Revizie 7500 km

Inclusiv campaniile de rechemări
aless
Posts: 61
Joined: 16 Oct 2007, 11:28
Auto:
Location: Ploiesti

Post by aless »

Aproximativ 360 RON.
KIA Cee'd 1,4 GSL LX BEST - PISTON GREY

Costin_dsm12
Posts: 4
Joined: 03 Jul 2008, 16:20
Auto:
Location: Iasi

Post by Costin_dsm12 »

S-a gandit cineva ca poate a gresit omul. Majoritatea marcilor la motoarele pe benzina fac revizie de tip A la 15.000 Km si vizita intermediara la 7.500 Km.
Vizita intermediara: verificare consistenta ulei(ulei cu proprietati diferite fata de cel folosit normal) si schimbat daca este cazul, verificat articulatii tren rulare, verificat filtre; Verificarea generala a masinii.
Trebuie sa luati in calcul ca aceste masini nu sunt sunt concepute si facute pentru drumurile noastre, de aceea trebuie acordata o atentie mai mare...

OT: nici Logan-urile nu sunt facute pentru drumurile noastre.

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Eu sper sa reusesc sa fac 7500 km intr-un an. Asa ca indiferent daca am 15000 sau 7000 tot merg la un an la revizie.
Image

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

shtirlitz wrote:Eu sper sa reusesc sa fac 7500 km intr-un an. Asa ca indiferent daca am 15000 sau 7000 tot merg la un an la revizie.
Eu ma apropiu de 10.000km in 6 luni, sunt curios daca o sa pot face revizia mai repede, inainte sa ma intorc in Oradea.

dan24
Posts: 18
Joined: 02 Jul 2008, 09:31
Auto:

Post by dan24 »

hai sa va spun cum este cu reviziile, de ce la diesel se merge din 10.000 in 10.000 de km. Si asta vine de la o cunostinta care si-a comndat o kia SW diesel, cu motor de 1.6 si ii vine in august. si a intrebat cd trebe sa mearga cu ea la revizii. Raspunsul a fost in felul urmator de la cei de la kia din arad: la diesel la 10.000 la benzina la 15.000, la care tipu a intrebat ca de ce este diferenta asta intre disel si benzina? raspunsul a fost ceva de genu: doar in partea de est a europei se fac revizii din 10 in 10 mii la diesel, datorita faptului ca este mai mult praf, iar motorul diesel este mai sensibil, si astefl se schimba filtrele, etc. acuma nu stiu cat este de adevarat sau nu, dar eu cd am ridicat masina am intrebat cd trebuie sa merg la revizii. raspunsul a fost urmatorul: "la 15.000 de km, sau o data pe an".

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Misu »

dar in cartea de service si manual scrie ca la diesel se fac revizille la 20.000 km asa ca...traiasca dealerul roman care se pricepe la toate
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Nu mai credeti toate bancurile debitate de dealeri. In manulaul de utilizare si in caietul de garantii scrie negru pe alb care sunt intervalele de revizii.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

dan24
Posts: 18
Joined: 02 Jul 2008, 09:31
Auto:

Post by dan24 »

am trimis un mail la dealer-ul din arad, legat de revizie la 7500 ca asa scrie in carte. m-am uitat si eu. sunt curios sa vad ce raspuns primesc.

damiandrei
Posts: 12
Joined: 30 Jan 2008, 17:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 7500 km

Post by damiandrei »

In mod mai inteligent tre sa faci revizia functie de conditiile de rulaj. Insa in cartea technica nu pot include toate posibilitatiile. Si atunci ei au trecut acolo doua cazuri si anume cel mai fericit cei cel mai nasol. Ca si comparatie de mediu este intre paris si bucuresti (experienta proprie) in paris masina o speli la 6 luni (si nici atunci nu e absolut obligatoriu) iar in bucuresti trebuie de o speli aproape saptamanal. Toata diferenta o face praful. Astfel intr-un mod cinstit (ideal intangibil) dealerul/serviceul trebuie din experienta sa te sfatuiasca la ce interval trebuie facuta revizia. Din pacate treaba cu "eu sunt cinstit si tu ai incredere" nu merge la romani.
CEE`D LX BEST HIKE GREEN

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Sigur

Post by Sany »

pstefan wrote:Este foarte sigura sursa. Am cumparat autoturismul sambata. Iar in manualul utilizatorului (cel in romana) scrie 7500 sau 6 luni. Si dupa cum am spus era si subliniat cu markerul. Este o aberatie totala si voi anunta Kia. Si mai mult ca sigur ca reviziile le voi face in Iasi.
In aceiasi situatie sunt si eu, tot de la hot-av Vaslui am cumparat masina.
acum am 7100 km si nu stiu ce sa fac, sa ma duc ori ba?

Tib
Posts: 3
Joined: 19 Dec 2008, 18:51
Auto:

Re: Revizie 7500 km

Post by Tib »

Eu unul gandesc ca un economist ... asa ca de dragul protejarii unui bun pe care m-a costat 600 de milioane nu ma deranjaza sa dau intr-un an de zile 3-4 in plus ca sa stiu ca merge bine. Daca te zgarcesti la bani atunci nu cumperi Kia, cumperi second din strainezia, inmatriculezi la bulgari, cumperi motorina pe sub mana si la capitolul piese o "rezolvi" tu cumva din targ.

Personal folosesc masina pentru firma si daca nu merge masina 2 saptamani ca sta in service cu ceva probleme pierd mai mult decat cele cateva milioane... asa macar platesc un ban ca sa dorm linistit.

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Revizie 7500 km

Post by Bonzai2 »

@Tib mie daca mi-ar spune ca trebuie sa fac revizia la fiecare 7500 km eu nu as dormi linistit.Pai ce masina e asta care la 7500 km trebuie verificata?E bicicleta,ori what?
Mazda 3 benzina are reviziile la fiecare 20000km.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”