revizie 1.6 crdi

Inclusiv campaniile de rechemări
ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

revizie 1.6 crdi

Post by ICEMAN »

Prima revizie la aprox 12k si efectuata la MIT,deci pe scurt :

COSTURI

1.Filtru aer 66 ron
2. Filtru polen 109
3.Filtru ulei 43
4.Ulei Mobil 1 esp 5w30 226ron 5L
5. Manopera 190 ron
6. Tester+setat interval service (la cererea mea) 50ron

Masina pana acum nu are probleme si sper ca nici pe viitor,la service oameni ok am stat langa masina pe tot parcursul reviziei,singura bila neagra ar fi cea referitoare la ulei unde vine cu el varsat si dupa spusele lor este Mobil dar nu am vazut din ce a fost varsat (cica le vine la bidoane de 200l) uleiu arata nou parea ok dar nu poti sa sti ce ulei este si asta ptr o reprezentanta chiar este ceva foarte urat.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: revizie 1.6 crdi

Post by Ogy »

singura bila neagra ar fi cea referitoare la ulei unde vine cu el varsat si dupa spusele lor este Mobil dar nu am vazut din ce a fost varsat (cica le vine la bidoane de 200l) uleiu arata nou parea ok dar nu poti sa sti ce ulei este si asta ptr o reprezentanta chiar este ceva foarte urat.
Te-au obligat sa bagi acel ulei?
Eu sun mereu inainte sa ma programez si intreb ce ulei imi ofera. EU aleg!

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: revizie 1.6 crdi

Post by BAU »

Eu nu sun , ma duc cu uleiul si le spun ca pe acela il vreau .

Acum ce o fi, nu stiu , dar macar incerc cit de cit sa fiu eu convins ca am facut ceea ce ar trebui .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Eu la Img am mers mereu cu uleiul meu motul. Nu regret alegerea. Este revizia nr 4 cu motul. Si chiar se simte diferenta fata de ce castrol/mobil ce au avut ei la reprezentanta pana acum
. Totusi 200 de l ulei se consuma in max o sapt la o reprezentanta. Deci nu vad de ce sa fie bila neagra. Parerea mea. Acum, fiecare alege ce ulei doreste pentru motorul lui

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re:

Post by ICEMAN »

colin wrote:Eu la Img am mers mereu cu uleiul meu motul. Nu regret alegerea. Este revizia nr 4 cu motul. Si chiar se simte diferenta fata de ce castrol/mobil ce au avut ei la reprezentanta pana acum
. Totusi 200 de l ulei se consuma in max o sapt la o reprezentanta. Deci nu vad de ce sa fie bila neagra. Parerea mea. Acum, fiecare alege ce ulei doreste pentru motorul lui
mai exact ce motor ai si tip de Motul pui? legat de bila neagra ma refer la faptul ca iti vine cu el varsat la un bidon de 5.3 l adica nu stii daca este Mobil sau nu ?

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: revizie 1.6 crdi

Post by ICEMAN »

Ogy wrote:
singura bila neagra ar fi cea referitoare la ulei unde vine cu el varsat si dupa spusele lor este Mobil dar nu am vazut din ce a fost varsat (cica le vine la bidoane de 200l) uleiu arata nou parea ok dar nu poti sa sti ce ulei este si asta ptr o reprezentanta chiar este ceva foarte urat.
Te-au obligat sa bagi acel ulei?
Eu sun mereu inainte sa ma programez si intreb ce ulei imi ofera. EU aleg!
nu ma obligat dar cand am sunat si am intrebat ce ulei folosesc au spus ca nu au decat Mobil 1 esp formula...nu spun ca nu este bun din contra masina este chiar mai silentioasa la rece fata de cel de fabrica adica Shell....dar si eu stiam ca poti alege din 2 3 tipuri de ulei.

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Iceman. Am 1.6 crdi pe facelift. Am si soft pe el. Pun mereu x clean + 5w30. 5 l ca sa fiu mai exact

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re:

Post by ICEMAN »

colin wrote:Iceman. Am 1.6 crdi pe facelift. Am si soft pe el. Pun mereu x clean + 5w30. 5 l ca sa fiu mai exact
da si eu ma gandesc ca data viitoare sa trec pe Motul dar nici nu vreau sa faca figuri cei de la kia,adica daca apare o problema ceva sa strambe din nas ca am folosit uleiul adus de mine si asta ar fi motivul...probabil ca abia asteapta sa poata sa se lege de ceva sa nu repare pe garantie nimic.oricum sa sti ca pana acum sunt multumit de Mobil 1 esp formula,cel putin la rece este foarte ok...nu stiu cum este in comparatie cu Motul dar...

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”