Revizie 40k Diesel

Inclusiv campaniile de rechemări
mihai_u
Posts: 41
Joined: 19 Mar 2008, 05:19
Auto:
Contact:

Revizie 40k Diesel

Post by mihai_u »

Buna ziua

Acum vreo 2 zile am facut revizia de 40k. La MIT Motors in Baneasa

M-a costat 815 lei

S-a schimbat :
Filtru Aer
Filtru Polen
Filtru Ulei
Ulei (foarte scump) - Castrol EDGE 5w30 (il dau cu 50 de lei litru - fara TVA)
- Puteti sa veniti cu ulei-ul de acasa, insa mai intai intrebati ce ulei sa aduceti. La Al Padrino m=am interesat si nu aveau ulei d-asta decat la 1L, care era 57 lei cu TVA.
Si Manopera

Mi-au schimbat o bieleta pe stanga. Si asta avand in vedere ca le-am zis ca am o bataie pe dreapta. Cica se propaga sunetul. Bineinteles ca tot bate, m-am intors, (eu am bara si putin din aripa lovita, zgomotul pe care il aveam era dinainte), cica nu poate sa faca nimik pana nu=mi fac masina. Le-am zis ca sunetul era dinainte sa fie lovita masina si sa vina cineva cu mine sa-i arat cum bate... nici nu au stat pe ganduri...:( Ce sa le faci, tre sa se prefaca ca muncesc...:(
Aveam pe fata azot, si era putin lasata... bineinteles ca au bagat aer, fara sa ma intrebe... acum tre sa scot iar tot aerulsi sa bag azot

Ma rog... una peste alta, e foarte scump, si le fac in graba, cat mai multe, sa iasa cat mai multi bani...

V-am lasat ca am multa treaba... insa am zis ca poate va ajuta cu ceva mesajul meu... :P
Kia Cee'd 1,6 HP 115 -> 143 (realy HP), full+xenoane

crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Revizie 40k Diesel

Post by crisanmario »

Salut,sunt curios de niste chestii,daca poti sa ma ajuti:
Cum se comporta masina de cand i-ai facut resoftarea la 143 CP,respectiv ambreiajul dc e ok,daca scoate fum la mers normal,daca cumva ti-a consumat mai mult ulei etc?
De cati km ai resoftarea facuta?
Am acelasi motor si ma mananca si pe mine sa-i fac,dar inca nu am nici macar 10.000 km,asa ca ma documentez intre timp.
Multumesc.
1.6 HP DSL,115CP,Pewter Beige,interior Rainbow Blush,Base+optionale:scaune incalzite,jante aliaj 16'',proiectoare ceata,chei briceag,volan in piele,etc.
Album FOTO : http://picasaweb.google.com/crisanmario ... D16HP115CP#

p3tr351
Posts: 52
Joined: 23 Aug 2008, 14:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 40k Diesel

Post by p3tr351 »

si eu as fi foarte interesat de raspunsul la intrebarea lui crisanmario.
Scuze de offtopic.
1.6 crdi hp
pro_cee'd kompass blue classic
nr 19 in coloana

Rosu Silviu
Posts: 122
Joined: 12 Mar 2008, 22:28
Auto:
Location: Constanta

Re: Revizie 40k Diesel

Post by Rosu Silviu »

Si eu ma apropii de revizia la 30.000 km la dieselul meu. Ce se mai schimba in plus in afara de filtre(ulei,polen,aer) si ulei? Banuiesc ca si lichidul de frana se schimba! Voi ce ziceti sa mai schimb sau sa verific?
Kia Cee'd 1.6 DSL HP - Kompass Blue / CT-28-ROS

crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Revizie 40k Diesel

Post by crisanmario »

Din cate stiu eu,a doua revizie e la 40.ooo,nu 30.Dar daca tu vrei la 30,e si mai bine.
Cred ca se verifica si se schimba(in mod normal) placutele de frana.
Cat despre lichidul de frana nu stiu ce sa zic,dar cred ca doar se verifica.
In cartea tehnica scrie tot ce se schimba/verifica la fiecare revizie.
1.6 HP DSL,115CP,Pewter Beige,interior Rainbow Blush,Base+optionale:scaune incalzite,jante aliaj 16'',proiectoare ceata,chei briceag,volan in piele,etc.
Album FOTO : http://picasaweb.google.com/crisanmario ... D16HP115CP#

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: Revizie 40k Diesel

Post by mitzux »

crisanmario wrote: Cred ca se verifica si se schimba(in mod normal) placutele de frana.
Cat despre lichidul de frana nu stiu ce sa zic,dar cred ca doar se verifica.
Eu stiu ca placutele de frana se schimba in functie de uzura, nu in fucntie de nr de km. Eu am peste 52000 de km si le am pe cele originale :P , iar lichidul se schimba fie la intervalul din carte fie la schimbarea placutelor(cand se face aerisirea. etc).
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 40k Diesel

Post by SeKAh »

Corect. Placutele se schimba functie de uzura.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”