Revizie 6 ani

Inclusiv campaniile de rechemări
leo2077us
Posts: 25
Joined: 06 Aug 2008, 11:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by leo2077us »

emanuel wrote:
Filtru aer rezervor combustibil se afla in spatele rotii stanga spate - se da roata jos si pe acolo se schimba; filtru de benzina din rezervor se schimba prin interiorul masinii sub bancheta spate (se rabateaza aceasta).
Multumesc pentru info. Dar ai idee daca trebuie schimbat si cel de sub bancheta?
Pro Cee'd....the BEST
B-23-LSO

emanuel
Posts: 166
Joined: 29 Aug 2007, 21:46
Auto: Kia Cee'd 1.4 Best So Red
Location: Bucuresti (originar din Fetesti)
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by emanuel »

Cu placere!

Filtrul de combustibil se schimba la 4 ani sau 60 000 km.
Filtrul de aer al rezervorului de benzina se schimba la 3 ani sau 45 000 km.

La revizia de 6 ani sau 90 000 km aproximativ se schimba doar filtrul de aer al rezervorului - avand in vedere ca intreg planul de revizii s-a respectat intocmai.
Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din aprilie 2008 (~200 000 km); instalație GPL STAG montată la Progaz Vernești; nr 6 in coloana de la BV 21.02.2009, nr 44 in Marea Coloana de la BV 10.10.2009

Canal Telegram Kia Cee'd România
Probleme Kia Cee'd
https://t.me/Kia_Ceed_Romania

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by sonic »

Am facut si eu astazi revizia de 6 ani la Mit Motors Aviatorilor. Am vrut sa fac revizia la IMG Jilava insa ei ma puteau programa abia saptamana viitoare si atunci nu mai am eu timp.
Am avut eu piesele mele:
-Ulei Mobil Esp Formula 5w30 (3 L) - mai aveam un litrui ramas de la ultima revizie
-Lichid de frana Mobil Brake Fluid DOT 4 (2X0.5 L)
-curea accesorii Continental
-bujii NGK 2262
- filtru ulei Mann
- filtru aer si filtru polen Jakoparts
Total piese - 330 lei
Mi-au mai pus ei 2 becuri pentru numar si 1 l antigel -38 lei
Manopera a fost de 235 lei

Total cost revizie - 604 lei

Problema mare e ca am zgomot la rulmentul de presiune (ambreiaj) si necesita inlocuire, iar pentru asta trebuie data jos cutia de viteze si doar manopera e 500 de lei + 110-120 de lei rulmentul. Probabil o sa mai intreb si la alte service-uri non Kia sa vad ce pret imi fac, oricum garantia e gata.
Last edited by sonic on 11 Aug 2014, 16:12, edited 1 time in total.
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by DjFuN »

sonic wrote:Am facut si eu astazi revizia de 6 ani la Mit Motors Aviatorilor. Am vrut sa fac revizia la IMG Jilava insa ei ma puteau programa abia saptamana viitoare si atunci nu mai am eu timp.
Am avut eu piesele mele:
-Ulei Mobil Esp Formula 5w30 (3 L) - mai aveam un litrui ramas de la ultima revizie
-Lichid de frana Mobil Brake Fluid DOT 4 (2X0.5 L)
-curea accesorii Continental
-bujii NGK 2262
- filtru ulei Mann
- filtru aer si filtru polen Jakoparts
Total piese - 330 lei
Mi-au mai pus ei 2 becuri pentru numar si 1 l antigel -38 lei
Manopera a fost de 235 lei

Total cost revizie - 604 lei

Problema mare e ca am zgomot la rulmentul de presiune (ambreiaj) si necesita inlocuire, iar pentru asta trebuie data jos cutia de viteze si doar manopera e 500 de lei + 110-120 de lei rulmentul. Probabil o sa mai intreb si la alte service-uri non Kia sa vad ce pret imi iau oricum garantia e gata.
Sonic ce zgomot mai exact la ambreiaj ? Cand calci ambreiajul se aude un scartait?
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

leo2077us
Posts: 25
Joined: 06 Aug 2008, 11:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by leo2077us »

Cati Km ai? De filtru de benzina nu ti-au spus nimic?
Pro Cee'd....the BEST
B-23-LSO

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by sonic »

DjFun - nu cand calci ambreiajul cand e pe liber se aude un zornait
leo2077us - am schimbat filtrul de benzina la a 4 -a revizie din cate imi amintesc pe la 64000 km
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Revizie 6 ani

