Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Inclusiv campaniile de rechemări
Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Corect. Selgrosul este vinovat :lol:
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

MrDjBthu

Re: ulei romantic

Post by MrDjBthu »

kharloss wrote:la o cautare pe google la un ulei de motor ... vezi poza ...
Image
am gasit si ala dar am gasit si asta:

http://auto.rol.ro/anunturi/Ulei-MOBIL- ... rpret.html

22 de RON litrul...

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by ionutz »

Am si eu o intrebare:Ce parere aveti de acest tip de ulei http://www.oelwelt24.de/catalog/Motoroe ... 17b1458c79?

Un prieten care avea un BMW isi cumparase un astfel de ulei("Original BMW Quality Longlife-04 5W-30"),dar nu a mai apucat sa il schimbe ca masina...."s-a dus..." si a ramas omul cu uleiul si vrea sa il vada.Se potriveste la Ceed 1.4?Vad ca respecta Sae 5w30 cum recomanda producatorul!Din cate am vazut pe diferite site-uri acest ulei "original BMW" este CASTROL...sau cel putin eu asa am inteles!
Pe bidoane scrie MADE IN GERMANY.
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

alcatraz

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by alcatraz »

eu le ceream circulara, sa vad cu okii mei. sau si-or fi tras niscai comisioane sa vinda bixxol. la romanica e posibil orice

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by cmihai »

eu cind am facut revizia la ena tot omv bixol mi-au pus 5w-30,mi s-a parut si mie cam indoielnica treaba in afara faptului ca mi-au bagat pe git 4 litri si mi-a ramas aproape 1 dar asta e cit e masina in garantie depindem de ei.Poate o sa deshida si reprezentanta din braila un service si poate v-a fi altfel.
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by PYFMAN »

silverboy3 wrote: " Tocmai ce am primit o circulara de la Kia in care specifica ca uleiul recomandat de ei este OMV BIXXOL"
"Pai nu prea aveti ce face, altfel o sa aveti probleme la garantie, si nici cu uleiul dumneavoastra nu va primim"
.

sa nu ne impacientam ...inca:

- inainte de "circulara" sunt mii de ceed-uri care merg cu alt ulei decat omv - citim postul cu reviziile si ne convingem - deci in aceeasi logica ....... si ele au pierdut deja garantia,
- For your reference, the cee'd engine oil from the Zilina factory is filled up with 5W-20 Viscosity in gasoline engine - fraza asta am primit-o in mailul de la fabrica-zilina .. singura certitudine palpabila,
- daca mobil 1 ESP 5w30 e in magazin 650.000/L lei si totusi este destul de scump .... omv 5w30 de la benzinarie omv este cam 800.000 lei/L .... sa vedem cat e la service?!
- daca exista circulara respectiva ....... tot o sa o vada cineva dintre noi si ne ...... lamurim cum, ce si mai ales incotro!!!
- poate ma repet dar in 4 ani de matiz .......... cu revizii si reparatii la nspe service-uri Daewoo nu mi-au pus niciodata ulei daewoo - ulei care pt ne-cunoscatori este ulei ....100% produs de TOTAL ...... fr.,
- am luat masina asta sa o folosim la adevarata ei valoare si mai ales putere ........ iar in cazul meu cand au vrut sa-mi puna la revizie 10w40, ulei de camioane in opinia mea, ....... am optat, din portbagaj, la Mobil 1 ESP 5w30, iar pt revizia urmatoare am pregatit Mobil 1 - 5w20 - uleiul fabricii mama!
- la mailul de la zilina am revenit atunci cu intentia de a "smulge" o lamurire vis-a-vis de 'marca" ... am dat eu acolo pareri despre mobil 1, castrol, samd ............ si evident ( cred ca si dpdv comercial) ...... nu am primit raspuns ........despre "marca", asa ca ..... sa vedem circulara!
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by iulian2007 »

silverboy3 wrote:"Pai nu prea aveti ce face, altfel o sa aveti probleme la garantie, si nici cu uleiul dumneavoastra nu va primim"
Frate asta se cheama nesimtire totala daca ei cred ca un ulei trebuie sa fie numai o anumita marca, atunci la ce mai exista tabelul cu uleiurile agreate de motorul respectiv.
Astept parerea voastra.
maine sunt programat la Ena pentru probleme zgomote pe fata
la 10k am scimbat bucsa de cauciuc de la caseta si atunci am intrebat daca se poate veni la revizie cu uleiul "de acasa"
raspunsul a fost unul pozitiv. maine voi mai intreba inca o data si voi cere si eu sa vad acea circulara, in cazul in care mi se baga pe gat ceea ce a spus @silverboy3
nici eu nu bag in motor omv......
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by iulian2007 »

azi am fost la Ena pe Cosbuc (in Galati), conform planificarii prealabile. mi s-a facut un test de sosea, apoi mi s-a ridicat masina pe elevator. cu toate ca si maistrul a constatat ca se aud zgomote suspecte la "puntea fata", verdictul a fost ca masina nu are nimic (nu s-au gasit jocuri la testul trasului de roti). inexplicabil...... mi s-a sugerat sa mai rulez ceva km masina (no mercy)si sa revin inainte de revizia de 15k. scuze de off topic
in ceea ce priveste revizia, se accepta uleiul clientului, cu conditia sa respecte specificatiile tehnice.
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by GOvidiu »

Pentru motoarele 1,4L si 1,6L fabrica recomanda:
- ExxonMobil : SHC Formula MB 5W30
- Shell : Helix Plus 5W30, 5W40 Helix Ultra 5W30, 5W40, 0W40
- Above API SL & ACEA A3 and approved productions
by HMC/KMC

Engine oil replacement interval Every 12500miles(20000km) /1 year
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by ida01ro »

iulian2007 wrote:.. cu toate ca si maistrul a constatat ca se aud zgomote suspecte la "puntea fata", verdictul a fost ca masina nu are nimic (nu s-au gasit jocuri la testul trasului de roti). inexplicabil...... mi s-a sugerat sa mai rulez ceva km masina (no mercy)si sa revin inainte de revizia de 15k. scuze de off topic
in ceea ce priveste revizia, se accepta uleiul clientului, cu conditia sa respecte specificatiile tehnice.
la prima parte a postului, stiam raspunsul ! Cap_PDT_01_26 ...si mie mi-au facut la fel la Bc : " este ok, nu sunt jocuri, pe tester amortizoarele si franele merg bine, mai mergeti si cand se agraveaza (!!) veniti la noi ca doar aveti garantie ...."

in ce priveste uleiul, este prima data cand aud un raspuns pertinent, cu bun simt tehnic !

bafta si drum bun
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by florin-adrian »

Eu am vazut la IMG, cand am fost sa-mi pun alarma si scutul la masina, ca au butoaie din alea mari, cu ulei de motor varsat. Nu-mi mai aduc aminte marca lui, dar atat cat trebuia omului, atata ii punea, cu un pistol cu aer comprimat. Sa inteleg ca in unele service, se pune din bidon, ca si cum l-ai cumpara de la magazin. Ma gandesc ca asa cum pun cei de la IMG, nu mai exista motiv de "teapa" iti pun exact cat intra in motor. Poate cineva spune exact ce ulei folosesc cei de la IMG, parca Valvoline era butoiul.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by Arnold12 »

IMG - Valvoline 5w30
MIT - ? 10w40
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”