Revizia 8, motor 1.4 benzina

Inclusiv campaniile de rechemări
catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Revizia 8, motor 1.4 benzina

Post by catalinos »

Salutare,

Vreau sa fac revizia masinii si nu stiu exact ce ar trebui sa cumpar. Tinand cont ca masina a iesit din garantie, am renuntat la a face reviziile la reprezentanta.

Masina nu am luat-o noua insa am datele cu ce s-a schimbat la ea etc. Asadar:

Revizia 1 14900 Km
???

Reparatie 21000 km
Inlocuit bieleta ant dreapta


Revizia 2 28779 Km
- filtru ulei
- filtru aer
- lichid frana


Revizia 3 40199 Km
- filtru ulei + ulei
- filtru aer
- filtru polen
- bujii
- inlocuit bielete antiruliu fata stanga / dreapta

Revizia 4 43276 Km
- filtru ulei + ulei
- filtru aer
- filtru polen
- inlocuit motoras stropitori


Revizia 5 49557 Km
- filtru ulei + ulei
- filtru polen
- filtru aer
- lichid frana
- inlocuit bride rezervor


Revizia 6 52354 Km
- filtru ulei + ulei Mobil 1 ESP5W30
- filtru polen
- filtru aer

Revizia 7 56625 Km
- filtru ulei + ulei Mobil 1 ESP5W30
- filtru polen
- filtru aer

In afara de acestea stiu ca s-au schimbat placutele de frana pe la 45000, masina avand acum 65000.

Asadar, ce ar trebui sa schimb ca aceasta revizie in afara de filtrul ulei + ulei, filtrul de polen si filtrul de aer?

Si o intrebare: pe la 120 / ora simt ca bate cumva roata dreapta fata, stie cineva de la ce poate proveni problema?
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizia 8, motor 1.4 benzina

Post by BAU »

Primul lucru la care trebuie sa te gandesti este roata dezechilibrata :vre-un plumb sarit , uzura neuniforma , vre-o galma pe partea interioara, janta lovita si indoita .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizia 8, motor 1.4 benzina

Post by Ogy »

Vezi sa nu fie o bieleta.
Mai adauga antigel, lichid de frana, filtre pompa benzina, verifica si cureaua accesorii.

ding
Posts: 74
Joined: 08 Sep 2011, 18:06
Auto:

Re: Revizia 8, motor 1.4 benzina

Post by ding »

@catalinos: in cartea tehnica a masinii scrie clar la la 60k km / 120k km respectiv 48 luni / 96 luni se inlocuieste filtrul de benzina iar la 45 k / 90 k km se schimba filtrul de aer al rezervorului de benzina !

Despre asta nu ti-a spus nimeni la service? Ai sa vezi ca daca le spui, iti vor raspunde ca nu exista !!

Eu am avut probleme cu check engine din cauza asta pe la 90 k km eroare P0171 ! Am fost la o mie de service-uri (inclusiv KIA din Buc, cu cei mai mari meseriasi!!) si n-au stiut ce sa ii faca, tot felul de sugestii tampite, pe banii mei , evident...a trebuit sa imi cumpar un tester - il citesc cu Torque- si am gasit cauza. Dupa schimbarea filtrului de benzina masina si aer rez. si-a revenit complet, si mi-a adus aminte cum era cand am cumparat-o.

Sa nu mai zic ca a trebuit sa ma rog de cei de la reprezentanta sa il inlocuiasca pt ca nu stiau cum (si ziceau ca nu e nevoie !!).

Faceti un calcul simplu: la 60000 km cu un consum mediu de 7 l/100 rezulta 4200 l benzina consumati ! CAm tot atata aer a intrat din mediul exterior in rezervor, ok? Voi credeti ca benzina sau aerul asta este fara nici un fel de impuritati ??! HA ! greseala mareee...si ghici ce credeti ca fac filtrele ? Se infunda !! :twisted:

Bleah....imi e greata de atata incompetenta, borfasi, spagari, lingai, etc... niste nenorociti!

In concluzie mai puneti mana si mai si cititi, macar cartea de exploatare a masinii pe care o aveti!

Bafta !

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”