Urgent intrebare despre garantie

Inclusiv campaniile de rechemări
bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Urgent intrebare despre garantie

Post by bogdanf »

In ce tari din Europa benediciem de garantie? Sunt in UK la un service Kia si ei imi spun ca nu stiu exact daca am garantie si aici.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Re: Urgent intrebare despre garantie

Post by doringvd »

eu stiam ca in toata Europa,
ai garantie la orice service autorizat KIA, sa ai masina in garantie si reviziile la zi.
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

ding
Posts: 74
Joined: 08 Sep 2011, 18:06
Auto:

Re: Urgent intrebare despre garantie

Post by ding »

bogdanf wrote:In ce tari din Europa benediciem de garantie? Sunt in UK la un service Kia si ei imi spun ca nu stiu exact daca am garantie si aici.
Nu le este rusine...mama lor ! Pai cine drek sa stie mai bine dect ei ?!!! Au ajuns sa le dam noi consultatii ?!! Mda, se pare ca boala service-urilor Kia este molipsitoare ..all across Europe, confirmata si pe alte forumuri! Scuze ca postul meu nu te poate ajuta, dar m-am descarcat si eu.

Te rog sa ne tii la curent cum si daca s-a rezolvat..

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Urgent intrebare despre garantie

Post by alex79 »

UK a avut intotdeauna un statut diferit. E posibil ca variantele de la ei sa difere fata de cele ale noastre. Inafara de faptul ca au volan pe dreapra e posibil sa mai fie si alte diferente. In plus poate nu au posibilitatea de interogare baze de date Kia Romania pentru a vedea daca masina este sau nu in garantie. Inainte de a trage o concluzie as intreba mai intai la Kia Romania. E usor sa acuzi fara sa ai toate datele. Din cate am auzit UK ar vrea sa se retraga din UE sau sa aiba un rol mai important, deci e posibil sa fie mai detasati de alte probleme.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

ding
Posts: 74
Joined: 08 Sep 2011, 18:06
Auto:

Re: Urgent intrebare despre garantie

Post by ding »

@ bogdaf: aici spune - site englezesc! -ca garantia esta valabila "all across Europe" :

http://www.honestjohn.co.uk/carbycar/ki ... ction=good

Bafta

PS: @alex amesteci un pik borcanele si nu ai inteles sensul raspunsului meu: nu e o acuza, e doar o constatare!....una este sa spui DA/NU in ce priveste garantia, si alta sa spui "nu stiu precis"!!! Sunt atatea metode de informare, si xcum, un service provider pt un brand, care se respecta cat de cat, nu poate spune asta unui client.

In alta ordine de idei, chiar daca in UK volanul e pe stg. si farurile sunt reglate altfel, poate diferi nivelul de echipare a masinii, dar sistemele ei si componenta lor, modul de functionare, etc. sunt aceleasi.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Urgent intrebare despre garantie

Post by alex79 »

@ding-raspunsul lor mi se pare acceptabil. Pana la urma este un dealer ca orisicare din Romania. Daca nu au mai trecut prin asa ceva era normal sa se documenteze. Daca au facut asta sau nu, nu stim! Chiar daca ar fi stiut probabil trebuiau sa afle daca aceea masina mai este in garantie, in eventualitea in care trebuiau sa schimbe ceva(de ex o bieleta). In plus noi nu am fost de fata ca stim exact despre ce este vorba. Poate colegul nostru are de exemplu un bec ars si solicita garantie (poate exagerez). Mai bine am astepta raspunsul lui decat sa ne dam cu presupusul. Adevarul este undeva la mijloc intotdeauna.
Oricum suntem alaturi de el sperand sa isi rezolve problema.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Urgent intrebare despre garantie

Post by bogdanf »

Scuze pentru raspunsul tarziu. Garantia este valabila si in UK, doar ca garantia din estul EU e mai mica decat cea oferita in UK. Mi-au zis ca am cu un an mai putin decat ce ofera KIA UK. DAR, problema mea a fost rezolvata: a fost nevoie de schimbarea unei bielete.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Urgent intrebare despre garantie

Post by B06DAN »

este o chestie pozitiva sa stim ca garantia este valabila in UK...
Ce inseamna ca este mai mica cu un an? Sa inteleg ca ei nu recunosc garantia in al 7-lea an, sau garantia din UK este de 8 ani.
Ce ar insemna asta in km? Noi avem garantia de 7 ani, dar in limita de 150 000 km. Eu am ajuns la jumatatea acestui interval in 2 ani si jumatate asa ca nu ma incanta cei 7 ani dati de ei. (Sunt multumit, totusi, ca n-am avut nevoie sa apelez la garantie pana acum).

aeroshok
Posts: 5
Joined: 18 Feb 2013, 00:00
Auto: Kia Pro-ceed

Re: Urgent intrebare despre garantie

Post by aeroshok »

Salutare!
Am si eu o intrebare pe care nimeni nu a pus-o:
Daca masina este in garantie si mi se strica in drum, cine plateste platforma pana la reprezentanta Kia?

Multumesc mult!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Urgent intrebare despre garantie

Post by eugenflorinmanea »

Stiu ca pe vremea mea- in 2008- beneficiai 3 ani de un card ce iti permitea daca se strica masina sa chemi platforma Kia fara costuri.
Eu chiar am apelat de 2 ori la acest serviciu cand am descarcat bateria din greseala.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Urgent intrebare despre garantie

Post by quelloo »

da, asa e. si cu vreo 30-35 euro pe an poti sa ai in continuare serviciul asta.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”