Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Inclusiv campaniile de rechemări
rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by rrich »

filtru panel sau conic? care e mai "bun" ?
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by Brill »

tukyy84 wrote:A fost careva la KLADO Iasi ?
KLADO nu mai e. Acuma aveti TRENDO :D
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by virusvex »

rrich wrote:filtru panel sau conic? care e mai "bun" ?
daca ti-l pui pe ala conic si nu ai traseu facut sa iti traga aer rece ti-l pui degeaba ca iti consuma ca o vaca masina. aprox 1 litru in plus. pune-ti panel la diesel ca e destul ;) iti recomand
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

Blahu
Posts: 25
Joined: 15 Jul 2010, 10:54
Auto:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by Blahu »

Blahu wrote:Schimbat pompa la MIT in Bucuresti, + a 2-a revizie + au mai facut ei un resoft la turbina (Kia Ceed 1,6 CRDI, 5 usi). A durat totul vreo 2 ore si am primit si filtru motorina gratis cu campania Shell Helix.
Singura problema este ca am observat o scadere de performanta la acceleratie in treapta 2 si 3 la turatii intre 2000-3000. Pur si simplu este mai lenesa masina.
Intentionez sa sun sa intreb ce presupune resoftarea respectiva.
Nota: Resoftarea presupune introducerea unui sistem de protectie la turatie mare (diesel ~4000 rpm) contra sistarii bruste a injectiei de ulei in lagarul turbinei. deci teoretic nu are ce sa influenteze performanta masinii decat ff putin la turatii > 4000 rpm.
Ok, am fost azi cu masina in service MIT Aviatorilor sa vad ce se poate face, au verificat masina pe computer, am iesit si la o "tura" prin oras.
Concluzia a fost: masina se comporta normal si e in parametri optimi de functionare. Optimi optimi dar pentru care soft?
Din ce am inteles pachetul de resoftare de la producator e acelasi pentru versiunile normale cat si pentru cele Hp (high power), masina mea e Hp (scrie si in carnetul de service) iar resoftarea se face stergand in prealabil softul vechi si copierea celui nou pe curat. Motiv pentru care nici nu au versiunea originala a softului doar ultima versiune "la zi"
Ma gandesc ca poate softarea respectiva nu tine cond de "hardware" si pune by default soft versiunea normala sau Low Power sau cum naiba ii zice.
A mai patit cineva ceva similar?
Later Edit: Am lasat numarul de telefon si am plecat beshtelit si cu promisiunea ca se vor interesa de chestiunea in cauza

djraven23
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2009, 12:32
Auto:

Re: kia recheama 800 masini in service

Post by djraven23 »

bibanul wrote:Bine k nu am ESP :D

Pentru cei interesati, verificati pe site-ul kia din Italia, http://www.kia-auto.it/richiami.aspx

Scrieti acolo VIN si o sa va dea mesaj daca trebe sau nu sa mergeti la verificare.

Pentru mine a zis "LA TUA AUTO NON E' SOGGETTA A CAMPAGNE DI RICHIAMO. BUON VIAGGIO CON KIA." :idea:
Hai sa-ti spun un secret...seriile de VIN sunt impartite pe tari...tu avand serie vanduta in Romania pe site-ul kia-it nu-ti va spune niciodata ca masina ta se afla in campania de rechemare...kia.it se refera la seriile strict vandute in Italia...

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by bogdan241 »

Eu am fost din proprie initiativa cu ESP-ul. Mi se dezactiva din senin. Mi-a schimbat un senzor la pedala de frana si de atunci este ok.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by cHILLy »

Salutare tuturor. Din pacate si masina mea e printre cele vizate de campania de rechemare si din cate am citit pe aici Radimo nu mai e reprezentant Kia si nu ma contactat nimeni nici printr-o scrisoare si nici in vre-un alt mod. Nu sunt lamurit in legatura cu ceea ce ar trebui sa fac.... sa sun undeva... la Kia Brasov poate...? Din pacate pentru posesorii de Kia din Sibiu situatia generata de lipsa dealer-ului e maro rau de tot pentru ca cel mai apropiat service se afla la 120 km.
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by Brill »

@cHILLy: asa e, cel mai apropiat service e cel din Brasov. Mai sint membri din Sibiu care se duc acolo. Pt rechemare te poti duce din proprie initiativa la Martax in Brasov
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by danny95fs »

am fost azi la IMG Jilava. s-a schimbat pompa de frana, au verificat franele (mi-au dat si fisa cu datele tester) pana acasa nu am observat nici o schimbare fata de cea veche. a durat cam 2 ore.

1,6 gsl sw city

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by dragosv »

ieri am facut a2a revizie la sad braila.s-au inlocuit filtrele,uleiul si bineinteles pompa de frina(pe garantie).mare atentie la aceasta pompa :shock: sa va uitati bine la filetele interioare ale pompei.din 4 pompe verificate 2 aveau probleme(jumatate de filet nu exista!!!!!!).norocul meu a fost cu mecanicul care are ochiul format si a avut si interes pt munca pe care o presta .Per total revizia a ajuns la 650 ron(mentionez k s-au pus doar 5 l de ulei Shell Helix 5w30 +filtru ulei gratis k e promotie)
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

byl
Posts: 24
Joined: 29 Mar 2010, 09:39
Auto:
Location: hunedoara

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by byl »

ceed sw fl 1,6 gsl style+optionale, sirius silver

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by AlinC. »

Blahu wrote: Singura problema este ca am observat o scadere de performanta la acceleratie in treapta 2 si 3 la turatii intre 2000-3000. Pur si simplu este mai lenesa masina.
Intentionez sa sun sa intreb ce presupune resoftarea respectiva.
Relativ off-topic dar cred ca merita:

Daca e vorba de update-ul obligatoriu de soft (fara el pierzi garantia), atunci iti confirm ca am observat aprox. aceleasi simptome. Descrierea mea e un pic diferita: eu observ o mica pierdere de putere, ca o poticneala, intre 3000-3200 rpm. E asemanatoarea cu taierea motorinei la limitarea de turatie. Foarte deranjanta la depasirile in afara localitatii pe drum aglomerat. Seamana cu ce simti tu?
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

andid3616
Posts: 4
Joined: 27 Dec 2010, 21:01
Auto:

Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by andid3616 »

salut!
eu am o kia ceed best 1.4 GSL din 2007 si cand virez pe zapada imi fuge fudul rau de tot.am fost la service si acolo au constatat ca nu imi mergea esp-ul.dupa ce au reparat-o a mers bine vreo luna dar dupa accea s-a intamplat la fel.sa se fi intamplat din nou???? :roll: #-o :cry:

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by Ogy »

Vezi ca nu are treaba cu esp-ul (topicul e legat de problema la franare). Tu ai probleme la bielete antiruliu (spate) si poate si la cele de directie (fata).

IonTomescu
Posts: 19
Joined: 20 Oct 2011, 19:21
Auto:

Re: Campanie rechemare KIA CEED echipate cu ESP

Post by IonTomescu »

Buna ziua. Sunt nou membru si as vrea sa aflu detalii despre KIA CEED.
[url=http://www.ejocuricumasini.ro]jocuri cu masini[/url]

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”