Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Inclusiv campaniile de rechemări
danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by danny95fs »

kTL wrote:Sunt Kia/Hyundai... am gasit originale pe fata la 275 si spate ziceau 220.. e un magazin undeva pe la Eroii Revolutiei.. tot ar veni 500 si nu 700 :).. dar prefer sa pun ceva gen Brembo.. oricum am vazut multi colegi care si-au pus Textar sau Ferodo.. deci n-au cu ce sa dauneze.. oricum sunt consumabile.. si nu am de ce sa le dau in cap.. :) eu am un stil de condus destul de sportiv asa ca oricum nu ma astept sa ma tina prea mult nici urmatoarele.. (le dau maxim 1 an :)) )

LE: am comandat scut aici http://www.scutmotorauto.ro/produs~scut ... pa-2007~25 .. cei de la MIT Baneasa nu au decat de plastic.. 380lei fara montaj.. aici l-am gasit metalic la 295+~40lei transport in 24ore cu FanCurierul.. foarte amabil si domnul de la telefon :D
la revizia a 3 a 44700km, mi-au masurat placutele si mi-au zis ca mai am 1mm pe spate si 3 mm pe fata. mi-au facut urmatoarea oferta: 500 ron pret final placute+manopera, placute nemtesti trv??(sper sa nu gresesc) si 700 ron ORIGINALE placute + manopera, la img jiava. diferenta dintre ele mi-au spus ca cele nemtesti au grosime 9mm iar cele ORIGINALE au 11 mm

1,6 sw city gsl mai 2009

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by kTL »

ehh.. la mine nu au fost asa amabili.. probabil pentru ca am raspuns afirmativ la toate propunerile.. gen "schimbati si bujiile.. si filtru de la rezervor si... bla bla.. " :).. ideea e ca oricum nu dau 750 nici sa ma bata..am citit toata seara pe forum si sunt zeci de colegi cu textar si ferodo care nu au nimic.. as tinde insa spre brembo insa colegul cu anuntul bomba nu raspunde la telefon iar pe net le gasesc la preturi putin cam mari fata de textar si ferodo. Din ce am inteles montajul duce undeva la 60 fata 60 spate.. deci 120 ii platesc oricum chiar daca economisesc la achizitie..
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by bwo »

Salut, am facut si eu miercuri la Mit Aviatorilor revizia 3, am acum 33.000 KM. Revizia a costat 473 lei in care a intrat manopera revizie, manopera schimbat placute frana fata+spate 126 lei (placutele le-am cumparat eu sunt Pagid) , ulei, filtru ulei, manopera schimbat bujii 40 lei (bujiile le-am cumparat eu sunt NGK Iridium), manopera reglat frana de mana 38 lei, nu am schimbat filtru de aer deoarece am KN si nu am schimbat filtru polen deoarece l-am cumparat si schimbat eu in fata blocului in 5 min.(am dat 50 lei este cu carbon). Ce imi convine la Mit Aviatorilor este ca am stat langa masina si am vazut cand au schimbat si bujiile si placutele de frana. Am fost foarte multumit de cei de acolo, singura problema este ca trebuie sa ma intorc cu masina in service pentru un kit de reparatie caseta de directie (binenteles pe garantie). Nu au comentat nimic ca am eu placutele, bujiile sau ca am schimbat eu filtru de polen.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by BUNU »

bwo wrote: Nu au comentat nimic ca am eu placutele, bujiile sau ca am schimbat eu filtru de polen.
Dar au mentionatin in cartea de service acest lucru?
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by bwo »

BUNU wrote:
bwo wrote: Nu au comentat nimic ca am eu placutele, bujiile sau ca am schimbat eu filtru de polen.
Dar au mentionatin in cartea de service acest lucru?
Au scris pe factura, dar am certificate de garantie si conformitate la toate piesele.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by BUNU »

Pe mine ma interesa manualul de garantie daca are scris acest lucru nu factura.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by Misu »

ma bag si eu ca musca in lapte:la mit baneasa (deci nu aviatorilor) nu scriu in caietul de garantie daca aduci filtrele si uleiul din alta parte, atata timp cat ai facturile la ele.din ce-mi aduc aminte de la sender, nu au voie sa scrie asa ceva in caietul de garantie doarece acesta este proprietatea ta, nu a lor.
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by bwo »

