Planetara

Inclusiv campaniile de rechemări
Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Planetara

Post by Teddy »

@pstefan:
Merci fain :!:

@bogdan_c22b:
Planetarele(stanga/dreapta) nu sunt egale ca marime.

Drum bun tuturor :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

pstefan
Baller
Posts: 149
Joined: 28 Jan 2008, 19:17
Auto:
Location: Iasi

Re: Planetara

Post by pstefan »

Teddy wrote:@pstefan:
Merci fain :!:

@bogdan_c22b:
Planetarele(stanga/dreapta) nu sunt egale ca marime.

Drum bun tuturor :smt023
Scuze de dezinformare. Am vrut sa zic ca au schimbat-o pe aia mica, aia de pe stanga. Am gandit una, am scris alta :D
Kia Ceed 1.4 Best Piston Grey - 22k+ km
"Everybody's at war with different things...I'm at war with my own heart sometimes" - Tupac

User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Re: Planetara

Post by favug »

pstefan wrote:@Joco
Burduful s-a desprins din colier (nu inteleg cum). Si probabil a patruns mizerie care a afectat planetara. Am fost sa imi remonteze burduful, au curatat, degresat, dar degeaba. Zgomotul persista. Am revenit dupa o saptamana la Vaslui si mi-au inlocuit-o. Planetara si manopera au facut obiectul garantiei.
Salut,
la schimbarea pneurilor am obiceiul sa verific si burdufurile, in cazul meu la trecerea de la iarna la vara am observat ca burduful de linga CV al planetarei scurte, la colierul mic (dinspre roata), este murdar de vaselina/ulei.
Nu troncane si nu curge din zona inelului (nu stiu daca nu curge fiindca nu mai are ce - CV este stropita dupa cum apare in poze).
Am trimis poze celor de la Rodav care au spus ca trebuie sa vin cit mai repede in service: http://cid-d371f0505edd0282.photos.live ... a%20scurta
Se pare ca burduful nu face obiectul garantiei.
In brosura garantiei la pagina 3, coloana din dreapta, scrie ca planetarele + burdufurile fac obiectul garantiei, dar putin mai jos scrie ca doar pentru defecte intrinseci componentelor - mentiune care duce la interpretari.
Eu inteleg ca ai platit schimbarea burdufului, iar apoi fiindca asta nu a rezolvat problema ti-au schimbat intreaga planetara - ceea ce nu mi se pare corect > gresesc?
Nota:
*pe alt topic viewtopic.php?f=87&t=8749&p=162821&hili ... ra#p162821 Mogg scrie:
Mogg wrote:Revin cu vesti bune. Cred ca ar trebui sa mut post-ul asta intr-un topic nou, numit 'Reparatie pe garantie nerefuzata'. L-am contactat pe domnul Florea de la IMG care m-a rugat sa ii trimit un mail cu o descriere a problemei si cu solicitarea reparatiei ei pe garantie. Dupa trimiterea mailului am fost contactat imediat de d-l Furnica de la garantii care mi-a spus ca reparatia se va face pe garantie, ei acoperind costul manoperei si a tuturor reperelor care trebuiesc schimbate, mai putin costul burdufului. Nu am inteles exact de ce insa am preferat sa nu insist prea mult pe acest subiect avand in vedere ca oamenii au fost foarte amabili si prompti iar costul burdufului este destul de mic in comparatie cu costul intregii reparatii. Cred ca e acest aspect e legat de modul cum justifica ei intern reparatia ca fiind pe motiv de garantie.
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Planetara

Post by catalin »

In primavara asta cand am schimbat rotile de iarna cu cela de vara am observat ca se pierde vaselina pe la burdufurile de la planetare,ce sa mai, fiarele sunt fiare mai imbatranesc si ele. :(
Golf 7 1.5 Tsi

User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Re: Planetara

Post by favug »

Finalul povestii cu scurgerea de la un burduf (cel dinspre CV > colierul mic) al planetarei (scurte):
- m-am prezentat la Rodav;
- inginerii mi-au spus ca sa ne uitam la burduful cu pricina, iar in functie de ce este acolo sa vedem daca tine de garantie sau nu;
- spre norocul meu era colierul slabit =>a fost inlocuit;
- burduful era intact;
- operatia am platit-o eu (nu am avut obiectii legate de garantie in acest caz).
Offtopic:
-Mecanicul mi-a spus ca o cauza comuna pentru spargerea burdufului ar fi ca iarna ajunge apa acolo > ingheata > la plecare burduful este flexat > problema.
-Dincolo de scut nu stiu de alte posibilitati de a proteja acea zona.
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Planetara

Post by doio77 »

Si la mine la burduful de la planetara din stanga este pus un colier din plastic ( nu stiu cum ii zice sigur) si era si iesit de pe planetara. M-am chinuit eu sa-l imping mai bine cu succes. Oare or sa zica ceva la revizie ca mi-am bagat eu mana pe acolo? Pentru ca o sa le zic de problema asta, la revizie in iunie acum. Si inca ceva , planetara din dreapta este plina de rugina este normal asa ceva?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

bogdan_c22b
Posts: 23
Joined: 27 Apr 2008, 16:03
Auto:

Re: Planetara

Post by bogdan_c22b »

.....

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”