Coolant

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Coolant

Post by favug »

salut,
dupa ~o saptamana de la prima revizie m-am uitat in compartimentul motorului sa verific nivelul uleiului-ok, lichid de frina-ok, coolant-sub L....
in carte zice de agent de racire pe baza de etilenglicol si este un tabel cu diverse procentaje in functie de temperatura>cred ca am sa optez pentru amestec 50% antigel / 50% apa pentru completare.

Este vreo marca preferata de ceed pentru antigel?
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Coolant

Post by scubli »

@favug: Am fost si eu in aceasta situatie si am cumparat de la KIA o sticla de 1l de Total Glacelf Classic. Nu stiu daca trebuie o firma anume, ci doar un antigel care sa indeplineasca cerintele producatorului.

hambros2001
Posts: 123
Joined: 02 Nov 2007, 08:57
Auto:
Location: Galati

Re: Coolant

Post by hambros2001 »

Cat de mult este sub L nivelul? Asa am patit si eu cand am luat masina, si era cam 1-2 degete sub L nivelul, iar pentru completare am pus apa demineralizata.
KIA CEE'D SW, 1,4 Best Abbys Blue

User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Re: Coolant

Post by favug »

Era la jumatate intre L si baza recipientului.
Tocmai am venit de la "cumparaturi" - nu am gasit Total Glacelf Classic...dar am luat altul de concentratie 50-50 si am completat pina la F.

Gindul meu era sa nu am probleme la instalatie, sa scape lichid pe undeva.
Oricum ramane sub observatie - in carte spune ca in situatia in care trebuie completat cu lichid in mod repetat trebuie mers la service pentru verificarea instalatiei.
Revin cu mai multe info in citeva zile.
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

User avatar
balbo_x
Posts: 625
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: Coolant

Post by balbo_x »

salut,
o problema asemanatoare am si eu cu antigelul si intrebarea ar fi ce fel de antigel ar trebui sa pun, ce e recomandat?
si de asemenea, am vazut ca recipientul are la baza de sus un furt care la mine nu intra nicaieri...asa ar trebui sa fie? scuzati-mi intrebarea, dar nu ma prea pricep :oops: .
multam.
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Re: Coolant

Post by favug »

balbo_x wrote:...ce fel de antigel ar trebui sa pun, ce e recomandat?...
in carte spune dspr antigel pe baza de etilenglicol, in legatura cu recomandari-vezi posturile de mai sus.
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

florandrei
Posts: 75
Joined: 17 Jan 2009, 14:10
Auto:

Re: Coolant

Post by florandrei »

Si eu am avut o problema asemanatoare. Am mers la dealer si mi-a completat nivelul de agent de racire.
Apoi mi-am cumparat eu de la Carrefour exact modelul folosit de cei de la dealer (e un bidon pe care scrie Glacef, iar ag. de racire are culoarea rosie, nu albastra ca cel din recipientul masinii).

_________________________________
Kia Cee'd 1.4 Best Hike Green
Kia Ceed 1.4 T-GDi 7DCT GTLine Ploiesti

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Coolant

Post by dox »

Nu are nimic daca amestecam pe cel albastru cu cel rosu?
ODO: 100000km din 06.2008

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Coolant

Post by Joco »

Atentie cu aceste "culori".
In KIA nu am vazut decat antigel de culoare albastra. Poate in modele de dupa 2008
au pus de alt tip.
Antigelul roz este un antigel fara silicati si nu se amsteca cu altele.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Re: Coolant

Post by favug »

Nu stiu cum e cu silicatii.
Eu nu am gasit nici albastru, nici roz, ci verde > contine monoetilenglicol+apa demineralizata+ agenti anti-coroziune.

E foarte probabil ca sub marca Glacef sa fie agent de racire pe baza de etilenglicol (presupun ca cel albastru) si altele indicate de alte culori.
Tin minte ca se atragea atentia in cartea tehnica asupra celor pe baza de alcooli. Acestia sunt contraindicati.
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

User avatar
balbo_x
Posts: 625
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: Coolant

Post by balbo_x »

totusi, stie cineva unde ar trebui sa intre furtunul de sus al recipientului de antigel? sau ar trebui sa stea in aer?
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Re: Coolant

Post by favug »

balbo_x wrote:totusi, stie cineva unde ar trebui sa intre furtunul de sus al recipientului de antigel? sau ar trebui sa stea in aer?
Recipientul are o iesire sus spre far, acolo este intr-adevar un furtun, cred ca ptr recirculare.
Pare destul de bine prins, nu inteleg cum s-a putut desface la tine.
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

User avatar
balbo_x
Posts: 625
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: Coolant

Post by balbo_x »

favug wrote:
balbo_x wrote:totusi, stie cineva unde ar trebui sa intre furtunul de sus al recipientului de antigel? sau ar trebui sa stea in aer?
Recipientul are o iesire sus spre far, acolo este intr-adevar un furtun, cred ca ptr recirculare.
Pare destul de bine prins, nu inteleg cum s-a putut desface la tine.
habar nu am. i-am rugat pe cei de la service sa se uite la antigel, dar vad ca i-a durut la basca. acum o sa trebuiasca sa ma uit eu pe unde ar trebui sa stea furtunul ala. multam de raspuns.
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

florandrei
Posts: 75
Joined: 17 Jan 2009, 14:10
Auto:

Re: Coolant

Post by florandrei »

Pai personajul de la dealer, care e mecanic auto, mi-a pus acest antigel de culoare roz marca Glacef. L-am intrebat daca e in regula si mi-a zis ca da.
Se presupune ca omul stie meserie.

____________________________
Cee'd 1,4 Best Hike Green Ploiesti
Kia Ceed 1.4 T-GDi 7DCT GTLine Ploiesti

User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Re: Coolant

Post by favug »

@florandrei daca l-a pus meseriasul, atunci treaba e safe
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dupa aproape o saptamana am reverificat, nivelul antigelului nu a scazut=>instalatia e ok

in caz ca faceti singuri completarea cu antigel, tineti cont de mentiunea din carte - a nu se pune agent de racire peste Full - deoarece agentul de racire se dilata ~5cm in recipient -> eu chiar ma gindesc sa mai scot putin din el fiindca nu stiu cu cat se mai dilata la un drum lung

maine fac ~350km si voi avea ocazia sa vad precis cum sta treaba

poza de mai jos este facuta pe motor rece (scuze ptr noroi, in Iasi avem primar puternic, noroiul ajunge in compartimentul motor cu toate ca am montat si scut):
http://www.fileden.com/getfile.php?file ... oolant.jpg
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”