Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by alex79 »

@sender78 - nu ma pricep la chestii de astea juridice. Dintotdeauna limbajul avocatilor, juristilor mi s-a parut ciudat. Daca este asa cum spui tu de ce OPC a amendat firma la care lucrez pentru faptul ca nu am folosit piese originale la reparatie?
Trebuie sa fie si ratiuni economice. Poate cere un client sa ii facturezi sub pretul de achizitie? Poti vinde sub pret de achizitie?
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by sender78 »

Un client poate cere sa-i prestezi un serviciu sau sa-i vinzi un produs din oferta ta doar la pretul pe care tu, in calitate de comerciant sau prestator de servicii il stabilesti. Nimeni nu te poate obliga sa vinzi sub un pret stabilit de tine atata timp cat ai respectat valoarea maxima de adaos comercial stabilit in cazul tau de legislatie. Daca clientului nu-i convine pretul, poate sa nu cumpere de la tine, de aceea avem economie de piata. Daca vrea sa cumpere, tu nu poti sa-l refuzi, esti obligat sa-l servesti, cu anumite exceptii prevazute de lege, gen minorii si bauturile alcoolice.

Pentru a putea sa ma pronunt in cazul prezentat de tine, as avea nevoie de mai multe detalii, sa vad si procesul verbal, etc., insa nu cred ca aici este locul, eventual PM.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

bicu_gti
Posts: 30
Joined: 07 Oct 2011, 17:10
Auto:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by bicu_gti »

Fratilor este strigator la cer ca la o revizie facuta la 42.000km sa platesti 754,34 RON.Am facut ieri rezivia la reprezentanta iesire spre Giurgiu si am ramas interzis in cazul in care pe factura imi apare pretul la filtru de aer 69.00 + 16.56 TVA asta se intampla la KIA ceed 1.4 benzina facelift.In afara de asta credeti-ma k daca le prezinti un defect mai amanuntit ceva legat de cutia de viteze sau zgomot ambreiaj seful de Service Dl STEFAN ADRIAN zice k este normal si nu are ce sa ii faca,in cazul k care mecanicul care a preluat masina a spus si el ca e un grad pe discul de ambreiaj si de aceea se aude zmotul respectiv.Deci raport calitate pret? sa nu mai spun k lasa de dorit comportamentul unora de acolo.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by quelloo »

poti sa detaliezi factura.. mi se pare enorm pentru 1.4 benzina...
pe mine m-a costat mai putin si la mine intra peste 6 litri de ulei, si am inlocuit si filtru de motorina atunci (care a costat 165 de ron si nu se inlocuieste la revizie) tot la IMG

avand in vedere ca am cam 73000 acum... ma apropii de a 4-a revizie si tot la ei o sa merg.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bicu_gti
Posts: 30
Joined: 07 Oct 2011, 17:10
Auto:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by bicu_gti »

Da cum sa nu pot pune si o poza daca este cazul sa nu zica cineva k este o facatura.Dupa cum urmeaza:
BUJII : 148.00 + 35.52 TVA-ul
SAIBA BUSON: 2.14 +0.51 TVA
FILTRU ULEI 23.00 + 5.52 TVA
FILTRU AER 69.00 16.16.56 TVA
FILTRU AER REZERVOR COMBUSTIBIL 47.00 + 11.28 TVA
REPSOL ULEI 5W 30 LONG LIFE 135.30 +32.47 TVA ( au intart 3 LITRI SI 300g se stie asta la 1.4 benzina)
FILTRU POLEN 82.00 +19.68 TVA
Toate astea nu cred k durau mai mult de 50 min dar ei mi-au bagat manopera 101.90 +TVA 24.46 ,face-ti si voi un calcul sa vedeti k va da 754.44 RON. In curand o sa avem preturi la service ora de manopera ca la avioane ,si credeti-ma k stiu ce vorbesc, pentru ca sunt in cunostinta de cauza.Am venit acasa si am cautat pretul consumabilelor cu acelasi PART NUMBER adica cel scris pe factura piese pe original si le-am gasit mai ieftin ,cel putin la filtrul de aer cu mult mai ieftin undeva pe la 45 ron deci cum stau lucrurile?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by quelloo »

pai ai schimbat si bujiile (pe care nu le schimbi la fiecare revizie) si de aici pretul... si la manopera mai mare.
fara pretul bujiilor ar fi venit 570 de ron dupa calculele mele cu tot cu manopera prelungita.

reducerea de 10% pentru ca ai luat piesele toate de la ei nu mai e valabila?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by clrandrei »

Asa am platit si eu ..700+ din cauza ca mi-a schimbat bujiile la 43.000km
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by sender78 »

scumpe rau bujiile in service, ca sa nu mai spun de filtru de polen al carui pret ma lasa de fiecare data, perplex
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Ajax26 »

