Probleme rezolvate pe garantie

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by apachioara »

inlocuit amortizoare spate (ambele) pe garantie. =D>
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bubumisu »

aveai probleme cu ele sau ai avut pile la service? :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by apachioara »

unul era avea uleiul scurs (se vedea urma de ulei amestecat cu praf pe corpul amortizorului), iar decizia de inlocuire a ambelor amortizoare s-a luat (probabil) deoarece cel cu care se inlocuia avea alte caracteristici decat versiunea H000 (veche), asa ca trebuiau inlocuite ambele. M-a surprins insa placut rapiditatea cu care au fost inlocuite, de la sesizare si pana la montaj: 4 zile. Multumesc Mobil Service Tg. Mures!
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by TeoB »

o intrebare va rog.. daca am mai mult de 3 ani (sfarsitul lui 2007) imi mai schimba piesele gen amortizoare, bielete pe garantie?
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by iulian2007 »

bineinteles ca da, cu conditia sa nu fi depasit 150000 km.....
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by TeoB »

ok, multumesc
recent am facut revizia de 60mii km deci mai am:)
doar ca pentru a merge in service am de facut un drum de 360km dus intors si sa nu merg degeaba
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

enio_conti
Posts: 134
Joined: 23 Mar 2009, 22:31
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by enio_conti »

Probleme kia Ceed 1.4 21000 Km,vechime aproape 2 ani.

-Zgomot roata dreapta spate-zgomot la rulare viteza mica si la franare viteza mica-Am fost la Mit Baneasa si mi-au spus ca s-a rezolvat,problema fiind la placutele de la roate din dreapta fata.Vrajeala.Nu au rezolvat nimic.Marti ma duc din nou la ei cu alte probleme si o sa le spun ca nu au rezolvat problema.Problema nu a fost rezolvata.Mi-au spus ca au dasfacut roata dar nu se vede nimic.O mai las asa o perioada,daca se accentueaza o sa revin la service
-ISG- la inceput facea figuri,dupa care a mergea periodic.Din septembrie anul trecut nu mai functioneaza deloc- imi vor schimba bateria pe garantie-Nu mai functiona deoarece bateria nu era incarcata mai mult de 70 %.Ciudat pt ca merg zi de zi cu masina.De notat ca isg-ul facea figuri inca de la achizitionarea masinii,deci cred ca bateria avea probleme de pe atunci
-Ambreiaj-dupa o mers mai mult prin bucuresti ,acesta agata.Nu influenteaza cu nimic,doar ca se simte ceva in ambreiaj la apasare.Deasemenea se aude un zgomot in exterior la apasare iar la mersul inapoi se aude un zgomor,scartait,nu il pot descrie exact(acesta problema o am de mai mult timp,cred ca mai mult de 1 an de zile).Mi-au schimbat kit-ul de ambreiaj(rulment,placa de presiune,disc de ambreiaj).Cei de la MIT mi-au spus ca problema ar fi 50% din cauza producatorului,50% din cauza utilizarii.:)))S-a schimbat pe garantie
-Alarma Viper aftermarket pusa de ei-se declanseaza fara ca masina sa fie atinsa.-O voi resemnala la revizie
Kiac Cee'd 1.4 GSL Classic Machine Silver
Comanda 24 martie 2009-ridicata pe 9 iulie 2009.
Claxon dual,Geamuri electrice spate,Climatronic,Volan imbracat in piele,Consola centrala cromata,ISG
http://picasaweb.google.ro/catalin.rasv ... 3876033218

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Billy »

Se rezolva pe garantie, stropitoarea de pe spate care nu mai baga apa???
Am 3 ani si 38000km.
Adica masina are.......... :D
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by octav_ceo »

am avut niste puncte de rugina aparute pe haion si in zona stopului suplimentar. s-a facut revopsirea haionului care a iesit foarte bine...bineinteles pe garatie, facuta de Martax.
multumiri si drumuri bune.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by fsgmarius »

