Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Inclusiv campaniile de rechemări
ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by ionutz »

nova79 wrote:Haideti sa va zic o intamplare legata de vestitul ERSTE Pitesti. Am ceva zgomote la puntea fata si normal fiind din pitesti merg la ERSTE pentru verificare si schimbare piese. Iau baietii masina se uita la ea si constat ca ambele bielete antirului trebuiesc schimbate, dar surpariza, nu pe garantie, de ce, pentru ca masina zic ei prezinta 2 zone cu exfolieri de vopsea si nu indoituri pe sub ea si care praf pe motor si ajung ei la concluzia ca am mers pe drum de tara si ca masina a fost folosita necorespunzator. Dupa discutii avute cu ei, aproape o ora, nu am ajuns la nici o concluzie. Sincer nu stiu ce ar trebui sa fac in cazul asta.
Cei de la Pitesti sunt niste nesimtiti!Si eu am fost la ei pe 31martie pt aceasi problema(zgomote fata).Au ridicat masina pe elevator si mi-a zis ca bieleta antiruliu stanga e defecta,dar nu se poate schimba pt ca nu au in stoc(mentionez ca au cautat foarte atenti zgarieturi si orice motiv ca sa imi zica ca trebuie sa o platesc-din pacate nu au gasit nimic :D ).Cu toate ca e defecta, ei sustin ca nu au in stoc bieleta pt a o schimba si nici nu au vrut sa dea un termen in care sa revin, cand ei vor primi in stoc!Miercuri, 6aprilie eram in trecere pe langa sediul lor si a zis sa trec sa intreb daca cumva au primit bielete,iar cand am intrebat acest lucru(o alta persoana fata de cea din 31martie) a zis ca da, acesta nestiind ca trebuie sa o schimbe pe garantie.Imi baga masina in incinta serviceului si apare receptionerul(cel care imi zisese ca nu au pe stoc) si foarte recalcitrant imi zice:"te-am sunat eu cumva sa-ti zic ca am primit bielete?" , ii explic tipului ca eram in trecere...si cum sta treaba...se trece la schimbarea bieletei stanga, insa mecanicul constata ca si bieleta dreapta este defecta...dar receptionerul imi transmite ca nu mai au pe stoc.Eu sunt ferm convins ca nici bieleta stanga pe care au schimbat-o "nu o aveau pe stoc" daca nu era dat de gol de colegul care mi-a dat de veste ca au bielete!
Eu sambata ma duc pana la Bucuresti si cred ca am sa trec si pe la Mit-Motors Baneasa(imi este in drum) si incerc sa vad daca ei o schimba si poate fac si revizia de 45.000km, ca oricum trebuie sa o fac pana pe 14aprilie.

Mentionez ca am facut o sesizare in legatura cu comportamentul celor de la Pitesti ( http://www.kia.ro/ro/contact/contact_formular ) insa nu am primit absolut nimic, nici macar un mesaj ca vor analiza problema, ceea ce ma face sa cred ca toate "smecheriile" celor de la Pitesti le sunt cunoscute si importatorului KIAROMAUTO!

In cazul in care nu voi reusi sa ajung maine la serviceul KIA din Bucuresti , sunt decis sa ma intorc la Erste Pitesti si sa cer o inregistrare din care sa reiasa ca eu am fost la ei si am reclamat bieleta defecta, dupa care ma voi adresa OPC-ului pt rezolvarea problemei.Fara acea inregistrare imi va fi mai greu, deoarece cei de la Service pot spune ca eu nu m-am prezentat la ei, eu neavand acte care sa dovedeasca acest lucru!

Din momentul constatarii defectului ei sunt obligati ca in termen de 30 de zile sa remedieze defectul care este acoperit de garantie(astfel faza cu "nu avem in stoc" nu mai tine/ei in acest termen trebuie sa repare defectul aparut)

De stiut:In cazul in care masina nu are proprietar persoana fizica, OPC-ul nu va putea interveni, singura solutie fiind instanta de judecata.

