revizia nr.4,1,4 benzina

Inclusiv campaniile de rechemări
ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: revizia nr.4,1,4 benzina

Post by ulisica »

In legatura cu producatorul uleiului de motor ce trebuie inlocuit , in primii 2 ani am vazut ca pe factura este trecut Repsol Long Life 5w30.
Acum cautand pe forum ,marea majoritatea folosesc pentru schimbul de ulei Mobil si nu am vazut pe cineva sa faca referire la Repsol.
Producatorul (Kia) sugereaza sa folosim un anumit producator de ulei ( Repsol) sau este doar o chestie de marketing si asta au avut cand am fost eu cu masina in service ?
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: revizia nr.4,1,4 benzina

Post by Ogy »

Kia face referire doar la specificatiile uleiului. Fiecare isi alege marca de ulei preferata (inclusiv service-ul). Eu cand sun sa ma programez la revizie, le spun ce vreau sa imi bage in masina.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: revizia nr.4,1,4 benzina

Post by BAU »

De cind au aparut pe piata noile KIA europene ( Ceed-urile din 2006-2007) ,uzina recomanda doar tipul uleiului 5w30 (Ilsac GF4 API SM , pentru benzina), sau superioare, in functie de tipul motorului sau tara ( zona de exploatare).
Doar ca anumiti producatori ( sau comercianti) , din interese economice, se lipesc pe linga cite un service ( pe baza unor comisioane ) si-si fac reclama sau isi vind produsele . Unele pe baza unor recomandari , altele putin ( sau mai mult) fortat.
Fiecare isi alege uleiul in care are cea mai multa incredere.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: revizia nr.4,1,4 benzina

Post by ulisica »

BAU wrote:De cind au aparut pe piata noile KIA europene ( Ceed-urile din 2006-2007) ,uzina recomanda doar tipul uleiului 5w30 (Ilsac GF4 API SM , pentru benzina), sau superioare, in functie de tipul motorului sau tara ( zona de exploatare).
Doar ca anumiti producatori ( sau comercianti) , din interese economice, se lipesc pe linga cite un service ( pe baza unor comisioane ) si-si fac reclama sau isi vind produsele . Unele pe baza unor recomandari , altele putin ( sau mai mult) fortat.
Fiecare isi alege uleiul in care are cea mai multa incredere.
Am avut o banuiala ca nu e obligatoriu ulei Repsol, asa ca Mobil 1 o sa folosec.
Tu ce ulei ai folosit?
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: revizia nr.4,1,4 benzina

Post by BAU »

Am folosit mai multe tipuri .
Initial Mobil 1 Super Synth (Ilsac GF 4) ptr. motoare pe benzina .
Apoi Mobil ESP formula ( bun si pentru diesel ) cu continut scazut de fosfor si sulf (si bun ptr. catalizator si filtrul de particule ).Apoi un Motul 5w30 si de doua ori la rind Shell Helix Ultra Extra (nu Shell Helix Ultra care este mai slabut ).
Ma apropii de inca o revizie si mai am o rezerva tot de Shell Helix Ultra Extra , dar ma bate gindul sa pun un ulei din noua generatie : 5w30-API SN -ILSAC GF 5 , ptr benzina (Am vazut ca a aparut si un Castrol Magnatec de acest tip)
Dar un ulei la fel de bun este si Dexos 2 5w30 GM, recomandat de Opel si chiar Motul Specific 5w30 Dexos 2 recomandat si pentru VW si Opel.
Important este sa fie 5w30 si Full Syntetic.
In privinta recomandarii , fiecare dintre noi sintem subiectivi .
Parerea mea este ca parca , parca , motorul s-a simtit mai bine cu ESP formula , dar repet este o parere proprie mai ales ca este un ulei indicat si pentru Diesel ori eu am motor pe benzina .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: revizia nr.4,1,4 benzina

Post by panzer »

Eu am folosit cam de fiecare data ce avea IMG la butoi. Odata am folosit ESP Formula luat tot de la ei. Mi s-a parut mai bun dar nu cu mult.

Dupa discutiile cu uleiurile contrafacute si impactul asupra transmisiei am ramas tot la butoiul lor. La fel si cu filtrele de benzina: de la ei sa nu fie discutii.

Dar revin: schimba bujiile. Standard sau Iridium, dar schimba-le pt ca mergi pe GPL.

Cred ca ar fi timpul sa si faci revizia; ai vorbit suficient despre ea! :mrgreen:

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: revizia nr.4,1,4 benzina

Post by ulisica »

panzer wrote:Eu am folosit cam de fiecare data ce avea IMG la butoi. Odata am folosit ESP Formula luat tot de la ei. Mi s-a parut mai bun dar nu cu mult.

Dupa discutiile cu uleiurile contrafacute si impactul asupra transmisiei am ramas tot la butoiul lor. La fel si cu filtrele de benzina: de la ei sa nu fie discutii.

Dar revin: schimba bujiile. Standard sau Iridium, dar schimba-le pt ca mergi pe GPL.

Cred ca ar fi timpul sa si faci revizia; ai vorbit suficient despre ea! :mrgreen:
Ai dreptate =D>
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: revizia nr.4,1,4 benzina

Post by ulisica »

programat la IMG,
filtre + ulei achizitionate de la PieseAuto365.ro 268 lei + bujii NGK 112 lei
Manopera montaj IMG 129 lei,timp 35/40 minute in care au intrat si programarea cheii de rezerva .
Totul OK, si asa am trecut in anul 5 de cand conduc masina.
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”