Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Inclusiv campaniile de rechemări
adrian.tuhut
Posts: 278
Joined: 24 May 2007, 16:31
Auto:
Location: Galati
Contact:

Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by adrian.tuhut »

Pe 25.07.2012 mașina mea a împlinit cei 5 ani de garanție integrală.
Pe 15.09.2012 am fost la service deoarece mașina avea un șuierat, direct proporțional cu cât de tare apăs pedala de accelerație. Concluzia celor de la service: turbina este defectă și trebuie schimbată.
După o verificare a caietului de service (revizii la zi și în unități autorizate) mi se spune că turbină intră pe garanția "extinsă" (așa voi denumi cei 2 ani după primii 5), dar e nevoie de acceptul Kia România deoarece este vorba de o sumă mare.
Răspunsul Kia a fost ferm: nu se schimbă turbina pe garanție.

Deoarece cei de la service nu mi-au putut da în scris un răspuns oficial, am cerut acest lucru la Kia România. L-am primit în această dimineață și, cum era probabil de așteptat, mi se spune că turbina nu este acoperită de garanția extinsă.

Am fost la RAR să îi întreb unde anume se încadrează turbina. Răspuns: grup motopropulsor (Aștept și un răspun în scris pe tema asta). Dar la KIA, turbina nu e trecută în caietul de garanție la grupul motopropulsor. Nu e trecută nici ca fiind inclusă, dar nici ca și excepție.
Deci, din punctul meu de vedere, următorul pas este OPC-ul.
Kia Cee'd 1.6 CRDI Pewter Beige (GL 83 THT)
ODO: 137.111km
poze: https://picasaweb.google.com/1129296780 ... 44/KiaCeed

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by kiaalba »

Stii vorba aia: cand le dai le fata vaca, cand le ceri le moare vitelu... :lol:

lasa opc-u ca asta e pentru copii. dute direct la un avocat.

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by B06DAN »

Turbina este clar in grupul motopropulsor. Nimeni nu poate sa demonstreze contrariul. Singurele chestii care fac parte din acest grup dar sunt considerate consumabile sunt filtrele si discul de ambreiaj (placa de presiune si rulmentul intra in garantie). Daca se strica rulmentul, iti schimbi si discul de ambreiaj pe aceeasi manopera.
Calea de urmat este OPC si apoi avocatul. Ar trebui sa primesti un raspuns scris si oficial ca turbina nu intra in garantie si apoi posteaza-l aici.
SUCCES

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by dragosv »

salut adi,imi pare rau de raspunsul pe care l-ai primit.sa pice turbinele asa de repede?daca nu le resoftau la cit picau?la 50.000 de km?incearca sa scrii in corea la producator direct,vezi k mai era un post pe aici unde cineva scrisese la ei direct.poate ei dau un alt raspuns
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by Dannyboy »

Imi propusesem sa nu mai dau nici o replica pe acest forum din cauza unor aberatii (dar si a celor care le-au debitat), dar subiectul m-a pasionat.
Va sfatuiesc sa cititi de aici. Poate gasiti dumneavoastra raspunsul celui afectat de exact aceeasi problema. Vedeti care e ultima dumisale postare, dupa ce ne-a rugat sa le uram bafta alora de la service sau mai stiu eu cui. As afirma ca de atunci nici n-a mai intrat pe forum. Daca gresesc, imi cer scuze, macar pentru posteritate, ca pentru vreo eventuala activitate de-a mea p-aci, nu cred...
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

adrian.tuhut
Posts: 278
Joined: 24 May 2007, 16:31
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by adrian.tuhut »

@Dannyboy: în primul rând eu nu am "auzi un zgmot ca și cum s-a rupt ceva". Pur și simplu, în mers fiind, a început să șuiere. Nivelul de ulei este în regulă. Mașina nu scoate fum albastru/alb sau orice altă culoare. Mai mult, dacă primele două revizii le-am făcut la interval de 20.000km, după cum mi s-a spus când am cumpărat mașina, următoarele le-am făcut din 15 în 15.000km. Fiecare revizie a fost făcută în service KIA cu consumabilele lor.
În ultima postare a lui @mutulica, căci bănuiesc că de el este vorba, spune că axul turbinei ar fi fost rupt. Ori, la mine nu e cazul. La mine turbina funcționează, numai că nu în parametri (șuieră și se simte că motorul nu mai are aceeași vlagă)

Ce am uitat să spun în postarea inițială este că în perioada de garanție m-am dus cu mașina la service reclamând lipsă de putere. Din păcate, după cum le-am spus și lor, această problemă nu se manifesta în permanență, iar pe tester nu aveam nici un cod de eroare. Iar la nici 2 luni după cei 5 ani, și având ~125.000km, turbina a început șuieratul....
Kia Cee'd 1.6 CRDI Pewter Beige (GL 83 THT)
ODO: 137.111km
poze: https://picasaweb.google.com/1129296780 ... 44/KiaCeed

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by Dannyboy »

Nu m-am referit la natura sau cauza defectului, ci la atitudinea celor pagubiti. Cu aceeasi sfanta indignare s-a manifestat si cel citat de mine, dupa ce i-am spus la ce sa se astepte. Apropo de siuerat, ii rog pe cei care vin la intalniri, posesori de KIA, sa povesteasca despre masina mea. Punct.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by Ogy »

