KIA Cee'd - Garantia de 5/7 ani in limita a 150000 Km

Inclusiv campaniile de rechemări
Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

KIA Cee'd - Garantia de 5/7 ani in limita a 150000 Km

Post by Sfinxul »

Salutare!

Pentru ca cei mai multi dintre noi luam in calcul sau deja am achizitionat un Ceed si datorita garantiei oferite, cred ca se impune sa avem un topic in care sa dezbatem ce include aceasta garantie.
Pana in acest moment stim doar, ca masina are o garantie de 5 ani din bara in bara si de 7 ani pentru motor si cutie de viteze. Cu toate acestea, e greu de presupus ca in cei 5 ani de garantie sunt incluse toate elementele masinii. Ar fi interesant de stiut, ce este scris in cartea masinii la acest capitol si daca este detaliata cumva aceasta garantie. Ne-ar fi de mare ajutor daca cei care au achizitionat acest model pot veni cu informatii suplimentare.

ciprian75

Post by ciprian75 »

Din pacate deocamdata pe carnetul meu de garantie scrie 3 ani si 100000 km pt ca nu au carnete noi, lucru de care nu am fost anuntat la momentul achizitionarii.

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Mie mi s-a specificat de catre dealer, la intrebarile mele exprese, ca e vb de absolut orice piesa, mai putin consumabilele. Mai mult, caroseria are vre-o zece ani, iar vopseaua opt din ce imi aduc aminte, dar s-ar putea sa gresesc, oricum cama stea sunt valorile. Si banuiesc ca o orice piesa, fie volan fie roata sau buton de la casetofon este schimbat in garantie ca si in celelalte cazuri, adica daca e defect fabricatie, nu ca ai mushcat u din el :roll:

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

ciprian75 wrote:Din pacate deocamdata pe carnetul meu de garantie scrie 3 ani si 100000 km pt ca nu au carnete noi, lucru de care nu am fost anuntat la momentul achizitionarii.
pai si cum ai rezolvat situatia? sau ai ramas asa?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Carnetul de service pe 7ani/150k km ii va fi dat cand acestea vor ajunge la dealer. Oricum nu apuca el sa faca 10k km inainte :P

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

e ok atunci...nu?

dumnezeu
Posts: 6
Joined: 07 Jun 2007, 17:11
Auto:
Location: Iasi

Post by dumnezeu »

bun, dar in cazul asta puteai foarte bine sa refuzi receptia unui astfel de carnet de service (garantie, sau cum se mai numeste) necorespunzator.
nu fac parte din categoria celor care sa caute nod in papura si, de cele mai multe ori , problemele astea nu tin deloc de cei care interactioneaza cu clientul in vinzarea masinii, insa nici sa acceptam jumatati de masura nu cred ca mai e o solutie.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Oricum carnetele de service or sa vina si cele pe 7 ani/150k km si e stupid sa poti crede ca din moment ce ei ti'au dat carnet de service pe 3ani/100k km, cand cele noi vor sosi nu iti va fi schimbat cel initial. Dar pana atunci, de ce sa nu il iei pe cel care poate fi dat la momentul respectiv?

dumnezeu
Posts: 6
Joined: 07 Jun 2007, 17:11
Auto:
Location: Iasi

Post by dumnezeu »

pai, poate pentru ca, traind in frumoasa noastra Romanie, unde totul e posibil "si asa", te poti trezi ca ai sa ai surprize neplacute pentru ca ai acceptat sa fii intelegator. adica sa fii in anul 4 de garantie, sa ai nevoie de beneficiile ei si sa te trezesti ca ti se spune : " Imi pare rau, dar nu trebuia sa acceptati un asemenea compromis".
Noi romanii sintem obisnuiti ca sa inghitim multe. Si, in acelasi timp, necunoscindu-ne in totalitate drepturile si obligatiile, facem tot felul de "combinatii" din care iesim, de regula pierzatori.
Sa dea Cel de Sus sa nu se intimple scenariile pe care le-am enuntat, dar niciodata nu se poate sti. La ce oameni pregatiti am vazut, la reprezentanta din Iasi...Nici macar nu pot sa ii acuz de rea-vointa. Ci de incapacitate. Si atit.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Atata timp cat nu semnezi nicaieri ca renunti la garantia de 7 ani si vrei 3ani/100k km, n'are cum sa se intample ce zici tu. Eu zic ca situatia va fi cea normala, insa o data cu sosirea carnetelor de service model corespunzator.
Daca nu ma insel nici manual de utilizare nu este in lb romana, ci doar in engleza. Deocamdata ...

