Distributie Kia CEEd 1.4/ 1.6 GSL

Inclusiv campaniile de rechemări
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Distributie Kia CEEd 1.4/ 1.6 GSL

Post by eugenflorinmanea »

Intrebare- distributia pe lant de la Kia Ceed 1.4/ 1.6 se schimba vreodata? Si daca da- la ce interval de timp/ nr km?

Parca mai repede se schimba cureaua accesorii?

Multumesc
SAAB 9-5

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Distributie Kia CEEd 1.4/ 1.6 GSL

Post by Skyppy »

la 150.000 se verifica din cate stiu....

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Distributie Kia CEEd 1.4/ 1.6 GSL

Post by Dannyboy »

Se presupune ca pe la 140-160K. Problema e ca nu-mi dau seama cum isi dau seama :D baietii ca TREBUIE schimbata. Daca e sa mergem pe proceduri standard garantia ar fi o povara.
Cureaua de accesorii trebuie schimbata fie la un interval de timp (intervine imbatranirea fizica a materialelor), fie la nr. de km. parcursi. Aici iar e o problema. Varianta 1, merg intr-o luna 1000 km. prin Bucuresti, in regimul pe care-l cunoasteti multi, stat cu cincinalele la stopuri, viteza medie 10/h. Varianta 2, merg 1000 km. intr-o luna, din care 800km. pe autostrada. Cate rotatii a facut motorul ala in ambele cazuri? Aici pun problema de timp/folosire efectiva a curelei. Foarte multi constructori au rezolvat problema impunand un timp-limita pentru schimbarea curelei. Aici vad ca problema e delicata.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Distributie Kia CEEd 1.4/ 1.6 GSL

Post by Dennis »

De acord cu ce spune Dannyboy mai sus.Legat de cureaua de accesorii - eu am intrebat la revizia de 100.000km cand se schimba aceasta curea.Mi s-a spus ca se inspecteaza vizual la fiecare revizie si se schimba cand mecanicul considera ca este cazul.Cum peste aprox 1 luna trebuie sa merg la revizia de 115.000km ma bate gandul sa ma duc cu aceasta curea in buzunar si sa cer schimbarea.Am vazut ca @nesta3 a gasit la 63 lei.Daca-mi amintesc bine la IMG m-ar costa cam 150 de lei.Si am sa pun si intrebarea legata de verificarea distributiei, cu toate ca pot anticipa de pe acum raspunsul lor... [-X
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”