filtru combustibil diesel

Inclusiv campaniile de rechemări
B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: filtru combustibil diesel

Post by B06DAN »

In cartea tehnica de CEED FL, este o greseala de traducere: la pagina 7-22 in loc de "cartus filtru de ulei" a se citi "cartus filtru de carburant" (Fuel filter cartridge, in manualul in engleza). Acesta de inspecteaza la 30 000km si se inlocuieste la 60 000 km.
Lucrarile de intretinere trebuie sa se efectueze la 30 000 km sau la un an, dar sunt date niste "anexe" la pag 7-25 unde observam iar o greseala de traducere a titlului capitolului: in loc de "PLANUL NORMAL DE SERVICE " a se citi INTRETINEREA CA URMARE A UTILIZARII IN CONDITII SEVERE (MAINTENANCE UNDER SEVERE USAGE CONDITIONS in manualul in engleza).
Observam ca acolo intervalele de lucrari se efetueaza la jumatatea numarului de km fata de intretinerea normala.
Cum noi, romanii, folosim masina pe drumuri romanesti, caram porcul si sacii de malai (sau rulota) si mergem "la pas" prin Bucuresti, asta nu prea mai seamana cu ceea ce ar fi utilizare normala in vestul Europei, ar trebui sa o ingrijim ceva mai des.
Alte masini asemanatoare (Ford Focus) au intervalul de intretinere la 15 000 km. Nu vad ce mari inovatii are motorul de KIA care sa dubleze acest interval.
Eu, personal, n-am curaj sa merg mai mult de 20 000 km cu acelasi ulei, mai ales ca e Diesel. In privinta filtrului de motorina, acesta mi-a fost schimbat la 2 intervale (40 000km) si arata OK (adica motrina curgea din el curata).

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: filtru combustibil diesel

Post by quelloo »

in manualul de la ceed fara facelift e obligatoriu sa schimbi filtru motorina la 30000 in conditii normale si la 15000 in conditii severe de utilizare.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”