Eu va recomand sa va duceti cu piesele voastre + ulei. Eu mi-am facut toate reviziile la MIT Aviatorilor si nu am avut nici o problema pana acum. Masina este in garantie - am si schimbat una alta - nu vad de ce sa platesc mai mult cand nu este cazul.
Singura rugaminte a lor a fost ca data viitoare sa le arat factura de la ulei.
Asta cu bujiile e discutabila - eu la a 4-a revizie aveam cam 40.000 si nu le-am schimbat pt ca nu avea rost - poate anul asta sa le schimb - desi masina merge perfect
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Dennis »

Mi se pare exagerat de mare pretul bujiilor. :shock: Eu am schimbat la ei de 2 ori pana acum bujiile si pretul a fost undeva pe la 76 lei + TVA.In rest preturile sunt cele normal practicate de catre acest service.Cat priveste manopera - este normata pentru fiecare operatiune, asa ca indiferent cat dureaza revizia tot banii aia ii platesti.
Eu nu ii inteleg pe cei care schimba filtrul de polen la service.Il poti lua la ~50 lei (eu am luat Valeo cu 49 lei) si il schimbi de unul singur in maxim 1 minut.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

bicu_gti
Posts: 30
Joined: 07 Oct 2011, 17:10
Auto:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by bicu_gti »

Nu am beneficiat de nici-o reducere.Apropo de schimbat filtre si altele,in afara de filtrul acela de aer rezervor combustibil care nu stiam unde este pozitionat restul ma jucam cu ele mai ales mai ales ca si eu lucrez in domeniu dar la un nivel mai inalt aviatie.Singurul lucru de care m-am temut a fost pierderea garantiei mai ales k masina este a prietenei mele.La chestia cu placuteloe le voi da jos, voi luat seriile de pe ele,si le voi cumpara eu. Si daca tot preturi din astea nesimtile vor avea imi voi baga picioarele in ea de garantie si le schimb cu manutele mele cat despre restul are CASCO.Am reclamat ieri pe aripa din spate k mi-a sarit vopseau exact la pasajut rotii cam cat unghia de la degetul mare ,probabil de la piatra ceva si le-am zis un retus sa nu o ia rugina ceva eu stiu k pe urma e mai grav.Au zis k nu intra pe garantie.ok dar daca tabla nelovita incepe sa rugineasca in urma neacoperirii cu vopsea,nu intra in garantia masinii la tabla? raspuns NU,rugina trebuie sa infloreasca din interior.pai daca acolo vopseaua a fost data mai de mantuiala si a sarit? e vina mea? sincer nu mai stiu.

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Ajax26 »

Placute iti recomand de la ATE - cam 200 de ron setul pt fata - foarte bune nu scartatie si franeaza impecabil. Daca tot le dai jos nu vad de ce sa nu le si schimbi
La faza cu aripa e greu sa demonstrezi ca a fost data de mantuiala. Daca se exfolia era alta treaba.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by crai »

@bicu_gti ce bujii ți-au pus de au costat o sumă destul de mare 183,52 cu tva ?.
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

dmitza
Posts: 4
Joined: 20 Dec 2011, 12:16
Auto: cee'd 1.4 FL
Location: Cluj-Napoca

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by dmitza »

ieri am schimbat bujiile la masina mea, tot cee'd 1.4 facelift si m-au costat 167 lei (TVA inclus). se pare ca la fecelift sunt diferite fata de cele de pe modelul original, acestea sunt mai subtiri.
din pacate nu pot sa dau detalii tehnice - am avut cutia doar cateva secunde in mana, pana mi-a luat-o mecanicul sa le schimbe, fiind sfarsitul programului si eu destul de grabit.
bujiile au fost achizitionate si montate la Willy & Co din Cluj-Napoca.

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by B06DAN »

Reviziile par, intr-adevar, mai scumpe dar nu incarca decat vreo 3-5 lei/100km. Carburantul este hotarator ca ne costa 25-30 lei/100km.
Uleiul este scump mai alers la Diesel ca ia 6 litri dar mai compenseaza un pic faptul ca revizia se face la 30000 km (eu o fac la 20000km). Deci, la Ceed diesel 1.5 la 60000km costul a fost 775 lei repartizat pe 20000km inseamna 3.87 lei/100km.
Ca sa va mai inseninati un pic, uitati-va cat costa reviziile la alte marci. Eu, personal, mai fac revizie si la o Solenza si nu prea am scapat mai ieftin de 500-600lei/revizie/10000km (adica 5-6 lei/100km). Ba ultima data am schimbat si bielele ca aveau joc si trebuia sa trec si de ITP ceea ce m-a dus la mai bine de 800 lei.
La Solenza schimb placutele fata la fiecare revizie (10000km) la Ceed ma apropii de 80000km (a 4-a revizie) cu aceleasi placute.
Ascultati-ma pe mine: costurile de exploatare la Ceed sunt mai mici decat la Solenza si, poate si la alte marci dar eu nu stiu...
Eu ma minunez ce mizerabile sunt filtrele de polen cand le schimb

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”