Revizie 7500 km

Inclusiv campaniile de rechemări
pstefan
Baller
Posts: 149
Joined: 28 Jan 2008, 19:17
Auto:
Location: Iasi

Revizie 7500 km

Post by pstefan »

Dealerul de unde am cumparat masina (Rodav Vaslui) a spus ca revizia trebuie facuta la 7500 km sau 6 luni. Asta scrie in manualul autoturismului si, mai mult, este subliniat cu marker verde :roll: . Este vorba despre un 1.4 benzina. Dupa parerea mea este stupid si consider ca este vorba despre o manipulare pentru a scoate cascaval din revizii. Restul poporului la cat faceti reviziile? Ma gandesc acum daca vreau sa fac reviziile in Iasi la Klado la 10.000 sau 15.000 voi avea belele cu garantia. Stie careva mai multe?

Merci,
Stefan

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

nu cred ca este vreo problema daca iti faci reviziile la iasi..atata timp cat este intr-un service autorizat kia.....daca service-ul este autorizat kia...nu iti pierzi garantia...deci poti sa faci in liniste la iasi revizia...

si mie mi se pare ca vor sa te toace de bani....pentru ca normal revizia o faci la 15 mii km pentru cei cu benzina si la 10 mii pentru cei cu motor diesel!poate ca la7.500 de km vor doar sa vada cum se comporta motorul si nu o sa platesti nimica la"revizia" asta...altfel mi se pare escrocherie pe fatza....
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

pstefan
Baller
Posts: 149
Joined: 28 Jan 2008, 19:17
Auto:
Location: Iasi

Bullshit

Post by pstefan »

O mizerie totala din partea dealerului lui peste. Bineinteles ca nu voi face reviziile la ei. Este stupid. Voi cerceta problema mai amanuntit si voi reveni cu rezultate.

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

reclama dealerul la importator , pt intervalul de revizi eronat !

@ricky , spui gresit. la diesel e la 20 mii revizia.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Indraznesc sa arunc o intrebare.
Dupa cum am vazut cam toti posesorii de cee'd au fost anuntati de revizia periodica odata la 15.000km.
Mie mi s-a spus clar ca revizia o voi face la 20.000 si tot asa in continuare.
Ce sa cred acum ? greseste dealer-ul Baia Mare sau e altceva la mijloc ?

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

asta e golaneala la rodav...
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

ionut2007
Posts: 58
Joined: 13 Jul 2007, 22:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ionut2007 »

Benzina 15.000 Km si diesel 20000 Km.

7500 Km ???????? aia trebuiesc dati in judecata, pungasii!!!, NUMAI IN ROMANIA AUZI ASA CEVA.
Kia Cee'd Lx Best 1.4, Pewter Beige

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

ionut2007 wrote:Benzina 15.000 Km si diesel 20000 Km.
Cat de sigura e sursa ?
Exista cumva o dovada scrisa ? Nu de alta, dar sa-i pot da cu ea in cap la dealer :twisted:

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Nici la Logan nu e la 7500.

Eu sunt dispus sa bag mana in foc ca poti merge cu masina si pana la 30.000 fara probleme.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

@helici_florin-eu stiam ca revizia la diesel-uri se face la 10 mii pt ca bunicul meu are un o masina diesel luata in luna august si cei de la reprezentanta i-au zis ca la 10 mii sa se prezinte la rev!poate ca ai si u dreptate...nici nu st ce sa mai cred panba la urma...sunt lipsiti de profesionalism dealerii din romania:(...pacat....mai au multe de inv in ceea ce priv bunul simt si profesionalismul....sa mai traga si eu cu ochiu la alte marci consacrate si sa traga linie si sa vada cum se coporta VW,Opel,Audi etc...si cum se coporta ei cu clientii:-<
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

helici_florin wrote:reclama dealerul la importator , pt intervalul de revizi eronat !

@ricky , spui gresit. la diesel e la 20 mii revizia.
Nu spune nimic gresit, la motoarele diesel revizia nu e stabilita de o persoana anume sau un dealer.
Revizia e stabilita in functie de uleiul folosit, daca esti mai zgarcit si cumperi ulei mai ieftin e chiar indicat sa faci revizia macar la 10.000km.
Situatia se schimba cand folosesti un ulei full sintetic, poti ajunge si pana la 30.000km cu revizia.
Oricum, in mare parte revizia consta in schimb ulei si filtre. Restul sunt doar verificari.

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

pentru benzina uita-te in manualul utilizatorului, capitolul 7, pagina 4
benzina : revizii normale la 15000
diesel: revizii normale la 20000
exista totusi la pag. 3 o mentiune precum ca in conditii solicitante se va urmari "planul de service pentru conditii solicitante", care inseamna conducere frecventa pe distante scurte, in zone cu praf sau nisip, utilizare intensiva a franelor, etc
de aceasta mentiune se leaga rodav ca sa isi rotunjeasca un pic veniturile, insa eu o consider un pic abuziva daca avem in vedere faza cu subliniatul cu markerul.
daca ai benzina, du-te linistit la 15000 km sau un an si daca va fi cazul in urma verificarilor sa se schimbe ceva, o faci atunci.
revizia poti sa o faci oriunde in tara daca iti pune o stampila autorizata kia.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

pstefan
Baller
Posts: 149
Joined: 28 Jan 2008, 19:17
Auto:
Location: Iasi

Sigur

Post by pstefan »

Este foarte sigura sursa. Am cumparat autoturismul sambata. Iar in manualul utilizatorului (cel in romana) scrie 7500 sau 6 luni. Si dupa cum am spus era si subliniat cu markerul. Este o aberatie totala si voi anunta Kia. Si mai mult ca sigur ca reviziile le voi face in Iasi.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

In manual, referirea la cifra de 7500 este data in contextul utilizarii masinii in conditii grele. Acestea sunt si descrise chiar inainte de tabelele cu intervalele de revizie.
Acum, nu stiu daca ei sunt autorizati sa expertizeze cumva daca automobilul a fost folosit in conditii grele. Ma gandesc aici la analiza placutelor, a uleiului, a filtrului de praf, imbacseala catalizatorului s.a.m.d.

Mie mi s-a spus ca producatorul recomanda revizia la 15000 si deci ei (service-ul) n-au cum recomanda altceva in mod oficial. Neoficial insa, si cu totul la latitudinea mea, daca i-as face revizia mai devreme de cei 15.000 n-ar fi rau, tinand cont de conditiile in care se circula la noi: aglomeratie, praf, etc.

Este posibil insa ca producatorul sa schimbe acest interval si sa notifice toti dealerii. Am patit la Fiat cand intervalul s-a redus de la 20 la 10k (acum 4 ani). Insa personal, n-am auzit de asa ceva la Kia.

pstefan
Baller
Posts: 149
Joined: 28 Jan 2008, 19:17
Auto:
Location: Iasi

Post by pstefan »

Am fost foarte surprins sa aud 7500 sau 6 luni. Si am zis: "Incredibil!". Citez din gigel care s-a ocupat de vanzarea masinii mele: "Dar tu cum crezi ca ai 7 ani garantie?!" I was like wtf dude. In fine. Am trimis mail la Kia si in maine voi suna. Revin cu raspunsul lor.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”