Revizie 20k la Diesel

Inclusiv campaniile de rechemări
inginerul
Posts: 19
Joined: 16 Dec 2007, 21:58
Auto:
Location: constanta
Contact:

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by inginerul »

Ieri am facut revizia la 20 k la Raver Service Constanta.
6 l ulei Mobil 1 5w-30 Esp formula 420 ron
filtru motorina 185 ron
filtru ulei 85 ron
manopera 130 ron
total 820 ron
filtru polen doar suflat.
concluzie 1: scump dom'le scump
concluzie 2: luxul si prostia costa
Baietii s-au miscat foarte bine si au raspuns tuturor solicitarilor.
Patronul e un baiat de nota 20.
KIA CEED 1.6 CRDI HP BEST NEAGRA, DAUNA TOTALA, CEED 1.4 CITY NOUA MACHINE SILVER TINUTA 3 SAPTAMANI SI SCHIMBATA CU CEED 1.6 CRDI BEST KOMPAS BLUE. DIESELUL E DIESEL ORICE S-AR ZICE.

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by mariusc »

Am facut revizia de un an la 13700Km cat am apucat sa fac, la Oz Maraton Craiova.

Total: 761.56, din care:
Manopera: 137.50
Filtru ulei: 58.37
Filtru aer: 67.38
Filtru polen: 97.54
Lavete: 2.80
Degripant: 5.42
Ulei Mobil 1 ESP Formula 5W30 4,8L: 270.96.

Concluzii:

Ar fi putut sa fie totul perfect, daca pustiul care mi-a luat in primire masina nu incerca sa ma convinga cum ca intreruperile in mers care imi reaparusera la 2000 de ture, sunt datorate "turbinei domne'".
No shit!!! Dupa ce i-am spus ca nu sunt la primul diesel a ramas sa se mai uite pe tester, dupa care a venit cu alta gaselnita: "se bloca clapeta de acceleratie, asa a spus tester-ul", motiv pentru care apare si degripantul in factura.

Noroc cu directorul de service, un tip foarte saritor, care a tinut sa faca o tura cu masina, ocazie cu care a si reprodus problema. Asa ca a doua zi am lasat masina pentru resoftare si pentru schimbarea cuplajului flexibil de la coloana de directie (problema cu zgomotul in volan la trecerea peste denivelari).
Odata ca astea am vopsit si bara fata, careia incepuse sa i se exfolieze lacul si vopseaua pe la un coltz. Toate astea au fost facute pe garantie, fara nici un fel de probleme.

Deci in concluzie ma declar multumit de cei de la Craiova.
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

Rosu Silviu
Posts: 122
Joined: 12 Mar 2008, 22:28
Auto:
Location: Constanta

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by Rosu Silviu »

La revizia de 40.000 km care din voi ati venit cu uleiul de acasa(un ulei bun mobil 1 5w30 esp formula) si sa platiti doar manopera si celelalte piese?
Kia Cee'd 1.6 DSL HP - Kompass Blue / CT-28-ROS

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by doio77 »

A bagat cineva la revizia la diesel ulei valvoline de la ei? E ok uleiul sau sa iau eu altceva?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

jax8214
Posts: 37
Joined: 02 Mar 2008, 20:33
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by jax8214 »

Salutare,

Luni am facut si eu revizia de 20k la IMG :

filtru aer
filtru ulei
filtru polen
ulei
Total : 647 RON iar cu discount de 15% -> platit 550 RON. Oamenii s-au comportat foarte ok.

Numai bine!
1.6 DSL HP

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by doio77 »

@jax8214


Ce ulei ti-au pus? Filtrul de polen ti l-ai cumparat tu, sau de la ei?
Last edited by Ogy on 27 May 2009, 15:49, edited 1 time in total.
Reason: Citeşte te rog regulamentul. Foloseşte butonul POST REPLAY în loc de QUOTE.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

jax8214
Posts: 37
Joined: 02 Mar 2008, 20:33
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by jax8214 »

Totul de la ei. Chiar am omis sa ma uit pe factura de numele uleiului. Revin cu update.
1.6 DSL HP

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

Am facut azi prima revizie la IMG.
Fara filtru de polen ma costat 535ron,ulei valvoline si restul de la ei.
Probleme rezolvate mai nici una importanta.
Oglinda mi-au facut-o;
Strans frana de mana ,eu nu am cerut-o.
Si cei mai important, adica troncanitul fata stanga nici nu mai comentez.Auzi vorba la mecanic:am gasit o piatra intre caseta de directie si nu mai stiu ce.Am si mers in teste cu ea si a facut acel zgomot.F suparat pe IMG si pe neprofesionalismul care exista acolo.
Cand am auzit am zis ca fac crize, dar cred ca o sa merg peste 2 sapt in CO si vb cu cineva mai bine.
Asa ca nu mai ridicati in slavi IMG deoarece mi se pare la fel ca orice service din romania.
Din partea mea nota 5 max.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by cHILLy »

Salutare tuturor colegilor de forum!
Asi dori sa stiu daca a mai fost cineva de curand (in ultimele doua sapt. max.) la revizia de un an, si ma intereseaza in mod deosebit costul primei revizii la Diesel la aceasta data. Multumesc!
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by quelloo »

