Vopsea praguri sarita

Inclusiv campaniile de rechemări
flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Vopsea praguri sarita

Post by flaviu »

Dupa cum am scris si in titlu, a inceput sa-mi sara vopseaua de la praguri si la imbinarea dintre aripa fata si prag deja se vad urme de rugina iar in restul pragului se vad punctulete albe. Intrebarea mea este daca a rezolvat cineva aceasta problema pe garantie si daca dupa rezolvare problema a mai reaparut.
P.S. eu mi-am dat aparatorile jos de cand mi-am cumparat masina pt ca mi se par foarte inestetice dar cu toate astea nu mi se pare prea normal sa sara vopseaua dupa 3 ani cand defapt ar trebui sa nu apara nicio problema timp de 12 ani.
Culoarea masinii e black pearl.

IonTomescu
Posts: 19
Joined: 20 Oct 2011, 19:21
Auto:

Re: Vopsea praguri sarita

Post by IonTomescu »

da a fost retusata cand a fost in garatie iau facut ce iau facut sa scape,dar dupa 2 saptamani a sarit iarasi vopseaua.
[url=http://www.ejocuricumasini.ro]jocuri cu masini[/url]

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsea praguri sarita

Post by BAU »

Nu ai facut bine ca ai scos aparatorile ptr ca vopseaua va fi afectata de pietricele .
Eu am rezolvat singur problema aceasta foarte repede si bine, nu mai stiu in ce post dar daca dai un search , sigur gasesti .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Vopsea praguri sarita

Post by flaviu »

@IonTomescu: si pana la urma cum ai rezolvat problema?
@BAU: stiu ca nu e bine ca le-am dat jos dar mie mi se par absolut oribile aparatorile pe proceed. Faza e ca in tarile din vest aparatorile de noroi sunt optiune (stiu ca nu se compara drumurile noastre cu ale lor) si teoretic n-ar trebui sa fie problema ca le-am dat jos.

valimo77
Posts: 23
Joined: 13 Feb 2009, 17:44
Auto:
Location: romania
Contact:

Re: Vopsea praguri sarita

Post by valimo77 »

cu sau fara aparatori tot sare vopseaua.

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Vopsea praguri sarita

Post by flaviu »

Am cumparat un spray Nigrin cu bitum si am dat pe praguri si a iesit super. Treaba asta am facut-o de vreo o luna jumate si pana acum pare ca rezista...acum sa vedem cat o sa mai tina.

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: Vopsea praguri sarita

Post by kiaalba »

flaviu wrote:Am cumparat un spray Nigrin cu bitum si am dat pe praguri si a iesit super. Treaba asta am facut-o de vreo o luna jumate si pana acum pare ca rezista...acum sa vedem cat o sa mai tina.
de ce ai face asa ceva? :shock: unii fac spray-uri ca sa scoti bitumu de pe masina si tu dai intentionat? :shock:

e max 1 milion sa vopsesti un prag. poti sa pui folie daca esti cu drobu de sare, da sa dai cu bitum? wtf? :shock:

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsea praguri sarita

Post by BAU »

@Flaviu : Spune-mi si mie unde ai mai gasit Nigrin cu bitum , si eventual la ce pret ?
Eu mai demult am folosit Wurth dar era prea scump . Apoi am folosit Body 950 pe sub toata partea inferioara a masinii iar pentru praguri este ideal (dar sa nu fie dat intr-un strat prea gros).
@kiaalba:de ce ai face asa ceva? Pentru protectia pragurilor lovite de pietre ,zona in care vopseaua nu rezista, si de ce nu si pentru un aspect mai sportiv.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Vopsea praguri sarita

Post by flaviu »

eu din practiker (Baia Mare) am luat sprayul de la raionul cu produse pentru masini. erau mai multe tipuri acolo; eu am ales Nigrin unterboden schutz.

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Vopsea praguri sarita

Post by flaviu »

pretul era cam 27 de lei un tub de 500 ml.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsea praguri sarita

Post by BAU »

Merci , pretul este bun , produsul este bun ,eu in Practiker Bucuresti nu am vazut (sau n-am fost prea atent ) dar mai incerc.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsea praguri sarita

Post by BAU »

@flaviu : Am gasit la Practiker si am luat un tub, 25,9 lei 500 ml, este foarte bun , BODY 950 il luam cu 20,0 lei la tub de 400 ml
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Vopsea praguri sarita

Post by flaviu »

Eu in Baia Mare nu am gasit body 950 si din cauza asta am luat nigrin...acum nu stiu care e mai bun...ce stiu e ca nigrin e facut in germania(cred) si body in grecia.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vopsea praguri sarita

Post by BAU »

Nu are importanta , amindoua sint la fel de bune !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

ionutb
Posts: 1
Joined: 20 Nov 2012, 23:27
Auto:

Re: Vopsea praguri sarita

Post by ionutb »

FERITIVA DE VOPSEAUA DE LA AUTOLAK CEA MAI PROSTA VOPSEA CODURILE NU IES., INLOCUIESC PIGMENTI CU FEL DE FEL DE TONE CONTROLER AUTOCOLOR ROMANIA TREZITIVA !!! VA FACE FIRMA DE RAS ACEASTA FIRMA INTERMEDIARA PROFMAT DISTRIBUTION ''AUTOLAK''

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”