BUNU wrote:Pe mine ma interesa manualul de garantie daca are scris acest lucru nu factura.
In caietul de garantie nu este scris acest lucru, sunt completate doar campurile care se completeaza normal la revizie.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by Brill »

Iaca a venit si rindul meu sa fac revizia de 45000 km...
In deviz scrie cu ce piese am venit eu si ce anume s-a facut la masina, respectiv ce s-a inlocuit si ce nu.
Am terminat revizia, mi-au schimbat filtru de aer, filtru de ulei, uleiul si bujiile.
Am adus eu de la mine filtru de aer si filtru de ulei (si scrie lucrul asta in deviz). Bujiile si uleiul l-am luat de la ei.
Filtrele m-au costat 45 ron (originale) iar manopera + bujii 352 ron.
Revizie facuta la KIA Motors in Baneasa (MIT Motors)

Jos palaria!
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by mdr_mirel »

de unde ai cumparat filtrele ?
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by Brill »

mdr_mirel wrote:de unde ai cumparat filtrele ?
Vino si tu pe la intilniri si o sa afli mai multe.... :D
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

CristiannL
Posts: 2
Joined: 04 Jul 2012, 15:56
Auto:

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by CristiannL »

Salut,

Am dus astazi Kiuta la a 3-a revizie. Service-ul ales a fost Luk Motors din Arad (la Timisoara s-a cam desfintat service-ul si oricum nu mai intentionam sa merg la ei).
Schimbat:
- filtru ulei - 36.11
- filtru aer - 105.77
- filtru polen - 155.87
- bujii - 47.12
- ulei - 156.69
- manopera - 90
________________
Grand total: 613.80 - in pret nu intra si pretul benzinei pana la Arad :P

Servirea a fost ireprosabila. Mi-au aratat fiecare componenta veche scoasa si fiecare noua pusa. Mecanicul mi-a spus ca placutele de frana ma mai duc 20.000 km, asa ca nu le-am schimbat (oricum ar fi fost o cheltuiala care nu stiu daca imi permiteam sa o fac). Ca si durata..aproximativ 2 ore. Mi-a verificat fiecare roata in parte cautand jocuri care nu au ce cauta sau diverse urme de uzura, toate becurile existente si presiunea in roti. In afara motorului mega prafuit, nu a parut nemultumit de nimic altceva.

Am cerut initial verificarea sistemului de AC (mi se parea ca nu mai prea face fata - trebuia sa dau pe ventilatie 3 ca sa se simta cat de cat). Nu a mai fost cazul, s-a dovedit a fi filtrul de polen (care avea o superba culoare neagra si era plin de frunze, praf si alte insecte) Dupa schimbare imi ingheata fata cu ventilatia data pe 1 :mrgreen:
Kia Cee'd 1.4 - 2009 / Piston Gray / 34.872 km and counting....

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Revizia 3 benzina (3 ani/45.000km)

Post by cristinub1 »

Facut si eu astazi la MIT Aviatorilor revizia de 3 ani. Kia Ceed SW, 2009, 1,4 benzina, 31000 km. Am facut-o mai devreme cu o luna, plec in concediu in curand si apoi cateva luni din tara, asa ca depaseam timpul pentru revizie.
Programarea a fost respectata intocmai, am sosit cu 10 minute inainte, masina a intrat la fix dupa programare.
Total: 570 RON, in care au intrat:
-manopera 190 RON
-piese: filtru ulei 21 RON
filtru aer 60 RON
ulei Mobil Super 3000 XE 5W30 150 RON
Bujii 120 RON
Lichid frana 26 RON
Nu am inlocuit filtrul de polen, l-am cumparat de la UNIX cu 45 RON, l-am montat in 2 minute.
Bujiile nu era necesar sa le schimb, dar am vrut eu si asta a fost.
Parere generala: satisfacut, personal amabil.
A fost facut si reglajul franei de mana, si verificarea placutelor. Rezultat placute: dupa 31000 Km, si pe fata si pe spate mai am 6 mm. Pot sa mai merg cu ele.
Drum bun la toata lumea!

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”