Post by Nesta3 »

Si unde au bagat 1 litru de lichid de frana????
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by _devilson_ »

Sambata (09.08) am facut revizia 6 la Mit Baneasa, la 53655 km. Total 497 lei: 3 l ulei la bidon Mobil 1 esp formula, filtru aer si filtru ulei originale, reglat faruri, manopera. In timpul reviziei baiatul de la service a demontat toate placutele si am vzt ca erau varza.
Am sunat la pieseauto365 si am luat un set fata-spate originale Mobis. Desi nu erau pe stoc, baiatul de la magazin s-a dus personal la depozit si mi le-a adus. Am primit si un discount. Super ok ..super baieti.
Placutele sunt putin diferite de cele originale cu care a venit masina echipata dar s.au potrivit perfect.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by sonic »

Nesta3 wrote:Si unde au bagat 1 litru de lichid de frana????
ei si tu acum, normal ca nu au bagat un litru ... cam 0,6 L au intrat restul a ramas la mine cum si la uleiul de motor nu intra 4 l ci cam 3,3
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by _devilson_ »

o chestie ciudata mi s-a intamplat sambata dupa skimbarea placutelor de frana: nu mai tinea frana deloc. apasam pedala pana la fund si de abia se oprea masina. s-au dat iar rotile jos si s-a facut aerisirea pe fiecarea roata si apoi a mers mai bine. aveti idee de ce? nu am umblat deloc la likidul de frana, in afara de faptul ca la revizie s-a mai completat un pic pana la maxim in bidonas.

astept sa fac macar 1000 km si sa se toceasca un pic placutele si apoi sper sa fie ca la inceput frana.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by djniki4 »

Imi puteti spune cat costa manopera la IMG sau MIT pentru schimbarea curelei de accesorii? Sa iau Continental sau Gates? Multumesc :D

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by sonic »

la mine pe factura e trecut la timp inlocuire curea + bujii 0.8 ore si manopera a fost de 92 de lei
nu stiu cat e pretul doar pentru inlocuirea curelei dar ce pot sa iti zic, e ca nu dureaza mai mult de 15 minute sa o inlocuiasca.
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Revizie 6 ani

Post by Nesta3 »

_devilson_ wrote:Sambata (09.08) am facut revizia 6 la Mit Baneasa, la 53655 km. Total 497 lei: 3 l ulei la bidon Mobil 1 esp formula, filtru aer si filtru ulei originale, reglat faruri, manopera. In timpul reviziei baiatul de la service a demontat toate placutele si am vzt ca erau varza.
Am sunat la pieseauto365 si am luat un set fata-spate originale Mobis. Desi nu erau pe stoc, baiatul de la magazin s-a dus personal la depozit si mi le-a adus. Am primit si un discount. Super ok ..super baieti.
Placutele sunt putin diferite de cele originale cu care a venit masina echipata dar s.au potrivit perfect.
In concluzie,spui ca dupa 6 ani,timp in care lichidul de frana nu s-a schimbat,cei din service nu au facut aceasta operatiune???Pai normal ca nu tine frana din moment ce toate pistoanele etrierilor au fost impinse pentru a putea facilita montarea noilor placute,lucru ce a dus la cresterea nivelului lichidului de frana in rezervor si automat formarea de aer pe instalatie.
Mergi si fa o aerisire completa si pune lichid de frana nou.Altfel,ai cam dat degeaba o caciula de bani pe frane.
Si mai verifica daca placutele calca in intregime pe discuri.E posibil ca uzura discului(buza aia) sa nu permita placutei sa calce cum trebuie pe disc,rezultand un sant in marginea placutei.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by BAU »

Schimbarea se face foarte usor , maxim 15 minute cum spune si "sonic" . Nu trebuie decit slabit surubul de la rola intinzatoare. Personal ti-as recomanda cureaua Continental, o gasesti intre 50 si 60 lei . Gates este cam cu 10 lei mai scumpa dar nu conteaza pretul.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by _devilson_ »

Am skimbat la revizia trecuta likidul de frana, deci teoretic nu as avea de ce sa-l skimb iar. Aerisirea am facut-o la "pedala" cum se spune: desfacut surubelul de la etrieri, pedale multe, iesit likid de frana si inkis surubel la loc. Ar trebui facuta altfel aerisirea?
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”