ingaraj.ro

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
andrei976
Posts: 147
Joined: 29 Apr 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

ingaraj.ro

Post by andrei976 »

Salut ,
Aveti idee daca piesele care le vand cei de la ingaraj.ro sunt originale KIA ? pentru ca vreau sa fac revizia de 15.000 km la IMG si mi-au spus ca daca nu sunt originale nu mi le pun pe masina , pentru ca o sa pierd garantia ...
Sa ma apuc sa cumpar eu filtrele ... le-am gasit pe site acolo cu 100 ron toate cele 3 filtre (ulei , aer , habitaclu) si ma gandeam ca sa mai iau si un ulei .. si scapam mai ieftin ca sunt la pamanat cu banii ...
sau sa nu ma complic si sa le fac pe toate la ei cu piesele lor ....
ce ulei v-ati cumparat ? 5W30 sintetic ? de la ce firma ?


Mersi
KIA Cee'd 1.4 BEST Machine Silver
Album Foto : http://picasaweb.google.com/andreibalas ... neSilver02
Jurnal de bord : viewtopic.php?t=2129

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ingaraj.ro

Post by costelo »

Ma intereseaza si pe mine subiectul. Se apropie termenul.....
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: ingaraj.ro

Post by singlecrys »

daca poate cineva sa ne spuna daca cei din service primesc piesele ar fi minunat!sunt ieftine toate!
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ingaraj.ro

Post by SeKAh »

Asa sunt astia in service. Se agata ca scaiul si invoca MAREA garantie si baga vrajeala ca nu sunt originale.
Si ce daca nu sunt? Filtrele sunt consumabile, adica NU beneficiaza de garantie.

La fel si uleiul. Poti sa cumperi orice ulei complet sintetic care se incadreaza cu normele prevazute pentru Ceed, ca n-are nici pe dracu'. 5W30 Valvoline Syn Power e excelent. :wink:
Iar despre filtrele de aer si de habitaclu numai de bine; sunt niste cartoane infecte dar scumpe.

Asta e; le merge mintea la jecmanit clientii si ne transmit textul standard ca pierdem garantia daca schimbam noi consumabilele. Pai altfel cum sa incaseze ei cate 6-700RON in 20 minute per masina?

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: ingaraj.ro

Post by bumblebee »

Sincer e jenant ca in service-ul autorizat sa iti bage in perioada garantiei ulei OMV.
Kia Cee'd 1.4 best

Spakko
Posts: 44
Joined: 09 Aug 2008, 00:04
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ingaraj.ro

Post by Spakko »

Eu oricum am reviziile la 20.000 km si cautam de mult filtre de polen mai ieftine. Degeaba il suflu pe cel original ca dupa 2.000 km se infunda iar. O sa iau filtru de la ei si il schimb singur la fiecare 5.000 de kilometri. Multumesc andrei976 :)
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP 6MT, Black pearl, full + ceva optionale + subwoofer under seat + senzori parcare

MY CAR ... http://picasaweb.google.com/s.cosmin1978 ...is the best !!!


Image

bogdan_o
Posts: 41
Joined: 12 Jan 2009, 17:27
Auto:

Re: ingaraj.ro

Post by bogdan_o »

Kia nu face filtre, nici ulei, nici placute de frana etc

Poti sa iti cumperi filtrele de aer/polen/ulei de unde vrei. Cei din service nu au ce sa spuna.

In privinta uleiului eu sunt de parare ce e bine sa pastrati aceeasi marca si tip de ulei cu care a venit masina. Astea fiind spune nu mi se pare normal ca daca ma duc la revizie la un service aia sa-mi puna OMV, daca apoi ma duc la altul sa-mi puna Mobil etc, chiar daca service-urile sunt autorizate Kia.

Eu ma gandeam ca daca mergi in service iti pun aia acelasi ulei ca cel din fabrica, dar vad ca nu prea se respecta treaba asta.

Daca cei din service pun ce ulei le trece prin cap cel mai bine e ca la primul schimb sa iti alegi un ulei si sal pastrezi apoi toata viata masinii. Atat timp cat uleiul respectiv indeplineste criteriile producatorului nu au ce sa comenteze.

Spakko
Posts: 44
Joined: 09 Aug 2008, 00:04
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ingaraj.ro

Post by Spakko »

andrei976, daca nu te superi, spune-mi si mie unde ai gasit tu filtrele pentru ceed la ei pe site, ca mi-am facut si cont si tot nu le gasesc. Cand selectez la filtre modelul meu de Kia im zice ca nu au piese pentru el.

