sa-mi spui tu cum fac pe aceste tipuri de drumuri .

rody
Posts: 33
Joined: 06 Mar 2009, 17:24
Auto:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by rody »

Este o Kia Ceed SW /2008 şi sunt din Galaţi .

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Ogy »

Daca cei de la service (pe care ti-l vor recomanda cei care au mai fost la un service in Galati sau imprejurimi) constata aceleasi zgomote ca si tine, posibil sa ti le schimbe cu unele (amortizoare) model 2009 care din cate zic colegii nu se mai aud la fel. Probabil ca o sa iti schimbe si "rozeta" (asa imi place sa-i zic:) ) de la volan.

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by cmihai »

daca vrei sa faci aceste operatiuni.....iti recomand SAB BRAILA......sunt de treaba baietii....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by iulian2007 »

stie @rody, ca a mai fost pe la SAB
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

lus
din umbra...
Posts: 351
Joined: 11 Sep 2007, 12:29
Auto: cee'd
Location: Piatra Neamt

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by lus »

salut!
pe 21 ianuarie, la revizia de 2 ani pe care am facut-o la rodav, s-au inlocuit pe garantie bieleta stanga fata si amortizorul dreapta spate (cel nou are codul cu ...002); totodata, deoarece indicatorul de apa in carburant se mai aprinde din cand in cand, desi filtrul este ok, nu contine apa, se va inlocui si sonda respectiva cu urmatoarea ocazie.

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Misu »

eu am programare pe 1 februarie la img pentru schimbarea cuplajului elastic.constatarea s-a facut azi la revizia de 2 ani.sper sa fie cu noroc [-o<
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Hansolo1 »

salutare!!!

in legatura cu amortizoarele spate...eu nu inteleg de ce la unii schimba doar doar una singura si nu ambele pe garantie, nu cred ca este corect avind in vedere ca deja masina a rulat citeva zeci de mii de km, si ar fi corect ca ambele amortizoare sa fie schimbate, pentru ca poti sa te trezesti ca masina sa stea intr-o parte. Nu am inteles aceasta politica. Nu sunt eu mecanic si nu ma pricep la partea mecanica, dar e logic ce zic si e doar parerea mea.

Numai bine,
Zsolt
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Misu »

am fost azi la img si mi-au schimbat cuplajul elastic.rezultatul:volanul s-a "cumintit" (nu se mai simt batai si vibratii) si greierasi inca nu au aparut.totul a durat aproape 90 de minute, inclusiv completatul actelor.eu sunt multumit
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by aeon »

a schimbat cineva pe garantie de 2 ori o bieleta? eu am schimbat la 26000 pe cea din dreapta si acum in urma iernii, ghetii, si a multitudinii de gropi cred ca incepe iar sa trancane si in curand o sa trebuiasca schimbata iar.
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by aeon »

chiar nu a schimbat nimeni de 2 ori aceasi bieleta?
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by cmihai »

eu nu am schimbat nici macar o data....in 2 ani si 8 luni :D ....scuze de off
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Malte »

Reclamat zgomote la rulare cu viteza mica,pe spate. Constatat la service Bosch cauza : bieleta antiruliu dreapta fata :lol: .Am asteptat fix doua saptamani sa vina piesa, dupa care treaba s-a rezolvat in cca 10 minute. Este prima piesa schimbata dupa 46000 km. Zgomotele au disparut, acum nu se mai aude decat "bafanitul" suspensiei pe spate la denivelari.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”