Inscriptionare Kia pe capota

Inclusiv campaniile de rechemări
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Inscriptionare Kia pe capota

Post by eugenflorinmanea »

Dragilor am o mare rugaminte la voi- in special cei care au schimbat capota: la voi pe capota- pe partea interioara undeva la mijloc- scrie Kia?

Multumesc anticipat,
Eugen
SAAB 9-5

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by Nesta3 »

Am verificat acum.Scrie KIA la jumatatea capotei,pe nervura aia.
Go planet :D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by eugenflorinmanea »

Multumesc Nesta.
Poate gasesc si vreun coleg care si-a schimbat capota.
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by BAU »

Eu nu am schimbat capota dar de mai mult timp am cautat si eu sa vad unde scrie KIA si pentru ca nu am gasit nimic , m-am lasat pagubas .
Acum ca ne-ai dat indicatia clara , o sa ma mai uit sa ma conving .
Eu am schimbat o aripa fata , si am vazut ca pe cea noua sint alte simboluri , nu mai scrie KIA.
Inseamna ca s-a pus o aripa AM , dar personal nu m-a interesat. Sint identice , din toate punctele de vedere , vopsirea a fost impecabila, nu-ti dai seama ca a fost inlocuita.
Daca tu ai schimbat capota si nu scrie KIA inseamna ca este aceeasi situatie, s-a pus una AM .Daca este impecabila , crezi ca are importanta ?. Mai rau este sa nu se fi schimbat si sa fi fost reparata (conteaza mult pregatirea).
Iar in privinta ruginii , aceasta apare deobicei pe la aripile spate , praguri si zona inferioara a usilor . Chiar daca nu au fost schimbate.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by eugenflorinmanea »

Problema e ca la capota mea schimbata in iunie 2009 a aparut rugina pe partea interioara (deci nu de la pietre)
Am fost la MIT Baneasa si mi-au spus ca nu ma pot ajuta pe garantie, deoarece nu s-a folosit o piesa originala la inlocuire- si sa ma duc la IMG cei care au efectuat inlocuirea. Cum si au dat seama ca nu e originala- nu are scris Kia pe ea- de aia vreau sa stiu sigur daca asa trebuie sa scrie.
Garantia la Kia este de 12 ani pentru coroziune.
Voi adresa un mail IMG ului cu poze ale capotei si va tin la curent cu rezolvarea.
Ideea e ca pretul inlocuirii a fost cel pentru piesa originala- adica enorm, mai exact 1,554 RON + TVA doar capota (fara vopsit- montat) (am pastrat devizul)
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by BAU »

Daca s-a schimbat pe CASCO si nu ai platit tu , asta este , asa sint incarcati asiguratorii la plata si de aceea si ei sint nevoiti sa mareasca primele de asigurare ptr. a-si acoperi costurile .
Daca a fost reparata pe banii tai , trebuie sa faci scandal , chiar daca era aftermarket trebuiau s-o pregateasca mai bine .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by eugenflorinmanea »

Pai nu prea conteaza dc a platit CASCO sau eu...important e ca eu acum sunt cu rugina pe capota.
In seara asta fac poze la capota si maine dau mail la IMG- sa aflu parerea lor.

Poate intre timp se indura cineva care si-a schimbat capota sa imi spuna daca scrie Kia pe ea sau nu.
SI poate apuci sa te uiti si tu Bau
Multumesc
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by BAU »

Da , m-am uitat in seara aceasta si conform indicatiilor tale am gasit sigla pe nervura centrala ( si o cautasem de mai multe ori fara sa o vad pina acum ). Inseamna ca la mine este capota originala si desi am avut o mica deformare pe capota, a fost a fost reparata doar prin indreptare si chituire.
DAR: M-am mai uitat la aripa schimbata anul trecut si in locul unde ar fi trebuit sa fie sigla KIA este o emblema curioasa ( ceva ca o svastica) intr-un cerc , urmata de simbolurile 10-A6. Este clar ca este o aripa AM care asa cum ti-am spus arata foarte bine. Vom vedea dupa vre-o trei ani daca va rugini ca la tine.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by eugenflorinmanea »

Pe haion ar trebui sa fie vreo inscriptie?
Nu de alta dar tot atunci mi s-a schimbat si haionul- sper sa n am suprize si acolo
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by BAU »

Bineinteles ca ar trebui sa scrie si pe hayon .
Din nefericire la hayon este mai greu de verificat fiind acoperit de o multime de plastice.
Ca sa le desfaci trebuie tras cu forta de ele deoarece nu au suruburi la exterior.
Dar dupa ce ai spui tu , cred 90% ca si aici s-a facut aceeasi operatie.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by eugenflorinmanea »

Am fost la IMG= s-a decis inlocuirea capotei.
Acum astept sa vina piesa comandata.
SAAB 9-5

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by clrandrei »

Si eu am KIA scris pe capota in interior
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by eugenflorinmanea »

Gata s-a rezolvat: am capota noua cu sigla Kia. Multumesc domnului Goanta- totusi ceea ce s-a intamplat e cam inadmisibil- bine ca au fost de inteles si s-a schimbat capota la simpla sesizare-fara alte masuri sau amenintari.
SAAB 9-5

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by bogdan.citescu »

Are cineva habar daca in sub bara spate de plastic la Ceed FL exista un amortizor dintr-un material foarte asemanator cu polistirenul expandat? Sau doar la Ceed-ul anterior exista.
Intreb asta deoarece am vopsit bara o data la IMG, iar de curand am avut un mic incident si se pare ca sub bara nu mai exista acel element. La unele magazine de piese vad ca se vinde, dar nu specifica ca ar fi si pentru ceed FL.
Daca ar trebui sa fie si cei de la IMG mi l-au sustras la vopsirea barei, ce as putea face acum, in afara de al cumpara eu pe banii mei.
Am deschis un dosar la casco, dar ei nu au specificat nimic de acest absorbant de impact. E o solutie sa le zic ca s-a rupt si pierdut pe drum?
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inscriptionare Kia pe capota

Post by eugenflorinmanea »

Eu zic sa le faci o sesizare in scris si sa ii intrebi pe ei in scris acest lucru- dc la fl exista acel amortizor; si dc exista, ce s a intamplat cu el.
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”