parbriz schimbat pe garantie

Inclusiv campaniile de rechemări
Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

parbriz schimbat pe garantie

Post by Mory »

a schimbat cineva parbrizul pe garantie? la mine cred ca s-a desprins si as vrea sa-l schimb si vreau sa stiu daca se poate face pe garantie. multumesc
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: parbriz schimbat pe garantie

Post by BAU »

Trebuie mers in service pentru verificare.
Daca intr-adevar este desprins , sigur trebuie schimbat in garantie .
Dar este foarte greu de crezut sa fie asa ceva , pentru ca nu este prins cu cleme. :D
Ar insemna ca la fiecare ploaie sau la fiecare spalare sa patrunda apa in masina.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: parbriz schimbat pe garantie

Post by catalin »

Ceau.Nu e prins in cleme,e lipit cu un adeziv special,daca a prins un gol de aer se prea poate sa se fii desprins.
Golf 7 1.5 Tsi

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: parbriz schimbat pe garantie

Post by BAU »

@catalin : iti dai seama ca a fost o gluma partea cu clemele.
Se stie ca parbrizul este lipit.
Iar daca a prins un gol de aer , nu putea sa se desprinda total pentru ca este un adeziv foarte puternic , parbrizul prin lipire facind parte si din structura de rezistenta a caroseriei .
Revin la ideea ca primul simptom de dezlipire (sau mai degraba lipire proasta ) este faptul ca patrunde apa sau praful in interior.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: parbriz schimbat pe garantie

Post by Mory »

deci primul simptom de dezlipire corespunde situatiei de fapt: mereu ma trezesc cu praf in masina desi o tin in garaj si nu mai spun ca nu-mi explicam de ce dupa ce stergeam parbrizul pe dinauntru gaseam mereu urme de apa ca si cum s-ar fi scurs pe acolo un rau. o sa sun maine la service sa ma programeze. problema mea e ca nu stiu cum sa-i conving ca eu nu am facut nimic pentru ca parbrizul sa ajunga in starea asta. ideea e ca nu vreau sa dau niciun ban pentru ca nu e vina mea ca au folosit ei un adeziv prost
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: parbriz schimbat pe garantie

Post by BAU »

Nu ai ce sa-i convingi pe cei din service .
Atit timp cit masina nu a fost accidentata si nu s-a incercat schimbarea parbrizului de catre altcineva (lucrul aceste se vede la demontare ) nu ar trebui sa nu-ti accepte garantia .
Daca se va identifica la demontarea ramei de protectie a parbrizului locul pe unde intra apa si praful (daca nu este un spatiu prea mare) mai mult ca sigur ca nu se va umbla la parbriz ci se va incerca repararea prin obturarea spatiului cu rasina , mastic sau silicon .
Tine-ne la curent cu ce ai rezolvat !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”