In aceasi situatie ca si mine se mai afla o ruda de a mea(din Pitesti) tot cu un CEED si la fel ca si mie, i-am facut o reclamatie la KIAROMAUTO, dar nici el nu a primit nici un raspuns!
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Vincze Szilard »

stai linistit ca asa is si eu numai ca nu cu bieleta ci cu tremurat masina la relantiu si mai nou imi suna (fluiera) cutia de viteaza in tr. 1
raspunse pt tremurat " nu stim ce are, nu-l putem face " nu am nici macar o hartie ca am fost la ei cu problema asta, la nici o revizie nu mi-a facut proces vb de predare primire si etc si asta se intampla la cluj la WILY&CO
asa ca parerea mea e ca cei de la kia ar trebui sa renunte la serviceurile astea de cartier si sa le dea intretinerea si revizia celor de la Hyundai (ca doar ii aproape aceasi masina)
si faptul ca nu primesti raspuns de la kia romauto da dovada de cat respect au fata de clientii lor si pana la urma iti dai seama ca chiar conteaza marca masinii (la concluzia asta am ajuns dupa 2 anis is jumate) si ca traim intr-o tzara unde esti furat pe fata de cei care ar trebui si sunt platiti sa te ajute.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by ionutz »

Am sa cer sa imi dea o constatare scrisa, iar in caz de refuz, exact de acolo am sa sun la OPC
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by nova79 »

si eu m-am lovit de aceeasi problma, am facut sesizare celor de la MITMOTORS dar se pare ca sunt la fel de nesimtiti ca cei de la Erste, adica nu am primit nici un raspuns.

Nu pot decat sa zic FELICITARI KIA :evil:
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by ionutz »

Cred ca ai vrut sa zici KIA Romauto nu MIT Motors!
Iti recomand sa ceri o pozitie in scris a celor de la Erste in legatura cu problema ta, apoi sa te adresezi OPC-ului.Poti face sesizarea si prin e-mail la aceasta adresa arges@opc.ro . ,le expui prin e-mail toate doleantele tale si le atasezi scanat copii de la Caietul de garantie(sa cuprinda reviziile si tot ceea ce acopera garantia) si raspunsul in scris cu pozitia lor fata de zgomotele/problemele sesizate de tine!Sa le ceri si un numar de inregistrare si ei iti raspund sigur(eu am mai facut 3 astfel de reclamatii la diversi agenti economici printre care si dealerului KIA din Vl cand am ridicat masina pt "taxa PDI" si am avut castig de cauza)!

Asa cum cei de la Erste stiu sa incaseze banii pe revizii(in cazul tau la mecanica 69lei, fara a schimba sau face ceva anume la masina), asa si ei,trebuie sa respecte si sa acorde garantia conform caietului de garantie(tu iti respecti obligatiile din contractul de garantie efectuand reviziile la timp si in service din reteaua KIA, asa si ei trebuie sa respecte prin asigurarea mentenantei acoperite de garantie)!
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by ionutz »

Am fost azi la Mit-Motors Baneasa!Iti recoand sa apelezi la ei!Sunt f. seriosi!Am facut si revizia nr.3, mi-au schimbat uleiul si filtru de ulei(aduse de mine) si am fost tarifat doar cu 55,98lei(pretul include manopera si inspectia anticoroziva).S-a facut o revizie ca la carte(verificat pct. de inghet al antigelului,jocuri, presiune anvelope, adancimea profilului...etc).S-a schimbat si bieleta dr. pe garantie; s-a gasit si un joc in caseta de directie, un colier de la burduful planetarei stg care nu mai strange bine si se pierde vaselina, garnitura stop frana haion care trebuie inlocuita( a fost o campanie de rechemare...pe cei de la Pit i-a durut in cot....si nu au schimbat nimic).Toate acestea se vor face pe garantie, dar deoarece trebuie sa comande kitul pt caseta de directie si colierul nu s-au schimbat acum(in 2 sapt a zis ca o sa ma contactez sa ma duc sa le schimb).De mentionat ca din cauza garniturii de la stopul de frana haion mi-a si ruginit haionul sub stop, acestea(revopsirea+inlocuirea garniturii) se vor rezolva tot pe garantie cand ma duc sa schimb kitul si colierul, singura problema fiind ca trebuie sa las masina 2zile la ei(pt vopsire)
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Vincze Szilard »

daca zici ca ti-a facut revizie ca la carte am o intrebare?
ai primit o hartie de la ei cu parametrii verificati inainte de revizie si pe urma dupa revizie??
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by ionutz »

Am semnat o hartie(de fapt erau mai multe) in care era trecut tot ce s-a verificat la masina, mai exact era bifat cu "X"(ca sa iti faci o ideie era gen grila si se bifa cu "X" ceea ce era OK si cu "0" ceea ce nu era si se trecea un comentariu-in cazul meu s-a gasit joc caseta directie,bieleta antiruliu dr.,colier planetara stg, garnitura stop frana haion si rugina sub el).Am fost intrebat daca doresc o copie dupa acele harti, dar am considerat ca nu este necesar, eram dezamagit de jocul din caseta de directie si de rugina de sub stopul de frana si n-am mai gandit pe moment(acum ma gandesc ca era necesar sa iau o copie, ca sa ma duc la cei de la Pitesti sa le dau cu ea in cap...daca imi schimbau garnitura de la stopul de frana....mai ales ca a existat conform celor de la MIT o campanie de rechemare pt inlocuirea acesteia... acum nu mai era rugina acolo).
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Vincze Szilard »