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

dumnezeu wrote: Noi romanii sintem obisnuiti ca sa inghitim multe. Si, in acelasi timp, necunoscindu-ne in totalitate drepturile si obligatiile, facem tot felul de "combinatii" din care iesim, de regula pierzatori.
Lasa Doamne, ca le-ai mai dat si ceva minte romanilor si ei de felul lor sunt oameni cuminti si invatza incet -incet cum sta treaba cu drepturile lor.

(Din ciclul: Si Dumnezeu era rom?n..."
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

sorin_bluewave
Posts: 71
Joined: 18 May 2007, 15:15
Auto:

Post by sorin_bluewave »

noutate care ar merita semnalata ar fi aceea ca in numarul din luna asta( iunie) al revistei Autoexpert este un test comparativ intre Ceed cu motorul pe benzina (probabil varianta superioara lui lx base deoarece e trecut pretul de 11 853 euro iar fascia centrala este argintie )si un Ford Focus cu motor pe benzina 1.4 80cp iar castigatoare ...dupa anumite criterii....stabilite de ei, fiind pana la urma kia ceed care puncteaza la capitolele: ''design,motorizare si fiind situat la acelasi neivel cu focus la dotari''.
De aici apar intrebarile......E pentru prima data cand vad niste liste de preturi la piesele de schimb ...scumpute dar asta e.....o sa le introduc valorile si ar fi interesant de comentat....
far 208, stop124, kit ambreiaj 319, placte frane fata 107, placute spate 83, la curea distributie...e trecut lant!, bujii 5,6, amortizoare fata 135, spate 135, toba finala 140, bara fata spoiler 280, bara spate 280, semnalizator 24, parbriz 420, luneta 247, oglinda laterala 240, catalizator 1400, total......4095, 6
Ciudat e ca , desi la focus aceleasi piese costa 2690,5 euro, atunci cand se trage linia astia uita si dau punctaj maxim tot la kia ceed astfel incat testul e castigat cu 10 pe linie...
Mie sincer i mi miroase a reclama.....
Ce e interesant e o comparatie la costul reviziilor....unde se sustine de catre cei de la kia ca la motorul pe benzina reviziile se fac din 15 in 15 mii de km . Asta sa fie realitatea sau de dragul de a iesi bine sunt in strare sa-i fraiereasca pe cei de la revistele auto?
Eu unul am sa pastrez revista si cand ma duc la revizii....le bat obrazul , daca mi spun ca e obligatorie revizia din 10 in 10 mii de km.
Mai mult sunt date preturile per fiecare revizie respectiv 92, 122, 116,133,92,200 euro fara tva!si se precizeaza ca informatiile au fost furnizate de Kia Romania.
POSESOR KIA CEE'D 1 4 BENZINA BASE PLUS OPTIONALE:)

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

De pe http://kia-ceed.sgpetch.co.uk/pages/warranty


The 7 year warranty includes:

3 years/ unlimited mileage full manufacturers warranty
3 -5 years / 100,000 miles full manufacturers warranty
5 - 7 years / 100,000 miles powertrain warranty
10 years / unlimited mileage manufacturers anti-perforation warranty* 3 years roadside assistance covering the UK and mainland Europe

* Annual bodywork inspection required for which a charge may apply


Deci ... fara limita de kilometri pentru 3 ani de zile. Oare garantia asta, din moment ce e oferita in UK, nu cumva e valabila si la noi?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

exact andrei ai dreptate, la fel este sin in Romania

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Serios???? Si aia 150.000 Km unde sunt? Ca mai sus vad doar 100.000 km.La dealerul din Aviatiei cat si la caravana KIA mi s-au spus urmatoarele:
- garantia din bara in bara 5 ani SAU in limita a 150.000 km
- garantia 7 ani pentru grupul motopropulsor sau in limita a 150.000 Km

Nu s-a detaliat ca in postul de mai sus si nici nu am vazut scris asa ceva pe site-ul Kia sau in ofertele primite( cele din Romania). Merita sa ma intreb de ce?

Domnule Burcea daca este adevarat de ce oare nu ne-ati detaliat si noua partea cu garantia INAINTE sa observe cineva asta pe un site din UK?
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”