Multumesc.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP 6MT, Black pearl, full + ceva optionale + subwoofer under seat + senzori parcare

MY CAR ... http://picasaweb.google.com/s.cosmin1978 ...is the best !!!


Image

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: ingaraj.ro

Post by singlecrys »

@Spakko : asa e la 2.0 crdi SW nu au filtre*vezi linkul:
aici
...insa la 1.4 benzina se pare ca au si sunt si foarte ieftine :
aici

Numai bine!
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

Spakko
Posts: 44
Joined: 09 Aug 2008, 00:04
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ingaraj.ro

Post by Spakko »

Aha.... Si uite asa s-au naruit sperantele mele :( Cand ziceam si eu ca am gasit filtru de polen mai ieftin iar o iau de la capat. Aspiratorul sa traiasca... si copacul de care il bat cand il scutur.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP 6MT, Black pearl, full + ceva optionale + subwoofer under seat + senzori parcare

MY CAR ... http://picasaweb.google.com/s.cosmin1978 ...is the best !!!


Image

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: ingaraj.ro

Post by catalin »

e beton frate ce preturi au la filtre.eu am platit la auto forte pe un filtru de polen 150 ron.asta da japca.ce zice-ti?
Golf 7 1.5 Tsi

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: ingaraj.ro

Post by fuji »

@Spakko

Pai dc s-au naruit? Crezi ca filtrul de polen al tau e diferit de cel de la 1.4 benzina? E acelasi.
1.4 GSL Best Black Pearl

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: ingaraj.ro

Post by fuji »

@catalin
Are si garantia asta de 7 ani pretul ei :)))
1.4 GSL Best Black Pearl

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ingaraj.ro

Post by Philbox »

Fratilor, parere personala puteti pune filtre de unde vreti....eu sunt la al III-a filtru de polen si astept unul acum cu carbon activ. No problem la service. Cat despre filtrul de ulei sau cel de aer nu vad care ar fi problema pana la urma, sunt totusi niste filtre de hartie!; unde ii inteleg si inclin sa le dau dreptate celor din service - la ulei, la cate am auzit, dar mai ales vazut in romanica noastra, nimic nu ma mai mira, asa ca sfatul meu puneti ulei garantat de ei.....cu asta chiar nu te joci!
In rest pe mine m-a costat prima revizie anuala la 8300 km - 424 ron(IMG), acum nici o luna, pret care a inclus pe langa manopera, filtrele de ulei, aer, uleiul lor, inspectia caroseriei(contra ruginei) si f important FARA filtrul de polen pe care le-am comunicat ca tocmai il inlocuisem eu cu unul, ghiciti de unde?- ingaraj.ro!.
Decizia va apartine, dar cred ca cel mai bine este ca atunci cand sunati pt programare la revizie sa-i intrebati si daca puteti veni cu marfa voastra si vedeti ce va raspund. Din cate am citit pana acum sunt destui cei care sau dus cu marfa lor (la IMG) si nu au fost probleme.
Sa auzim numai de bine!
PS- nu stiam sa difere filtrele de polen pe tipuri de motorizari, cele de aer DA, adicatelea filtrul de polen de pe KIA cee'd(HB,SW,pro) este acelasi indiferent de motorul avut sub capota!
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

User avatar
andrei976
Posts: 147
Joined: 29 Apr 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ingaraj.ro

Post by andrei976 »

mersi mult
eu am hotarat asa ... sa imi iau filtrele de pe ingaraj.ro si uleiul de la ei (IMG) ca daca na ai probleme cu motoru sa iti acopere garantia ... adica ce ma am pus ce ulei ati vreut voi si tot nu e ok ?
eu gandindu-ma la viata masinii mele ca mai am de platit inca 7 ani de acum in colo imi vine sa iau un ulei bun ... ceva ... mai bun pt masina ca na o masina am si eu si daca nici de asta nu am grija .... o sa mai sun luni pe la IMG - vineri un nene de la ei mi-a spus ca ma costa revizia cu uleiul si filtrele lor cam 600RON , gandindu-ma sa cumpar eu filtrele ma gandeam sa scap pe la 4-5 mil cel mult ... ca e viata grea si in aprilie trebuie sa fac si casco si rca ....


multumesc pentru interesul acordat!
KIA Cee'd 1.4 BEST Machine Silver
Album Foto : http://picasaweb.google.com/andreibalas ... neSilver02
Jurnal de bord : viewtopic.php?t=2129

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”