Dannyboy wrote:Imi propusesem sa nu mai dau nici o replica pe acest forum din cauza unor aberatii (dar si a celor care le-au debitat), dar subiectul m-a pasionat.
Va sfatuiesc sa cititi de aici. Poate gasiti dumneavoastra raspunsul celui afectat de exact aceeasi problema. Vedeti care e ultima dumisale postare, dupa ce ne-a rugat sa le uram bafta alora de la service sau mai stiu eu cui. As afirma ca de atunci nici n-a mai intrat pe forum. Daca gresesc, imi cer scuze, macar pentru posteritate, ca pentru vreo eventuala activitate de-a mea p-aci, nu cred...
Pa (pot sa zic pa?) sistemul tau trebuia sa plec demult si o data cu mine...
Sunt o gramada de utilizatori care merita niste raspunsuri pertinente/avizate din partea celor care le cunosc!
Scuze de off-topic.

adrian.tuhut
Posts: 278
Joined: 24 May 2007, 16:31
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by adrian.tuhut »

@Dannyboy am deschis acest topic pentru a vă ține la curent cu mersul lucrurilor astfel încât următorul care va avea o problemă asemănătoare cu a mea (nu doresc nimănui, dar...nu se știe) să știe ce anume trebuie să facă.
Adică, rezultatul va fi clar una din cele două variante:
1. turbina se schimbă pe garanția extinsă
2. nu se schimbă pe garanție extinsă, se cumpără (preț comunicat de service: 1045 EUR fără TVA și fără manoperă).

Dacă ar fi trecut cineva prin așa ceva și ar fi postat, aș fi știut la ce să mă aștept. Dar așa, se pare că sunt primul.
Și nu, @mutulica nu se pune. Se pare că el, dintr-un motiv sau altul, a mers fără ulei, ceea ce la mine nu e cazul. Mai mult, din ce văd la el în semnătură și corelând cu data postului lui înțeleg că e vorba de primii 5 ani de garanție. Ori iarăși, eu vorbesc de garanția extinsă.

Deoarece sunt curios și interesat de subiectul șuierat, și la modul cel mai serios, rog și eu pe cineva care a fost la întâlnâri să povestească despre mașina lui Dannyboy. Înțeleg că are un șuierat?
Și apropo de șuierat, am găsit pe youtube un video în care un Ceed are un șuierat asemănător cu al meu: http://youtu.be/o5mCBOTjCPg. Al meu se aude o idee mai puternic.

Până una alta, de pe 15.09, mașina mea este trasă pe dreapta și nu mă pot folosi de ea.
Kia Cee'd 1.6 CRDI Pewter Beige (GL 83 THT)
ODO: 137.111km
poze: https://picasaweb.google.com/1129296780 ... 44/KiaCeed

adrian.tuhut
Posts: 278
Joined: 24 May 2007, 16:31
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by adrian.tuhut »

Rog un posesor de Kia Ceed pe benzina si unul cu diesel de 2litri să posteze pagina 5 din manualul de garanție. Vreau să văd dacă este vreo diferență între manuale pentru diverse motorizări.
Multumesc.
Kia Cee'd 1.6 CRDI Pewter Beige (GL 83 THT)
ODO: 137.111km
poze: https://picasaweb.google.com/1129296780 ... 44/KiaCeed

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by kiaalba »

eu stiu ca manualele difera in functie de anul masinii.

important e ce scrie in a tau. de asta are si un cod de bare pe spate.

trebuie sa fii nebun sa platesti tu 1000 de euro ca sa iti schimbe turbine. uita-te pe autovit sa vezi cat iti mai face masina, si iti trece instant...

tu acuma efectiv pierzi timpu, in loc sa vorbesti direct cu un avocat.....

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by quelloo »

o sa postez eu dar trebuie sa ajung acasa si sa il caut intai.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by RaiMaN »

adrian.tuhut wrote: Deoarece sunt curios și interesat de subiectul șuierat, și la modul cel mai serios, rog și eu pe cineva care a fost la întâlnâri să povestească despre mașina lui Dannyboy. Înțeleg că are un șuierat?
Și apropo de șuierat, am găsit pe youtube un video în care un Ceed are un șuierat asemănător cu al meu: http://youtu.be/o5mCBOTjCPg. Al meu se aude o idee mai puternic.
1. Nu iti poti da seama dintr`un video cum se aude la respectivul, ca sa zici ca la tine se aude mai tare...
2. La Dannyboy se auzea exact ca la cel din video, acelasi fluierat... S`a rezolvat pe garantie (mai mult sau mai putin). Il las pe el sa detalieze daca vrea :)
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by quelloo »

din ce scrie aici turbina nu intra in garantie dar daca ma uit mai atent.. cred ca se refera doar la un singur tip de motor (benzina aspirat) nu cred ca s-au obosit sa traduca toate tipurile de caiet de garantie.
la mine e curea de distributie si aici apare ca as avea lant de distributie.

oricum ciudat...

sper sa rezolvi.
sa ne tii la curent
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

adrian.tuhut
Posts: 278
Joined: 24 May 2007, 16:31
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Turbina - garanție 7 ani??? Kia zice NU.

Post by adrian.tuhut »

Mulțumesc @quelloo.
Kia Cee'd 1.6 CRDI Pewter Beige (GL 83 THT)
ODO: 137.111km
poze: https://picasaweb.google.com/1129296780 ... 44/KiaCeed

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”