Garantie pierduta?

Inclusiv campaniile de rechemări
Glooe
Posts: 7
Joined: 07 Aug 2013, 19:27
Auto: -

Garantie pierduta?

Post by Glooe »

Salut,

In primul rand va felicit pentru masinile detinute :) pt ca in ultima vreme am devenit fan Kia :)

Sunt nou pe acest forum si as avea o mica intrebare legata de garantie...

Vreau sa cumpar un Pro Cee'd din 2008, 1.4 benzina, km teoretic (inca nu I-am verificat) ar fi 30200. masina arata destul de binisor zic eu.
Proprietarul actual a facut o revizie la 12k km la reprezentanta iar pe a doua ar fi facut-o pe la 22k km dar la un alt service... am ramas uimit ca a ales asa dar a zis ca I-ar fi bagat oamenii de la service un antifonat pe gat si alte chestii si de aici alegerea lui, sincer, nu prea l-as crede...adica totusi, masina in garantie si tu alegi asa... tricky, iti pui niste intrebari....

Pe cartea originala n-ar avea stampila de la service-ul 2, a primit o carte separate, pe care am vazut-o de altfel dar...intrebarea mea este:
Daca as merge la Kia si as zice ca as vrea sa fac eu a 2a revizie la ei, credeti ca s-ar mai accepta pe garantie?

Din cate stiu eu la benzina trebuia facuta revizia urmatoare pe la 27k km adica dupa 15k km, ar mai fi vreo sansa? sau deja sa ii zic adio la garantie si sa ma gandesc daca sa o cumpar...?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Garantie pierduta?

Post by BAU »

Daca ai seria de sasiu , poti verifica la un service autorizat ce s-a intimplat cu masina si daca baietii sint draguti ti-ar putea spune daca mai are garantie.
Daca ti s-a spus ca masina a fost antifonata in service, verifica daca nu cumva a fost accidentata.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Glooe
Posts: 7
Joined: 07 Aug 2013, 19:27
Auto: -

Re: Garantie pierduta?

Post by Glooe »

BAU wrote:Daca ai seria de sasiu , poti verifica la un service autorizat ce s-a intimplat cu masina si daca baietii sint draguti ti-ar putea spune daca mai are garantie.
Daca ti s-a spus ca masina a fost antifonata in service, verifica daca nu cumva a fost accidentata.
Pai ar urma zilele astea s-o verific la service Kia. ma gandeam ca poate v-ati mai confruntat cu problema asta. eu am luat tabla la batut asa usor sa vad cum suna si m-am uitat pe la lonjeroane etc dar nu's de meserie deci la service voi sti sigur...

Multumesc de raspuns

marcelm
Posts: 34
Joined: 27 May 2012, 16:04
Auto:
Location: bucuresti

Re: Garantie pierduta?

Post by marcelm »

Daca in 5 ani s-au facut doar doua revizii nu mai are garantie.
Kia Pro Ceed 1.6 DSL Power(128hp) Cassa White

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Garantie pierduta?

Post by lucianian »

Da, clar nu mai are garantie.

Glooe
Posts: 7
Joined: 07 Aug 2013, 19:27
Auto: -

Re: Garantie pierduta?

Post by Glooe »

lucianian wrote:Da, clar nu mai are garantie.
Multumesc pentru raspunsuri guys :) am vorbit la KIA si mi-au zis si ei ca acea garantie e dusa din cauza faptului ca au trecut prea multi ani...

Inca mai caut un astfel de model pentru ca mi s-a pus rau de tot pata sa iau un Pro Cee'd, mi se pare foarte tare masina si trebuie sa iau una :D

Daca stiti pe cineva care ar vinde o masina imi puteti da un pm si ne auzim la un telefon pentru mai multe detalii.

Cu stima si respect
George

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Garantie pierduta?

Post by bogdan.citescu »

Reviziile se fac la un an sau la numarul de km, in functie de ce intervine prima.

Chiar daca tu faci 100km intr-un an (sa zicem) tot trebuie sa faci revizia cand a trecut anul.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
LAST SHADOW
Posts: 3
Joined: 09 Jul 2015, 10:13
Auto: KIA Ceed 1.6 CVVT SW, 126 PS
Location: Timisoara

Re: Garantie pierduta?

Post by LAST SHADOW »

Salut.
Sunt noul posesor de KIA Ceed 1.6 CVVT SW, 126 PS /2008,este SH din Germania.Am adus-o pe platforma in tara acum 3 luni si am constatat ca nu mai are freon.Am fost intr-un service si s-a pus freon.Maine 10.07.2015 merg la reprezentanta KIA,ca inca ma incadrez cu garantia pe 7 ani(inca 2sap. sau 700km).Am vazut 2 puncte de rugina la portbagaj si vreau sa le rezolve daca inca este in garantie.Intrebarea este daca garantia mai este valabila ca am dus-o in alta parte pt. freon.Am un stiker lipit pe plastic sub capota ca s-a pus freon.Sa il dau jos ca sa nu trezesc suspiciuni?Masina are carte de service si a fost facut reviziile la zi in Germania.
Am mai constatat ca dupa ce am mers 100km la inceput, am verificat de curiozitate nivelul la ulei si era sub minim.Am pus 0.5L de ulei si l-am adus la MAX si dupa circa 1500km am mai verificat nivelul de ulei si am constatat cu stupoare ca iar este la min.,si am mai pus si cealalta 0.5L.Nu am pierderi.Nu lasa pete,nu se vede nimic.Este o problema la motor sau ce ar putea sa aibe?Problema care o am se poate inca rezolva prin garantie?Stiu ca aceasta(7ani) este pe motor,cutie si vopsea.
Rog raspuns urgent.Multumesc.
Cu stima,
Ovidiu S.
Cu stima,
Ovidiu S.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Garantie pierduta?

Post by quelloo »

eu stiu doar motor si cutie.
nu ar avea nimic faptul ca ai pus freon in alta parte.
pentru vopsea, stiu ca se aplica garantia in cazul in care e mancata de rugina din interior. (era pe undeva pe aici paragraful din garantie. sper sa nu gresesc)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
LAST SHADOW
Posts: 3
Joined: 09 Jul 2015, 10:13
Auto: KIA Ceed 1.6 CVVT SW, 126 PS
Location: Timisoara

Re: Garantie pierduta?

Post by LAST SHADOW »

quelloo wrote:eu stiu doar motor si cutie.
nu ar avea nimic faptul ca ai pus freon in alta parte.
pentru vopsea, stiu ca se aplica garantia in cazul in care e mancata de rugina din interior. (era pe undeva pe aici paragraful din garantie. sper sa nu gresesc)

Multumesc.Dar de ulei?
Cu stima,
Ovidiu S.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Garantie pierduta?

Post by quelloo »

de ulei nu prea stiu ce sa zic.
sunt colegi care au avut problema asta. la unii s-a rezolvat parca prin schimbarea marcii de ulei folosit, iar la altii a ramas cam la fel.

e un topic pe forum despre asta destul de detaliat.

viewtopic.php?f=4&t=23241&start=105
aici
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”