Salutare tuturor!
Sa va spun si io despre prima mea revizie.
A fost facuta la IMG. ODO: 19850 km.
total de plata: 722.89 ron.
- 112.54 ron manopera 1.1 ore.
- 318.80 ron 5.7 l ulei SynPower 5W30 Valvoline
- 27.37 ron 1l antigel
- 80.92 ron filtru de aer
- 122.57 ron filtru de polen
- 17.85 ron curatitor frane 500ml
- 42.84 ron filtru Ulei new sportage diesel VGT

Au mai strans si frana de mana si au facut un test de compresie.
Ma declar multumit.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Cornelush88
Posts: 33
Joined: 25 May 2009, 12:38
Auto:
Contact:

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by Cornelush88 »

Salut! Am si eu ODO : 11000 km. Ma gandesc serios la cat sa fac revizia... Am vazut in acest topic mai multe pareri.. 12000, 15000, aproape 20000...Nu stiu ce sa fac.. M-am uitat in carte si am vazut ca ei recomnada la 20.000 km. Ideea e ca eu i-as crede dar nu prea pot sa cred ca un ulei de motor, oricat de bun ar fi el, tine 20.000 km.... Ce ma sfatuiti? As vrea sa stiu in special ce spun cei care au facut revizia aproape de 20.000km. Cu s-a comportat masina inainte, dupa... Specific ca am motorul 2.0 DSL...
Ah, si inca ceva... ce service din bucuresti imi recomandati?
Multumesc mult! O zi buna!
Si inca ceva.. as vrea sa vin cu piesele mele... filtre, ulei, etc... e posibil? sau comenteaza cineva ceva?
Kia pro_ceed Cassa White 2.0 DSL City

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by cmihai »

pai in primul rand de cand ai masina.....revizia se face la un an sau 20 000 de km.....care se atinge prima....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by Dannyboy »

Cornelush, in cartea aia zice ceva si de intervalele (nr. km. parcursi) la care se schimba uleiul? Ar fi bine sa te uiti. La Hyundai intervalele de revizii obligatorii sunt de 20k km. insa la cele recomandate (cele dintre reviziile obligatorii) se schimba uleiul obligatoriu, adica cu un schimb de ulei se merge 10.000km. In plus, pe stampila de revizie de pe pasaport se trece data urmatoarei revizii (daca ai facut nr. de km. vei face revizia mai repede).
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Cornelush88
Posts: 33
Joined: 25 May 2009, 12:38
Auto:
Contact:

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by Cornelush88 »

Masina o am din iulie, asa ca mai am pana fac 1 an... asta nu reprezinta o problema. La hyundai stiu cum se procedeaza si tocmai asta ma ingrijoreaza ca eu din cate stiu, motoarele sunt cam aceleasi, in proportie de 90%(sa zic..) in carte nu zice nimic de ulei ca ar fi vre-o revizie intermediara speciala pentru schimb ulei sau ceva de genu.... oricum, din cate am vazut pe forum, la revizie, astia baga ulei aral, care din cate am auzit eu nu este tocmai varful de clasa...
Si mai e o problema... avand in vedere ca motorul este nou, se creeaza acele mici particule de metal de pe instalatie care ajung tot in ulei. Asta e explicatia pt faptul ca la hyundai te cheama la primul schimb de ulei undeva in jur de 7000 km. Sau ma rog, explicatia asta am primit-o eu :) in fine.. Acuma nu stiu ce sa zic.. sunt tare curios cum va arata uleiul la schimb.. sper ca la IMG te lasa sa stai langa ei cand lucreaza. Are cineva informatii in legatura cu lucrul asta ? Mersi mult!
Kia pro_ceed Cassa White 2.0 DSL City

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Revizie 20k la Diesel

Post by iulian2007 »

mariusc wrote:Am facut revizia de un an la 13700Km cat am apucat sa fac, la Oz Maraton Craiova.

Lavete: 2.80
Degripant: 5.42

Dupa ce i-am spus ca nu sunt la primul diesel a ramas sa se mai uite pe tester, dupa care a venit cu alta gaselnita: "se bloca clapeta de acceleratie, asa a spus tester-ul", motiv pentru care apare si degripantul in factura.
pe tema asta am mai avut o data o discutie cu cineva........iar ca tema facturarea unor carpe de 2 bani.......
mie unul mi-ar fi si rusine , ca director/administrator/patron sau ce draq ar mai putea fi, de service, sa apara asa ceva in factura clientilor
unii zic ca programul de contabilitate asa prevede....insa am vazut ca alte service-uri nu factureaza asa ceva
chiar si cu un asa soft, as plati pe cineva sa mi-l modifice si sa nu mai apara acea mizerie de 2 bani in factura
si ca si o curiozitate personala: cei care ati stat langa masini pe timpul reviziei, chiar ati vazut mecanicii cu LAVETE in maini???? eu unul va spun ca am facut 2 revizii pana in acest moment si i-am vazut cu ceva maioruri/tricouri de pe cine stie unde in maini....in fine......

referitor la degripant.......pai daca s-a blocat clapeta, inseamna ca e un defect ce trebuie remediat pe garantie, nu???????? fiind pe garantie, de ce se imputa???????
nu sunt carcotas, a nu se intelege ca ma dau afara cei cca. 10 lei cat s-au taxat lavetele si degripantul (de fapt nu mie, ci celui citat), insa aici e vorba de principii

scuze daca am fost off topic, si stiu ca am fost, insa nu m-am putut abtine
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”