Salut!
Hai sa "ma laud" si eu cu ispravele:
- amortizoare spate (galagioase iarna - s-a ameliorat mult, dar nu a disparut complet)
- telescoape haion (ridicau haionul dintr-un anumit punct doar cu un mic ajutor - s-a ameliorat dar nu a disparut simptomul prin inlocuirea lor)
- rulment ambreiaj de doua ori! (chitaia la relanti, peste un an a revenit, s-a schimbat iar)
- caseta directie (troncanea pe drum prost si avea joc - detectat joc la revizie)
- bieleta stanga fata (zgomot pe drum prost de parca s-ar fi desprins ceva)
- pedala frana (pacanea la apasarea lina)
- servofrana (s-a crezut ca pacane pedala de la ea - era de la pedala)
- vopsit haion din cauza celui de-al treilea stop (sarise vopseaua in dreptul lui)
- vopsit cadre usi spate (rugina la cadrul de sus al usilor - problema a revenit, astept sa se agraveze sa ma duc iar in service ca vad ca degeaba... problema rezolvata de KIA la masinile fabricatie mai noua prin umplerea rostului cu mastic. noi ceilalti am ramas cu ea..)
- remediat scurgere ulei pe la motor in jurul unor suruburi (desfacut suruburi si dat cu nu stiu ce silicon de motoare)

In rest...sunt in asteptare, cine stie ce mai cade la ea...daca am omis sa scriu ceva completez mai tarziu :D
Aaa era sa uit: s-a umflat plasticul acela din jurul cdplayerului sub butonul de trip - s-a refuzat garantia pe motiv ca a ordonat KIA sa nu se mai schimbe plastice in garantie. Mentionez ca era imposibil multumita legilor fizicii sa intre in contact cu vreun odorizant in acel loc.
Mai observ ca oglinda din dreapta incalzeste muuult mai greu decat cea din stanga...o am in evidenta deocamdata...
La fel urmaresc motorul care "rontaie" foarte tare pana se incalzeste...
Ce sa mai zic.. cam dezamagit, pacat de ea ca per ansamblu mi se pare o masina ok

Echipare Best din august 2008.
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by xp »

Hai sa ma "laud" si eu cu ce am schimbat pe garantie:
-stop frana haion
-centura siguranta pasager
-bielete fata-stg/drpt
-cama dirijare flux aer ( ramanea blocat pe "picioare")
-opritor portiera stanga spate
-acum astept sa-mi fie schimbata oglinda dreapta
-mai am ceva exfolieri ale lacului , dar astept sa sara si mai mult ( aripa dreapta spate , bara fata , aripa fata si sper sa nu mai apara pe in alte parti )
Echipare best mai 2008/so red .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by psystem »

Lista mea:
-amortizoare spate;
-caseta directie;
-de 2 ori coloana directie;
-bieleta dreapta fata;
- la scaratitul ambreiajului au zis ca desfac pe la cutie, se uita, schimba rulmentul insa kitul ambreiaj nu. pe acesta ar trebuie schimbat insa sa il iau eu. Costa 780ron. Avantajul e ca nu mai platesc manopera.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Billy »

Zgomot fata dreapta.....zic io.
Mers la service, s-a constat bieleta antiruliu fata stanga defecta.
Se schimba pe garantie (5 ani), astept sa le vina piesa. A inceput sa troncane rau..... :roll:
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
tudor68
Posts: 19
Joined: 19 Feb 2009, 19:21
Auto:
Location: Bucuresti-Titan

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by tudor68 »

facut vineri revizia 3, 45000km si cu aceasta okazie mi s-a schimbat bieleta antiruliu stanga si stopul central+garnitura pentru ca era crapat in zona duzei de stropit luneta. au mai facut si constatarea+poze la grila ce dirijaza aerul la bord stanga pentru ca este crapata. au acceptat schimbarea. acum astept sa vina piesa. anterior am mai schimbat pe la 33000km bieleta antiruliu dreapta tot pe garantie. acum masina e ok.

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Billy »

tudor68 wrote:facut vineri revizia 3, 45000km si cu aceasta okazie mi s-a schimbat bieleta antiruliu stanga si stopul central+garnitura pentru ca era crapat in zona duzei de stropit luneta. au mai facut si constatarea+poze la grila ce dirijaza aerul la bord stanga pentru ca este crapata. au acceptat schimbarea. acum astept sa vina piesa. anterior am mai schimbat pe la 33000km bieleta antiruliu dreapta tot pe garantie. acum masina e ok.

Intreb si io pe baietii care au schimbat stopul spate, care e crapat in zona diuzei, cum de le-a schimbat stopul ca mie mi-a fost refuzata schimbarea???
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”