daca are care o astfel de hartie il rog sa il scaneze si sa-mi trimita, o sa sterg datele personale sa nu se vada (as avea nevoie ca sa le dau si io in cap la astia din cluj) pt ca aici nici macar hartie de constatare nu iti face.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by nova79 »

haideti sa va spun cum a evoluat problema mea legata de refuzul schimbarii pe garantie a bieletelor antirului:

dupa ceva insistente la KIAROMAUTO acestia au avut un punct de vedere si chiar foarte pozitiv, mai jos gasiti acest raspuns, care s-ar putea sa va foloseasca:

^In cazul bieletelor specificate de dvs. producatorul recunoaste ca este posibil ca, in timpul exploatarii vehiculului pe drumuri accidentate, sa apara zgomote din zona suspensiei fata.Tot producatorul recomanda inlocuirea acestora cu altele imbunatatite dar inlocuirea nu trebuie tratata ca o rechemare de securitate ci una bazata pe reclamatia clientilor

Practic orice reparator autorizat Kia trebuie sa va interogheze , despre aceste zgomote, atunci cand, din diferite motive, apelati la serviciile sale. Din nou constat ca dealer-ul Erste nu-si etaleaza corect si complet capabilitatea tehnica refuzand rezolvarea unor cazuri de garantie, recunoscute chiar de producator.^

Dupa acest raspuns, surpriza, am fost sunat de cel mai penibil service ERSTE sa ma prezint pentru schimbarea bieletelor.
Este clat dupa ce ca atitudinea lor fata de clienti este mai mult de cat execrabila mai sunt si penibili.
Un sfat pentru toata lumea, EVITATI ACEST SERVICE.
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

Ahyle
Posts: 89
Joined: 11 Feb 2011, 13:50
Auto:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Ahyle »

Salut, miercuri am programare la revizia de 45.000 (care de fapt e 48000 Km ) la MIT Baneasa. Am sunat si mi-au spus preturile si ce vor schimba/verifica: Filtrele (toate), Ulei, Bujii, Placute frana + manopera ma ajunge undeva la 300 Euro =~ 1300 RON. Una peste alta eu zic ca e un pret corect, tinand cont ca toate piesele sunt de la ei, originale Kia.
Kia C'eed 1.4 Best 2008, 109 CP

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by nova79 »

ca sa-ti faci o impresie in ceea ce consta corectitudinea preturilor, consulta si un servis din afara retelei KIA, o sa ramai surprins (ex http://www.nasicom.ro)
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

Ahyle
Posts: 89
Joined: 11 Feb 2011, 13:50
Auto:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Ahyle »

nova79 wrote:ca sa-ti faci o impresie in ceea ce consta corectitudinea preturilor, consulta si un servis din afara retelei KIA, o sa ramai surprins (ex http://www.nasicom.ro)
Under Construction
Contact:office@nasicom.ro

Telefon:+40-248-610218/ +40-248-610219

Fax: +40-248-216869

Masina fiind in garantie caut doar service-uri Kia sau avizate Kia. Daca cunoasteti un service mai bun prin Bucuresti va rog sa imi spuneti si mie. Multumesc
Kia C'eed 1.4 Best 2008, 109 CP

mike84
Posts: 39
Joined: 29 Mar 2010, 11:58
Auto:
Location: galati 90% si craiova

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by mike84 »

azi am fost la service ENA din Galati pt o programare la revizia 4.Am intrebat daca pot veni cu filtrul de aer si de ulei si mi s-a zis ca nu accepta piese din afara service-ului nici macar daca sunt originale.Bineinteles am plecat direct si probabil o sa ma reorientez spre Braila.Acum ramane intrebarea cat de legala e actiunea asta intreprinsa de ENA cand nici macar cu filtre originale nu suntem primiti?
http://picasaweb.google.com/102170230067387721992/Kia#

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by sender78 »

Foarte pe scurt, ce au facut cei de la ENA este ilegal, mai precis au conditionat prestarea unui serviciu, revizia, de cumpararea unui bun de la ei, lucru interzis in mod expres de Codul Consumului, Legea 296/2004, art. 10 (Este interzisa conditionarea vanzarii catre consumator a unui produs, de cumpararea unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs.).

Poti sesiza ANPC oricand vrei tu, inclusiv prin email, sa vezi ce cuminti devin in maxim 30 de sec.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”